1. HABERLER

  2. AK Parti'den koalisyon açıklaması!
AK Parti'den koalisyon açıklaması!

AK Parti'den koalisyon açıklaması!

AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, CHP ile yürütülen koalisyon konusunda henüz bir karar alınmadığını ve yarınki görüşmeyi önemsediklerini söyledi.

A+A-

AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, yarın yapılacak CHP görüşmesi öncesi, koalisyonla ilgili herhangi somut bir kararın bulunmadığını söyledi. Koalisyon müzakeresinde tüm seçeneklerin en geniş yelpazede masaya konulacağını ifade eden Atalay, MHP lideri Bahçeli'nin AK Parti- CHP görüşmesine ilişkin değerlendirmelerini de doğru bulmadıklarını söyledi. Atalay, koalisyonla ilgili CHP cephesinden gelen olumsuz açıklamalar için de taktik açıklamalar değerlendirmesinde bulundu. 

Beşir Atalay, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan MYK toplantısı sonrası açıklama yaptı. CHP ile koalisyon konusunda, yetkili kurullarında herhangi bir karar alınmadığını söyleyen Atalay, yarınki görüşmenin ülke için hayırlı olması temennisinde bulundu. İşte Atalay'ın açıklamalarından satır başları;

"MYK'da genel manada çok geniş ayrıntılı bilgi sunuldu. Sonra da MYK üyelerimiz değerlendirmelerde bulundu. CHP ile ilgili görüşmeler için tüm seçenekler masadaydı ve değerlendirmelerde bulundu.

Bu arada son kamuoyu yoklaması da yine değerlendirildi. Bugünkü parti MYK'mız en geniş anlamda değerlendirme yapmış oldu. Genel Başkanımız sadece CHP ile yaptığı görüşme ya da teklifleri değil kendi düşüncelerini de ifade etmiş oldu.

Yarınki görüşmede bütün bu veriler ışığında bir araya gelecekler. Yine geniş yelpazede değerlendirilmiş olacak.

"AK PARTİ GÖRÜŞMELERİ SAMİMİYETLE YÜRÜTÜYOR"

Şimdiden burada alternatiflerle ilgili, bizim kendi tekliflerimizle ilgili açıklama yapılmasını uygun bulmuyoruz. İnşallah milletimiz için bu görüşmeden hayırlı sonuçların çıkmasını ümit ediyoruz. 

AK Parti olarak seçim akşamından itibaren nasıl bir politika izlediğimizi biliyorsunuz. İlk akşamdan itibaren çok sorumlu ve yapıcı bir politika izleyeceğiz. "Bütün partilerle görüşeceğiz" dedik ve bunlar yapıldı. Bu görüşmelerin ne kadar önemli ve faydalı olduğunu görüyoruz. Türkiye siyasetinde, siyasi partiler arasında diyaloglar çok kolay kurulmuyor. Genelde polemiklerle yürüyen ve özellikle genel başkanlar düzeyinde bir araya gelinmesini çok görmüyoruz. İlk günden itibaren genel başkanımız da bunu çok başarılı biçimde yürüttüğünü düşünüyoruz.

"BU GÖRÜŞMELER RAHATLIK GETİRDİ"

Doğrusu seçim sonrası kamuoyuna bu da bir rahatlık getirdi. Biraz da tek başına hükümet çıkmamasına rağmen, yaklaşık 2 ay oldu görüyorsunuz, toplumda herşey normal gidiyor. Vatandaşlarımızda da olağanüstü bir durum ve endişe söz konusu değil. Bu partiler arasındaki diyalogdan kaynaklanıyor.

CHP ile yapılan görüşmeler doğrusu bu ülkemiz için büyük bir kazanımdır. Bütün çalışmalar yapıldı, iki partide çok iyi hazırlandı. Adeta ülkemizin bütün meseleleri harmanlandı. Bu kolay değildi doğrusu. Yani bundan sonrasi için çok kalıcı bir çalışmadır. Bu kendi başına, ortak hükümet kurulur kurulmaz ama tek başına siyaset kurumu açısından kazanım olarak değerlendiriyoruz.

"LİDERLERİN SON GÖRÜŞMESİ..."

Son görüşme ile sıcak karşılama ve birlikte paylaşma, doğrusu çok medeni ve nezaket içerisinde, karşılıklı birbirine önemli gören görüşmeler oldu. Siyaset ortamımız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Yarınki görüşmeyle ilgili somut birşey söylemiyorum. Yarınki toplantının olumlu biçimde sonuçlanması için heyet olarak gayret gösterdik. Yarın genel başkanımız bu gayretle gidiyor ve çok önemli görüyoruz. CHP tabi MYK'sı bir açıklama yaptı süreyle ilgili. Bunların hepsi görüşelecek ama başka seçeneklerde görüşelecek. Genel başkanlar ayrılırken bir araya geleceğiz ve seçenekleri değerlendireceğiz demişlerdir. Benim yarın için söyleyeceğim bu. Burada şunu tekrar ifade etmek istiyorum. AK Parti olarak bütün partilere açık tavrımızı ve bütün partilere kapılarımızın açık olduğunu söylemek istiyorum. Bunu tekrar ifade etmek istiyorum. Son olarak da biliyorsunuz AK Parti'nin kuruluş yıldöneme Cuma günü. Onun için bir toplantımız olacak genel merkezimizde. 

İLLETVEKİLLERİ NEDEN ÇAĞRILDI?

Milletvekillerini acilen toplantıya çağrıldı diye bir haber var. Bu kuruluş yıldönümümüz içindir. Sadece milletvekillerimizi değil, büyükşehir ve il belediye başkanlarımız ile il başkanlarımız ve kurucular kurulu davet edilmiştir. AK Parti'nin kuruluşu önemli. İnşallah o gün bir arada, partimizin diğer meselelerini de değerlendirmiş olacağız. Sayın Genel Başkanımızında uzun bir konuşması olacak.

"SAMİMİ VE YAPICI POLİTİKA YÜRÜTÜYORUZ"

Samimiyetle ve yapıcı bir politika izliyoruz. Görüşmeye bakışımız bu samimiyet ve niyeti taşıyor. O süreyle ilgili olarak geniş yelpazede bir değerlendirme olarak düşünüyoruz. Farklı seçeneklerde yarınki görüşmede değerlendirilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI

Yarınki görüşmeleri sınırlamak için bir açıklama yapmıyorum. Birçok seçenek masada. Cumhurbaşkanımız sorular üzerine 45 günlük süreye dikkat çekmiş oldu. Bugün kendisinin konuşmasında da ifade ettiği gibi engelliyor gibi bir yalan yanlış ifadeler dolaşıyor diyor kendisi. Bizde bu sözleri tekrarlıyoruz. Hem ülkemiz için hem partimiz için hangi alternatifin neler doğuracağı analiz ediliyor. Cumhurbaşkanımızın böyle konularda suçlanmasını doğru bulmuyoruz.  

"TAKTİK AÇIKLAMALARI OLABİLİR"

Biraz önce ifade ettim, iki genel başkan ayrılırken bir araya geleceğiz ve bu konuları yüz yüze konuşacağız kararı aldılar. Bazı açıklamalar yapılıyor, bunların kimi taktik açıklamalar olabilir. Esas olan oradaki görüşmeyi beklemektir. Biz söylenenleri ve o açıklamaları o şekilde anlamıyoruz. İyi bir hazırlıkla yarınki görüşmenin verimli geçmesi için böyle bir gayret ve niyet içerisindeyiz. Oradan çıkan sonuç, öncesiyle ilgili bir karar yok. Öyle belirlenmiş bir karar yok.

"BAHÇELİ'NİN AÇIKLAMALANI DOĞRU DEĞİL"

Sayın Bahçeli'nin açıklamasına baktım, uzun bir açıklama. Biz bu çalışmalara başlarken Genel Başkanımız, kapımızın açık olduğunu söyledi. Biz buna sadığız. Yani MHP ile ilgili arkadaşımızın birkaç görüşmesi oldu. Sayın Faruk Bey'in görüşmesi oldu. CHP ile görüşmeden sonra MHP ile de tekrar görüşeceğini Sayın Genel Başkanımız açıkladı, çok önceden. Sayın Bahçeli'nin bu açıklaması, bütünü ifade etmiyor. Görüşüp görüşmemek kendi taktirleridir. Bizim şu politikamız sürecek. Diyalog yolunu açık tutacağız. Ülkemizin bir araya gelmeye ihtiyacı var. Paylaşmaya, parlemanto içerisinrde işbirliği yapmaya ihtiyacımız var. Bunu sürdürüyoruz."

internethaber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.