1. YAZARLAR

  2. Teoman YALÇIN

  3. Serbest Kıyafet Ne Olacak?
Teoman YALÇIN

Teoman YALÇIN

Yakın Zaman
Yazarın Tüm Yazıları >

Serbest Kıyafet Ne Olacak?

A+A-

Bakanlığımızın bir kaç yıldır üzerinde çalıştığı "Öğrenci Kıyafetleri" konusu, geçtiğimiz günlerde tekrar gündeme geldi.

Basında çıkan haberlere göre, önümüzdeki yıldan itibaren serbest kıyafet uygulamasına geçilecek.

Bu haber farklı çevrelerde, farklı yankılar buldu. İlk tepki tekstil sektöründen geldi. Ellerinde milyarlarca TL'lik okul kiyafetleri bulunduğunu ifade eden firma yetkilileri bakanlığa tepki gösterdiler.

Eğitimciler bu konuda farklı düşünüyor.

Kıyafet konusunun her iki durumunda da artı ve eksiler var. Bizim bu artı ve eksilerin hangisinin ağır bastığını hesaplamamız gerekiyor.

Çevremdeki okul yöneticileri arasnda küçük çaplı bir "Anket" çalışması yaptım. Doğrusunu söylemek gerekirse yöneticilerin büyük çoğunluğu "Forma"dan yana görüş bildirdiler. Ancak formaların tip ve özellikler yönünden daha rahat ve kullanışlı olması gerektiğini ifade ettiler.

Serbest kıyafet konusundaki en büyük kaygı "Disiplin" olarak karşımıza çıkmakta.

Yaz kıyafeti uygulamasının olduğu yaklaşık 1 aylık sürede gözlemlenen öğrenci disiplin zaafları, bunun en büyük göstergesi olarak karşımıza çıkmakta.

Kamuoyunda gündeme gelen "zengin-fakir" ayrımının derinleşeceği ve "marka" kıyafet konusu ise yöneticiler tarafından daha az tehlikeli olarak görülüyor.

Herşeye rağmen  "Serbest Kıyafet" uygulamasına geçişi savunan yöneticiler de yok değil. Bu kesim "Forma" uygulamasını, 3. Dünya ülkelerinin uyguladığı bir anlayış olarak görmekte. Ayrıca "Tek Tip Kıyafet, Tek Tip İnsan Yetiştirme" konusunun çağdışı bir uygulama olduğunu savunmakta.

Benim nacizane kanaatim ise; bir süre daha formanın devam etmesi, şu an için serbest kıyafet uygulamasına geçişin sıkıntılar verebileceği yönünde.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum