1. YAZARLAR

  2. Teoman YALÇIN

  3. Öğretmenlerin Nöbet Ücreti Ne Kadar Yeterli?
Teoman YALÇIN

Teoman YALÇIN

Yakın Zaman
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmenlerin Nöbet Ücreti Ne Kadar Yeterli?

A+A-

Okullarda nöbet tutmak öğretmenlerin temel görevleri arasında bulunmaktadır. Aslına bakılırsa, nöbet hizmetinin eğitim-öğretimle doğrudan ilgisi bulunmamaktadır. Öğretmenin ilk ve temel önceliği eğitim-öğretim hizmetleri olmalıdır. Okullarda öğretmenlerin eğitim-öğretim hizmetleri dışında başka görev ve sorumlulukları olmamalıdır.

Ayrıca, nöbet görevin yerine getirilmesi öğretmenlerde aşırı yorgunluğa neden olmaktadır. Ders süresi boyunca efor sarf eden öğretmen teneffüslerde ise ayakta nöbet tutmaktadır. Nöbet görevi olan öğretmenin o günü eğitim-öğretim faaliyetleri açısından bir kayıp niteliğindedir.

Öğretmen nöbeti olduğu gün evine oldukça yorgun bir vaziyette dönmektedir.  Nasıl dönmesin ki? Hem derslere devam et. Hem de sayıları oldukça kalabalık, uygun olmayan fiziki ortamlarda tutulan nöbetler oldukça yıpratıcıdır.

Öğretmen nöbet ücretleri ise, sarf edilen enerjinin bir geri dönüşü olarak umut verememektedir.

Günümüzde öğretmen nöbet ücretleri 2 ek ders saatidir. Ücret olarak bakıldığında yeterli olduğunu söylemek oldukça güçtür. Gün boyunca, bazı okullarda 09.00-03.00 saatleri arasında,  bazı okullarda 07.00-13.00 veya 13.00-19.00 saatleri arasında bazen 6 saat, bazen 8-10 saati bulan nöbet görevleri karşılığında sadece e saatin ücret olarak ödenmesi bir haksızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bazı okullarda öğle arasında yemekhanede görev yapan öğretmenlerin yemek yiyecek zamanı bile bulunmayabiliyor.

Bu nedenle öğretmen nöbet ücretinin biraz daha arttırılması öğretmenler cephesinde olumlu bir etki yaratacaktır.

Nöbet ücretinden yararlanamayan eğitim çalışanlarının durumları ise, başlı başına bir başka sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çünkü; bir çok okul yöneticisi, başta okul öncesi öğretmenleri olmak üzere bazı eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler, öğretmen dışında görev yapan milli eğitim bakanlığı çalışanları bu nöbet ücretinden yararlanmamaktadır.

Esasen; kamu çalışanları arasında var olan ücret dengesizliği, aynı hizmet kolunda görev yapan çalışanlar arasında zaten var olmayan ücret densizliği ve iç huzuru da olumsuz etkilemektedir. Bir grup çalışana verilen özlük hakları ve mali olanaklar, aynı hizmet kolunda görev yapan diğer çalışanlara sağlanmamaktadır.

Nöbet ücretlerinin yukarıda zikredilen başlıklar dâhilinde yeniden düzenlenmesi, Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından en kısa sürede herkesin eşit bir şekilde faydalanacağı biçimde yasal bir çerçeveye oturtulması kaçınılmaz gözüküyor. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum