• BIST 73.476
 • Altın 593,54
 • Dolar 2,1295
 • Euro 2,9395
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 17 °C
 • Konya 17 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Adana 27 °C
 • Trabzon 16 °C
 • Van 13 °C

Şube Müdürlüğünde Yazılı ve Sözlü Sınav kesinleşti

Şube Müdürlüğünde Yazılı ve Sözlü Sınav kesinleşti
Şube Müdürlüğünde Yazılı ve Sözlü kesinleşti

MEB'de şube müdürlüğüne nasıl bir atama yapılacağı bir süredir tartışılıyordu. 

Geçtiğimiz hafta bir inter sitesinde "Şube müdürlüğü sınavsız olacak" şeklinde bir haber yapılmış, bir çok inter sitesi bu haberi yayınlamıştı. 

Biz ise TurkiyeEgitim.Com olarak, daha 2 gün önce MEB Şube Müdürlüğü "Sınavlı" Olacak  başlığı ile vermiş olduğumuz haberde, Şube Müdürlüğü atamalarının yazılı ve sözlü sınav ile olacağını ifade etmiştik. 

Bugün yayınlanan "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik" ile Şube Müdürlüğü atamalarının yazılı ve sözlü puan ile yapılacağı kesinleşmiştir.

Şimdi ne olacak?

MEB, yukarıdaki yönetmelik değişikliği gereği kendi mevzuatında gerekli düzenlemeleri yaparak Yazılı Sınav duyurusuna çıkacaktır. 

"Yazılı sınavdaki başarı notunu her kurum kendine göre belirler" yönetmelik hükmü gereği bir taban puan belirleyecektir. Bu puan 60 veya 70 olabilir. 

Sonrasında yazılı sınavda başarıı olan adaylar arasından; atama yapacağı kadronun 5 katı (örneğin 1000 kadro için 5000 aday) sözlü sınava alınacaktır. 

Sözlü sınavda 70 puan barajı getirilmiştir. Yönetmeliğin belki de en sorunlu ve "davalık" olabilecek maddesi bu olsa gerek. 

Sözlü sınavda 70 ve üzeri alan adayların yazılı sınavla beraber toplam puanları belirlenecek ve atamaları yapılacaktır. 

Yazılı sınav ne zaman olacak?

Geçtiğimiz günlerde TEÇ-SEN yöneticilerini kabul eden MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Ekim-Kasım gibi Görevde Yükselme Sınavının yapılabileceğini ifade etmiştir. 

Bizim kanaatimiz de; Kasım - Aralık 2013 gibi şube müdürlüğü yazılı sınavının yapılabileceği şeklindedir.

Teoman YALÇIN

TurkiyeEgitim.Com  

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
metin
03 Eylül 2013 Salı 08:46
TAŞRA TEŞKİLATINDADA MÜLAKAT VAR.
Sınav olsa ne olur. Biz sınavlan olduk nooldu. 14 yıldır aynı yerdeyiz.Görevde yükselmeden bahsetmiyorum.Bir tain isteme hakkımız bile yok. Mağdur olan sadece taşra yöneticileri kaldı.14 senedir aynı yerde çalışıyoruz.Bizimde bir ailemizin , yakınlarımızın, çoluk çocuğumuzun olduğu, bunların okullarının olduğu,bunlarına yerleşecekleri, yaşayacakları yerler olduğu unutuldu.Artık büyük çoğunluğumuz emekliliğe doğru geldi.Ama 14 yıldır bir tain isteme hakkı verilmedi. Halbuki eğitim denetmeni gibi, ilk atama öğretmen gibi bizlerde iki aşamalı sınavla buralara geldik.Ama denetmende tain isteyebilir, öğretmende.Taşra teşkilatı yöneticileri isteyemez.Bu kul hakkına girer değerli yetkililer.
avsar
01 Eylül 2013 Pazar 02:08
sözlü-mülakat=torpil
Sınav puanı ile geçemeyenler bu yolla atanacak.Sınav notu adalettir.Hodri meydan anket yapınız.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ