• BIST 72.005
  • Altın 112,758
  • Dolar 2,9455
  • Euro 3,2795
  • Ankara -2 °C
  • İstanbul 4 °C
  • İzmir 2 °C
  • Konya -2 °C
  • Diyarbakır 1 °C
  • Adana 4 °C
  • Trabzon 6 °C
  • Van -1 °C

Memurun amirini BİMER’e şikâyet ederse, disiplin cezası alır mı?

Memurun amirini BİMER'e şikâyet ederse, disiplin cezası alır mı?
Memurun amirini BİMER’e şikâyet ederse, disiplin cezası alır mı?

Üst makamlara bilgi edinme başvurusu yapan memura ceza verilebilir mi?” haberimizde gündeme getirdiğimiz “4982 sayılı Bilgi Edinme Kanununun 6. maddesi; Bilgi Edinme Başvurusu… dilekçe ile istenen bilgi ve belgenin bulunduğu kurum ve kuruluşa yapılır…” hükmüne uyulmadan üst makamlara başvuran memura ceza verilebilir mi?” sorusuna cevap aramış ve “Bilgi edinme başvurularında devlet memuru olup olmama ayrımı yapılmadan herkesi kapsayan bir başvuru usulü düzenlendiğinden üst makamlara başvuran memura makam atladığı gerekçesiyle ceza verilemez” sonucuna varmıştık.

Benzer konuda Adana 1. İdare Mahkemesi 2010/1614 Esas ve 2011/1335 nolu Kararında; “…tüm vatandaşların dilek ve şikâyetlerini doğrudan başbakanlığa iletebileceklerini belirtmiş, ancak memurlar yönünden bir kısıtlama getirilmemiştir. Bu yerlere yapılan şikâyetler neticesinde iddialar üzerinde araştırma yapılmaksızın memur hakkında soruşturma başlatılarak cezalandırılması bir nevi şikâyet hakkının kullandırılmaması neticesini doğuracaktır.

Davacı tarafından BİMER’e verilen şikâyet dilekçeleri incelendiğinde, ciddiye alınabilecek iddiaların bulunduğu, idare tarafından bu iddiaların kapsamlı bir şekilde araştırılması gerekirken davacının gereksiz yere amirlerini şikâyet ediyor gerekçesiyle cezalandırıldığı, böylece Anayasa ile güvence altına alınan dilekçe hakkının ve BİMER’e şikâyet etme hakkının engellenmeye çalışıldığı sonuç ve kanaatine varıldığından, davacıya verilen disiplin cezasında hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” hükümlerine yer vermiştir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

Adana 1. İdare Mahkemesi 2010/1614 Esas ve 2011/1335 nolu Kararı

untitled1.jpg

  untitled2.jpg

untitled3.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Memur güvencesi kaldırılabilir mi?07 Şubat 2016 Pazar 15:56
  • Evde oturana iş, 1 gün çalışana tazminat07 Şubat 2016 Pazar 12:01
  • Temmuz 2016 memur maaşı ne kadar olacak?07 Şubat 2016 Pazar 06:42
  • 10 günlük mazeret izni hangi durumlarda verilir?07 Şubat 2016 Pazar 06:07
  • 7 Şubat 2016 Tarihli Resmi Gazete07 Şubat 2016 Pazar 05:42
  • Koncuk: 4/C Sorununu Çözemeyenler Bedelini Ödemeli07 Şubat 2016 Pazar 00:27
  • AYM'nin 10 Şubat tarihli gündemi06 Şubat 2016 Cumartesi 11:52
  • Hangi taşeronlar kadroya alınacak?06 Şubat 2016 Cumartesi 06:55
  • Kamu'da yemek bedelleri açıklandı06 Şubat 2016 Cumartesi 06:40
  • Muhasebat'da Parasal Sınırlar ve Oranlar06 Şubat 2016 Cumartesi 06:33
  • ÖNE ÇIKAN HABERLER
    ÜYE İŞLEMLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Türkiye Eğitim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : turkiyeegitim@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim