1. YAZARLAR

  2. Muzaffer ARSLAN

  3. Türk Devleti 91. Yaşında
Muzaffer ARSLAN

Muzaffer ARSLAN

Muzaffer ARSLAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Devleti 91. Yaşında

A+A-

19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de "Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir." diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve bizler için vazgeçilmez bir değerdir.

Cumhuriyet'te egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Halk kendi kendisini yönetme yetkisini temsilcileri aracılığıyla kullanır. Bu yönetimde yurttaşların seçme ve seçilme hakkı vardır. Devlet yönetimi, sınıfların, kişilerin, ailelerin, bir zümrenin eline bırakılamaz. Milletin bütün bireyleri yönetime katılabilir ve söz sahibi olabilir. Çünki cumhuriyet yönetiminde bütün vatandaşlar eşit haklara sahiptir.

Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk medeniyetini ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Türk ulusu, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devlet olmuştur. Bu devletin onurlu, özgür düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları olan bizler, devletin tek ve gerçek sahibi olmanın onurunu Gazi Mustafa Kemal ile birlikte kazandık. 2014’ün bu kutlu gününde hak adına, eşitlik adına, kadın hakları adına, modern eğitim kurumları adına, güçlü ordu; çağdaş insanlık adına neyimiz varsa hepsinin altında kimin imzası var? Tabii ki büyük devlet adamı ATATÜRK’ün… Ruhu şâd olsun.

Türk ve dünya tarihini çeşitli kaynaklardan okuyan, inceleyen ve değerlendiren bir öğretmen olarak; laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti rejimi ile geldiğimiz mesafeyi yeterli görmemekle birlikte, küçümsenmeyecek kadar değerli buluyorum. Cumhuriyet bize ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin 91 yıllık geçmişi aynı zamanda bir başarı ve uygarlaşma öyküsüdür. Cumhuriyetin başarıları ile haklı bir gurur duyuyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti, laik ve demokratik, hukuk devleti anlayışından taviz vermeden, büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Buna hiçbir güç engel olamayacak ve inşallah bizler olduğumuz sürece Türkiye Cumhuriyeti devleti, sonsuza kadar yaşayacaktır. Yeter ki bizler Atatürk'ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım.
Unutmayalım ki hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, aklın ve gönlün ışığında şekillenen Atatürk İlke ve İnkılâpları’nı koruyup, kollamak; iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.

Ülke genelinde hiçbir ayrım gözetmeyen, Edirne’den Kars’a bütün vatandaşlarına eşit haklar tanıyan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bütün nimetlerinden faydalanıp yine de hainlik düşünen, ülke yönetiminde her makama gelen insanlardan kahpelik görmek kadar acı ne olabilir ki? Cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, vekil, müsteşar, daire başkanı, müdür, memur, işçi, öğretim görevlisi ve her türlü ünvânı aldığı halde bu cennet vatanı cehenneme çeviren, dağlar meskenimiz deyip de şehirleri yaşanmaz kılan alçakları hangi gerekçe masumlaştırabilir? Fakirlikse Gümüşhane’den daha fakiri mi var? Tarımsal üretimse Gümüşhane’mizden daha tarım alanı darlığı olan il mi var? Şunu çok iyi biliyorum ki sorun fakirlik değil. Etnik ayrımcılık veya ırkçı söylemler diyen arkadaşlarım oldu yer yer. Onlara hep şu soruyu sordum. Osmanlı Devleti zamanında 1806-1808 Babanzade Abdurrahman Paşa İsyanı olduğu yıllarda dağlarda ve 21 Mayıs 1919’a kadar 19 tane büyük isyan, başkaldırı yapılmış. Osmanlı devleti dağa taşa Ne Mutlu Türk’üm mü yazmıştı? Osmanlı Anayasası’nda bu tarihler arasında herkes Türk’tür ibaresi mi vardı?

Buyurun isyanların Türk Devleti Türkiye Cumhuriyeti’yle sınırlı olmadığını görün:

Ad

Tarih

Liderler

Bölge

Babanzade Abdurrahman Paşa İsyanı

1806-1808

Babanzade Abdurrahman Paşa

Osmanlı İmparatorluğuSüleymaniye

Babanzade Ahmet Paşa İsyanı

1812

Babanzade Ahmet Paşa

Osmanlı İmparatorluğuSüleymaniye

Zaza Aşiretleri İsyanı

1818-1820

 

Osmanlı İmparatorluğuDersim / Diyarbakır

Yezidi İsyanı

1830-1833

 

Osmanlı İmparatorluğuRevanduz, Hakkâri

Kör Mehmet Paşa İsyanı

1830-1833

Kör Mehmet Paşa

Osmanlı İmparatorluğuErbil, Musul, Şirvan

Mir Muhammed İsyanı

1833-1837

Mir Muhammed

Osmanlı İmparatorluğu

1. Han Mahmud İsyanı

1838

Han Mahmud

Osmanlı İmparatorluğu

Garzan İsyanı

1839

 

Osmanlı İmparatorluğuDiyarbakır

2. Han Mahmud İsyanı

1842-1847

 

Osmanlı İmparatorluğu

Bedirhan İsyanı

1843-1847

Bedirhan Bey

Osmanlı İmparatorluğu

Yezdanşir İsyanı

1855

Yezdanşir

Osmanlı İmparatorluğuBitlis

Bedirhan Osman Paşa İsyanı

1877-1878

Bedirhan Osman Paşa

Osmanlı İmparatorluğuCizre ve Midyat

Şeyh Ubeydullah Nehri İsyanı

1878-1881

Şeyh Ubeydullah Nehri

Osmanlı İmparatorluğuBotan, Flag of Persia (1910-1925).svgErdelan

Emin Ali Bedirhan İsyanı

1889

Emin Ali Bedirhan

Osmanlı İmparatorluğuErzincan

Bedirhani Halil ve Ali Remo İsyanı

1912

 

Osmanlı İmparatorluğuMardin

Molla Selim ve Şeyh Şehabettin İsyanı

1913-1914

 

Osmanlı İmparatorluğuBitlis

Simko İsyanı

1919-22

Simko

Flag of Persia (1910-1925).svg

Ali Batı İsyanı

11 Mayıs 1919

Ali Batı

Osmanlı İmparatorluğu

Şeyh Mahmut Berzenci İsyanı

21 Mayıs 1919

Mahmut Berzenci

Osmanlı İmparatorluğuSüleymaniye

 

Cumhuriyetin son 50 yılında diyelim ki uygulama hataları yapıldı. Peki son 12 yıldır teröristlerin her dediği yerine getirildi İmralı Ağası’nın cinsel ihtiyaçlarından, beslenme dietisyenine, moral verici psikoloğuna, sekreteryasına kadar her imkan sunuldu peki ne değişti. Hepsi birden bire iyi vatandaş mı oldu? Elektrik beleş, su beleş, yiyecek kolileri beleş, buzdalapları, çamaşır makinaları, ahırlara ısıtıcılar beleş, 9 ile 23 çocuk başına ödenen yardımlar beleş, beleş beleş beleş… Ülke bu zevat için seferber olmuş. Tanıdığım bazı Türkler var. Bu adamların derdinden uykusuz kalıyorlar. Ağlıyor, yardım topluyorlar. Peki adama sormazlar mı bu adamlar seni bir kaşık suda boğmaya çalışırken sendeki bu yufka yürek niye? Yıllardır ülkeyi yiyip doymayan terör yanlısı bu parazitlere, dağ tilkilerine, köy eşkiyalarına, şehir mafyalarına, pavyon ağalarına, turizm sansarlarına bir dur demenin zamanı gelmedi mi? Ya vatandaş olursun ya da defolur gidersin diyecek bir tane adam çıkmayacak mı? Amerika’da, İngiltere’de, Fransa’da İran’da, Rusya’da ülkesine kem gözle bakan, devletin askerini, polisini, memurunu öldüren, taşlayana ne yapılıyor? Belediye otobüsü yakılıyor mu? Şehirdeki caddeler altüst ediliyor mu? Bütün bunlara bir de meclislerinde teröristler barınıyor mu? Devletin bütün imkanları bu adamların emrine veriliyor mu?   Kimse kusura bakmasın Güneydoğu ve Kısmen Doğu Anadolu’muzda yaşayan ve PKK’yı destekleyen hiç kimseye karşı kardeşlik duygum yok. Asla olmayacak da… Kimliğinde İslâm yazan herkes de din kardeşim değil. Önce adam olacaksın adam… Kahpe değil… Hain değil…

Şehir ortasında güpegündüz silahsız sivilleri, askerleri, polisleri ve öğretmenleri kahpece arkadan kurşunlayan; gündüz esnaf, çiftçi, işçi, memur, köylü, şehirli, öğrenci olan gece olunca da karanlığa sığınarak şerefsiz bir terörist olan ciğeri beş para etmez içteki hainlere; olanca çirkinliği ve ikiyüzlülüğüyle dıştaki komşu ve ya okyanus ötesi devletlere inat Mustafa Kemal’in değimiyle NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!

                                                 Muzaffer ARSLAN

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum