• BIST 73.170
 • Altın 594,91
 • Dolar 2,1455
 • Euro 2,9765
 • Ankara 17 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 20 °C
 • Konya 17 °C
 • Diyarbakır 20 °C
 • Adana 25 °C
 • Trabzon 13 °C
 • Van 11 °C

GEÇİCİ GÖREVLENDİRME İPTALLERİNDEN KİMLER ETKİLENECEK...

GEÇİCİ GÖREVLENDİRME İPTALLERİNDEN KİMLER ETKİLENECEK...
GEÇİCİ GÖREVLENDİRME İPTALLERİNDEN KİMLER ETKİLENECEK...

Bakanlığımız, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 21/11/2011 tarihli ve 78102 sayılı görevlendirmeler konulu yazısı ile geçici görevlendirme ile görev yapan şube müdürlerinin Valilik onayları iptal edildi. Aslında iptal yazısında kafa karışıklığı yapacak bir durum söz konusu değildir. Ama ifadeleri kendimize yontma hastalığımız olduğundan, haksız görevlendirmelerin iptallerini önlemek için alavere dalavere çevirmek isteyenler olacaktır.

Bakanlık daha ne yapsın? İsim isim iptalleri Bakanlık web sitesinden mi yayınlasın? 24.08.2011 tarihinde, Genel Müdür Yardımcımız Bekir ERDOĞAN imzası ile iptaller için valiliklere bir yazı gönderdi. Baktı iptaller gerçekleşmiyor. Bu sefer, Sayın Bakanımızın imzası ile talimat gönderdi. Bu defa da hep birlikte göreceğiz nasıl bir hülle yapılacak.

İl/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde iki türlü geçici görevlendirme yapılmaktadır. Birincisi ihtiyaca binaen yapılan görevlendirmeler, ikincisi de adaletsiz bir şekilde yapılmış görevlendirmeler. Birincisine kimsenin diyeceği bir şey olamaz. Kadrolu şube müdürlerinin olmadığı il/ilçelerde norm kadro dâhilinde okul yöneticilerinden geçici görevlendirme tabi ki yapılacak. Dilimize pelesenk ettiğimiz, kadrolu şube müdürü var iken ilçe milli eğitim müdürlüğü görevinin okul yöneticilerine tevdi edilmesi konusudur… Bakanlığımızın talimatında bu konuya açıklık getirilmiştir.

Bakanlığımızın talimatına bir bakalım;

……

5442 sayılı il idaresi kapsamında il milli eğitim müdür yardımcısı, ilçe milli eğitim müdürlüğü il/ilçe milli eğitim şube müdürü görevlerini vekâleten veya geçici görevlendirme ile yürütenler gözden geçirilerek il ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından yerine getirilmekte olan hizmetlerde aksama gelmeyecek şekilde görevlendirmelerinin sona erdirilerek kadrolarının bulunduğu eğitim kurumlarında ki asli görevlerine döndürülmeleri gerekli görülmüştür.

“Hizmetlerde aksama olmaması ifadesi, kadrolu şube müdürlerinin bulunmadığı ilçelerde görevlendirmelerin devam edeceği anlamına gelmektedir. Yoksa valiliklerin bundan sonra yapacağı geçici görevlendirmelere dayanak olması için konmuş bir hüküm değildir. Hizmette aksama olmaması ifadesi norm fazlası görevlendirmelere cevaz vermemektedir. Böyle bir durum talimatın yazılma gerekçesine aykırıdır.”

Yönetim görevlerinde esas olan yönetimin atanma şartlarını taşıyan eliyle yürütülmesidir. Hizmetin etkin ve verimli yürütülmesi için Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme Yönetmeliğinde asaleten atanma şartlarını taşıyanlardan ihtiyaç olması halinde görevlendirmenin yapılması ve teklif edilmesi; bunun mümkün olmaması halinde normla sınırlı olmak üzere il ve ilçe milli eğitim veya okul kurum yöneticileri tercih edilmelidir.

“Bu paragrafta geçici görevlendirmelerin yapılırken nasıl bir yol izlenmesi gerektiği açıklanmıştır. Mesela bir okul müdür yardımcısı veya öğretmen hiçbir şekilde ilçe milli eğitim müdürü olarak görevlendirilemez. Görevde yükselme yönetmeliğinde açık ve net, buna işaret edilmiştir. Yine ilçe milli eğitim müdürlüğünde kadrolu şube müdürü var iken okul müdürü de geçici olarak ilçe milli eğitim müdürlüğüne görevlendirilemez. Öncelik… il ilçe milli eğitim veya okul…. Kurum yöneticisi diye devam etmektedir.”

Valiliklerce uygulamanın nasıl yapılacağını hep birlikte göreceğiz. Bu konuda Derneğimize illerden ulaşan geçici görevlendirme listeleri var. Bunu şimdilik kamuoyuyla paylaşmayacağız. Geçici görevlendirmeler yapıldıktan sonra tekrar değerlendireceğiz. Ama bu konunun üzerinde Sayın Bakanımızın hassasiyet ile durmasını takdirle karşılıyorum. Eğitim camiasının vicdanlarını sızlatan bazı geçici görevlendirmelerin, iptal edilecek olması kurum çalışanları arasında takdirle karşılanmaktadır.

Davut ÇALIŞKAN 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
A
16 Aralık 2011 Cuma 09:43
GEÇİCİ GÖREVLENDİRME
Değerli arkadaşlar, bu geçici görevlendirmelerin iptali yalan oldu. Görev süresi biten insanlar halen görevde .Bakınız İstanbul İlçelerine.Bakanlığın emirleri İstanbul' da geçmiyor . Bir sendaka üyesi iseniz ömürlük görevlendirme alabiliyorusunuz .Bakınız Şişli'ye.
MALATYA44
12 Aralık 2011 Pazartesi 12:04
M.YÜCEL ABİK
SAYIN SİTE YÖNETİCİSİ:MALATYA VALİLİĞİ BAKANIN EMRİYLE GÖREVLENDİRİLMESİNE SON VERİLE M.YÜCEL ABİK ADLI ÖĞRETMENİ TEKRAR ŞUBE MÜDÜRÜ OLARAK GÖREVLENDİRDİ.DEĞİŞEN NE OLDU?İLGİLİ ŞAHISIN YÖNETİCİLİK KARİYERİ 0,00 DIR.BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU.LİÜTFEN BUNU HABER YAPAR MISINIZ.
ilkbahar sonbahar
04 Aralık 2011 Pazar 22:11
kalıcı gÖrevlendirme
gÖrevlendirme ler kalıcı gelenler demir atmış okullara... yeni yeni gÖrevlendirmeler bile yapılıyor.. hiç bir uygulama yok... Gelenler kalmak için yerine biri atanıncaya kadar şklinde gÖrev almış.. yerine biri gelmeyecek.. Çünkü arkaları kuvvetli. kadroları dolu gÖsteriyrlar... bir de eğitimci olacaklar. Öğretetemezsin Önce Öğren hak yediğini ...sonra Öğret a b c yiii.
misafir
23 Kasım 2011 Çarşamba 23:32
ya bu
bir ilçede 10 yıllık onlarca okul müdürü varken 1 yıllık okul müdür yardımcısı eğitimbirsenli olduğu için şube müdürü olarak görevlendirilir mi
hiç idarecilik yapmamış türkçe öğretmeni anadolu lisesine kurucu yapılırmı belki yönetmelikler uygun ama diğer idarecileri yaralamaz mı yada belediye başkanı ben bunu seçtim deiği için görevlendirilenler bunların hesabını kim verecek
bakanlğın bu yazısı sadece kamuya şirin görünmektir Acilenşube müdürlüğü sınavı yapılsın mülakat da kaldırılsın
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ