1. HABERLER

  2. SORU-CEVAP

  3. 29 Ekim’de ek ders ücreti ödenir mi?
29 Ekim’de ek ders ücreti ödenir mi?

29 Ekim’de ek ders ücreti ödenir mi?

Bakanlar Kurulunun aldığı arife gününün tatil edilme kararından sonra 29 Ekim günü ek ders ücretinin ödenip ödenmeyeceği konusunda kafa karışıklığı oluşmuştur.

A+A-

 

 
Özellikle 29 Ekim 2012 gününün de bakanlar kurulu kararına bağlı olarak tatil edildiği düşünülerek ek ders ücretlerinin kesileceği tartışılmaktadır. Bu konu memurlar.net’in forumunda da tartışmalara yol açmıştır.http://forum.memurlar.net/konu/1677788/
 
Ders ücretlerine ilişkin esasların 16.maddesinde;
 
b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.
 
hükümleri yer almaktadır.
 
Bu hükümde de yer aldığı üzere 29 Ekim günü; 2429 sayılı Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkında kanuna göre Ulusal Bayramdır. Kanunla belirlenen bir durumun bakanlar kurulu kararıyla değiştirilmesi mümkün olmadığından 29 Ekim 2012’nin Bakanlar kurulu kararına göre tatil ilan edilmesi mümkün değildir.
 
Bu nedenle;
 
29 Ekim 2012 Pazartesi günü “millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”
 
hükmü uygulanacaktır. Yani ek ders ücreti kesilmeyecek okula gelinmiş gibi işlem yapılacaktır.
 
Arife gününün de tatil edildiği 22-28 Ekim haftasında iki gün ders işleneceğinden öğretmenler bu hafta süresince ek ders alamayacaklardır. Bu konuyu daha önce de defalarca ele almıştık. O hafta içerisinde iki gün okula gelen ile her hangi bir nedenle (izinli, raporlu) olup okula hiç gelmeyen öğretmenler arasında ek ders yönünden bir farklılık olmayacaktır. 2006 sonunda yapılan düzenlemeyle mağduriyete yol açan bu durum henüz düzeltilmemiştir. 2006 öncesinde öğretmenler günlük bazda değerlendirilirken, 2006 yılından sonra haftalık bazda değerlendirilmektedirler. Mevcut bayram durumunda 2006 öncesi düzenlemeye göre Sınıf öğretmeninin o hafta okula geldiği 2 gün için 4 saat ücretini alacakken, 2006 sonunda yapılan düzenlemeye göre bu ücretten mahrum bırakılarak eşitsizlik yaratılmaktadır.
 
Saygılarımla…
 
Maksut BALMUK
 
Eğitim Yöneticisi
 
www.memurlar.net

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler