1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Şerh düştü, dava açtı ve okul müdürü oldu
Şerh düştü, dava açtı ve okul müdürü oldu

Şerh düştü, dava açtı ve okul müdürü oldu

Kurum tipi (c) olan bir okula 3 ay kurucu müdürlük süresi bulunduğu gerekçesiyle (başka hiçbir yöneticiliği olmayan) bir kişi müdür olarak atanabilir mi?

A+A-

 

"13.8.2009 tarihli ve 27318 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğinin 25. maddesinin 2. fıkrasının (a) bendinde; “Birinci fıkranın (c) bendinde yer alan; a) Kurucu müdürlükte geçen sürenin hesabında, kesintisiz olmak kaydıyla kurucu müdürlüğe başlanıldığı tarihten itibaren Bakanlıkça kuruma müdürlük norm kadrosunun verilmesine ilişkin onay tarihine kadar geçen süreler, dikkate alınır.” hükümleri bulunmaktadır.

Ayrıca kurum tipi (c) olan bir okula 3 ay kurucu müdürlük süresi bulunduğu gerekçesiyle bir kişinin müdür olarak atanması Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğin 8. maddesinin 6. fıkrası (b) bendinde yer alan (C) tipi eğitim kurumu müdürlüklerine atanabilmek için en az 1 yıl, eğitim kurumlarında asaleten yöneticilik yapmış olma şartına aykırıdır."

Buna rağmen Osmaniye İl Millî Eğitim Müdürlüğü 5 ay 13 gün kurucu müdürlükten dolayı yöneticilik süresi bulunan bir öğretmeni (C) tipi eğitim kurumunda geçirilmiş sayılması gereken süre 5 ay 13 gün olup kurucu müdürlük süresinin 1 yıl sayılarak (C) tipi eğitim kurumuna başvurusunun alınarak atamasını gerçekleştirmişti.

Osmaniye Milli Eğitim Müdürlüğünün 04.05.2012 tarih ve 7295 çıkılan yönetici atama duyurusu ile ilgili atama işlemleri konusunda, Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme İl Değerlendirme Komisyonunun yapmış olduğu iş ve işlemlerle ilgili Yetkili sendikayı temsilen katılan sendika yöneticisi 5 ay 13 gün kurucu müdürlük yapan öğretmenin atanmasının yanlış olduğunu aslında atanma şartları uygun ve en yüksek puana (26.31) sahip olan Hasan ONGUN’un atanması gerektiğine dair şerh düşmüştür.

Hasan ONGUN tarafında açılan idari davada Adana 2. İdare mahkemesi “3 ay kurucu okul müdürlüğü yapanlar müdür olarak atanabilir mi?” haberimizde ve yetkili sendika temsilcisinin şerhi doğrultusunda karar vererek 5 ay 13 gün kurucu müdürlük yapanlarında (C) tipi eğitim kurumu müdürlüklerine atanabilmek için en az 1 yıl eğitim kurumlarında asaleten yöneticilik yapmış olma şartı olduğuna karar vermiştir.

İşte karar ve komisyona düşülen şerh;

 

www.memurlar.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.