1. YAZARLAR

  2. Teoman YALÇIN

  3. Okullarda Yaşanan “Taciz” Haberleri Neden Yükselişte!
Teoman YALÇIN

Teoman YALÇIN

Yakın Zaman
Yazarın Tüm Yazıları >

Okullarda Yaşanan “Taciz” Haberleri Neden Yükselişte!

A+A-

Okullarda yaşanan taciz haberleri oldukça can sıkıcı boyutlara ulaştı. Tacizin nerede olursa olsun kabul edilemez olması, okulda gerçekleşmesiyle birlikte daha da katlanılamaz bir hal almaktadır.

Öğrencilerin eğitimlerini tamamlamak için geldikleri okulda böyle ahlaksızca durumlarla karşı karşıya kalmaları kabul edilemez durumdur. Son günlerde yaşanan bazı münferit olaylar ışığında, taciz olaylarına öğretmenlerin isimlerinin karşıması dikkat çekici.

Okul haberleri arasında başarılar, ödüller ve sınavları kazanmak yer almalıdır. Olumsuz haberlerin duyulması ise, oldukça yıpratıcıdır. Taciz haberlerinin eğitim, öğretmen ve okulla birlikte yer alması zihinlerde bu değerlere duyulan saygı ve sevgiyi azaltacaktır. Bu da zaten sıkıntılı olduğumuz “eğitim” alanında hepten geriye doğru bir gidişi beraberinde getirecektir.

Okulun, öğrencilerin eğitim yuvası olduğunu hatırlatarak, öğrencilerimizin güvenliğinin sağlanması, uygun şartlarda eğitim görmesi gibi çeşitli konuların düşünülmesi gerekmektedir.

Peki, okullarımızın güvenliği nasıl sağlanacak?

Bu konuda bir şeyler yapmak, bir adım atmak; hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir. En azından her okula bir güvenlik görevlisi istihdamı düşünülebilir. Bugün geldiğimiz noktada, hemen her kurumda özel güvenlik personelleri istihdamı yapılırken, binlerce öğrencinin eğitim gördüğü okul binalarının sahipsiz bırakılması kabul edilemez bir durumdur.

Okullarda yer alan “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” hizmetleri her açıdan daha da güçlendirilmelidir. Gerek personel sayısı, gerek çalışma alanı ve etkinliği açısından güçlü bir yapıya kavuşturulacak olan rehberlik sistemi, başta taciz olayları olmak üzere, okulda yaşanan bir çok olumsuz gelişmelerin önünde bir set olarak yer alacaktır.

Okullarda taciz haberleri ise, hiçbir şekilde meydana gelmemeli, meydana gelmesi durumunda ise en ağır cezalar ile sonuçlandırılmalıdır. Basına yansıyan ve kamuoyunun infialine neden olan bir olay sonrasında, sürekli benzer haberlerin basına servis edilmesi de manidardır. Basınımızın “reyting” uğruna bu tür olayları ön plana çıkarması hiçbir şekilde kabul edilemez.  

Öğrencilerimizin ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan fidanlar olduğunu unutmamalıyız. Bu sorumluluk; ne sadece okullarda, ne de sadece anne-babalardadır. Yaşanan olumsuz gelişmeler karşısında birbirimizi suçlamak yerine, “bu çocuklar hepimizin” mantığı ile hareket etmeliyiz.

Aksi takdirde bizler bu gereksiz tartışmalar içerisinde boğulurken,  çocuklarımız avuçlarımız arasından kaybolup gideceklerdir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.