1. YAZARLAR

  2. Teoman YALÇIN

  3. Öğretmen Maaşları Ne Kadar Olmalı?
Teoman YALÇIN

Teoman YALÇIN

Yakın Zaman
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmen Maaşları Ne Kadar Olmalı?

A+A-

Öğretmen maaşları yeterli mi, değil mi tartışmaları giderek artıyor. Nasıl artmasın ki? Her gün polise, sağlıkçıya vs. bazı kamu çalışanlarının maaşlarında iyileştirme haberleri yapılırken, öğretmen maaşlarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışma bilgisi yok.

2016 yılında göreve başlayan bir öğretmen yaklaşık olarak 2300TL maaş almaktadır. Bu maaş ek derssiz yani maaşın en saf halidir. Ayrıca derece olarak da yeni memur olduğu için en alt dereceden başlamaktadır.

Öğretmenliğin gerektirdiği yük düşünüldüğünde maaşların artması gerekmektedir. Dışarıdan bakıldığında; mesleğe yabancı kimseler, öğretmenliğe sadece sınıfta verilen 40 dakikalık bir ders vermek olarak şaşı bir bakış ile bakabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında, haftalık 15-20 saatlik bir ders yükü karşısında ödenen ücret de makul gösterilmeye çalışılmaktadır.

Biz burada öğretmenlerin nasıl bir çalışma içerisinde özverili bir şekilde görev yaptıkları konusunu izah etmeye çalışmayacağız. Çünkü, bu başlı başına ayrı bir yazının konusudur.

Yıllarca öğretmen maaşlarından bahsedilirken, sanki tüm öğretmenler söz konusu ek ders ücretlerini tam alıyorlarmış gibi konuşulmakta ve haber yapılmaktadır. Oysa ki, öğretmenler çoğunlukla ek ders ücretlerinden çok az yararlanmaktadırlar. Okul öncesi öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve okul yöneticileri ancak tam olarak ek ders ücreti alabilmektedir.

Öğretmenlere haber niteliğinde bir yazı hazırlamak istesek de sadece bir temenni den öteye gitmeyecektir. Biz de tıpkı önceki makalelerde olduğu gibi, soruna değinmekle yetineceğiz. Çünkü aradan yıllar geçse de, görünen o ki öğretmen maaşları tartışılmaya devam edecektir.

Mustafa Kemal Atatürk döneminde öğretmen maaşları, milletvekili maaşları ile neredeyse aynıdır. Hatta öğretmen maaşları daha fazladır. Günümüzde ise öğretmen maaşlarının milletvekili maaşlarıyla aynı olması gerekmektedir. Biri çıksa ve bunu talep etse “Deli midir nedir?” diye garip karşılanacaktır. Anlayacağınız nereden nereye…

Sözü daha fazla uzatmaya gerek yok. Kısa ve öz: Topluma yön veren öğretmenlerimizin, kıymetini daha iyi bilmeliyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.