1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ÖZKAN

  3. Gençlik Liderleri
Hüseyin ÖZKAN

Hüseyin ÖZKAN

Hüseyin ÖZKAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Gençlik Liderleri

A+A-

Gençlik Liderleri

Yeni bir dernek kuruldu. Adı “Gençlik Liderleri Derneği” (http://genclider.org.tr/). Kurucularının eğitimci geçmişi eskilere uzansa da henüz yeni bir oluşum. Ancak vizyonu güçlü, misyonu ise değerli.

“Eğitimin şart” olduğu gerçeğinin sürekli vurgulandığı ve “gençlik nereye gidiyor?” sorularının sıkça sorulduğu bir dönemde Derneğin, hayata tam da dokunan bir yerde durduğunu söyleyebiliriz. Derneğin amaçlarını incelediğimizde de bu duruşu görebiliyoruz. Kısaca amacın; iyi insan, iyi vatandaş, yaratıcı birey, dostluk ve arkadaşlık duygusunu bilen ve yaşayan, bireysel yeteneklerini tanıyan ve geliştiren, mutlu ve sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak olduğu ifade ediliyor. Yola çıkış noktası gençliğe doğru bir liderlik ile iyiye, güzele, spora ve sanata yönlendirmek olan bu Derneğin tüzüğündeki amaçlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün.

1. Toplumda gençlerin bilgi ve beceri yönünden günümüz ve gelecek dönemin gereklerine göre donatılmış; milli, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı, çevreye duyarlı, üstün vasıflı, eğitimli, kültürlü ve görgülü bir insan olarak yetişmesine katkıda bulunmak.

2. İnsanların karşılıklı sevgi ve saygı duygularıyla, birlik ve beraberlik içinde yaşamasına; fertler ve toplumlar arasında dostluğun sağlanması, korunması ve gelişmesi; mutlu, huzurlu ve güvenli olmalarını sağlamaya yönelik her türlü sosyal çalışma yapmak.

3. Bireyin yapıcı ve yaratıcı taraflarını ortaya çıkaracak Toplum Liderleri grupları oluşturup çalışmalarını programlamak, liderlik vasıfları konularını ön plana çıkaracak eğitim, seminerler ve zirveler düzenlemek

4. Lider gruplar oluşturmak

5. Edebiyat, tarih, sosyoloji, psikoloji alanlarını da kullanarak kültürlü Toplum Liderliği kategorilerini oluşturmak.

Derneğin amaçlarının halen eğitim sistemimizde geçerli olan, Türk Milli Eğitiminin Temel Amaçlarında yer alan ve insanın özelliklerini idealist bir şekilde geliştirilmesini hedefleyen,  “Beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı bir şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirmek.” amaçlarıyla da örtüştüğünü söylemek mümkündür.

Günümüzde yaşanan hızlı değişimler öncelikle gençleri etkilemektedir. Hızlı değişim ve dönüşüm ile gelen yeni değerler ve davranış biçimleri, gençlerimizi bir çok sorunla karşı karşıya bırakmaktadır. Gençler, bir yandan bedensel gelişimle ilgili biyolojik sorunlar, bir yandan ekonomik sorunlar,  bir yandan da kültürel yabancılaşma gibi birçok problemlerle başa çıkmak zorundadır. Bu noktada, gençlerin doğru yönlendirilmeye, bilgilendirilmeye ve eğitime ihtiyaçları bulunmaktadır.

Gençlerin, gelişen teknolojik gelişmeleri doğru bir yerden anlamaları, teknolojinin tüketen değil üreten bireyler olabilmeleri gerekmektedir.   Gençler, yaşam kültürlerini kendi iç dinamiği ile yenileyebilmeli ve geliştirebilmelidir. Değişime ve yeniliklere entelektüel boyutta ve bilinçli bir şekilde ayak uydurabilmelidir.

Dolayısıyla kendisiyle barışık, içinde bulunduğu toplumun kültürüne vakıf, ve evrensel değerleri kavrayabilen mutlu bir gençliğin yetişmesi gerekmektedir. Bu yönde “Gençlik Liderleri Derneğinin” attığı bu adımın anlamı ve önemi büyüktür. Bu adımın, adımlara dönüşerek büyüyeceği, gençliğin eğitimi ve gelişiminde önemli bir yer tutacağı kanaatiyle, başarılar diliyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.