1. HABERLER

  2. Başbakanlık mevzuat bilgi sistemin iyileştirdi
Başbakanlık mevzuat bilgi sistemin iyileştirdi

Başbakanlık mevzuat bilgi sistemin iyileştirdi

Başbakanlık, mevzuat bilgi sistemini biraz daha iyileştirdi

A+A-

 

Başbakanlık, mevzuat.gov.tr adresinden yaptığı duyuruda, şu güncellemeleri yaptığını belirtmiştir:
 
- Yürürlükteki bazı Kanunların değişikliklerden önceki hallerinin tam metinleri sisteme işlenmeye başlanmıştır.
 
- Kanunlar Fihristi ile yürürlükte olsun ya da olmasın TBMM'ce kabul edilen Kanunlar ve Uluslararası Anlaşmalar ile Osmanlı Dönemi'nde çıkarılmış ve halen yürürlükte olan Kanunlara erişim sağlanmaktadır.
 
- Sistemde yer alan Kanunlar, Kanun Hükmünde Kararnameler,Tüzükler ve Mülga Kanunlara pdf / word olarak erişim sağlanmaktadır.
 
DEĞERLENDİRME
 
28 Eylülde dile getirmiş olduğumuz eksikliklerin sadece 1 veya 2 tanesi karşılanabilmiştir. Örneğin kanunların değişiklikten önceki halleri madde bazında değil tüm kanun bazında sisteme işlenmeye başlamıştır. Yönetmeliklerdeki değişikliklerin ise sisteme işlenmesinden dahi bahsedilmemiştir. Zira bu personel ihtiyacı gerektirmektedir. Önemine binanen yayınladığımız yazıyı aşağıya bir kez daha alıntılıyoruz.
 
Başbakanlık, mevzuat hizmetinde, rolünü değiştirmeli
 
15 yıl önce, mevzuattaki güncellemeler ciltli kitaplar üzerinden takip edilirdi. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte Başbakanlık, mevzuat.gov.tr adlı bir sistem kurdu ve mevzuat güncellemelerini buradan düzenli olarak yayınlamaya başladı. Kurulan sistem çok güzel olmasına rağmen, sistem artık rutinleşmeye başlamıştır. Devamı için başlığa tıklayınız.
 
MEVZUAT.GOV.TR'DE HİÇBİR YENİ SİSTEM GÜNCELLEMESİ YOK
 
Mevzuatların en son hali, hala herkes tarafından http://www.mevzuat.gov.tr'den takip edilmektedir. Ancak burada sadece mevzuat güncellenmektedir. Oysaki yıllardır çok sayıda mevzuat takipçisi Başbakanlık Mevzuat biriminden, madde bazında arama, değişen mevzuatın eski halini görme gibi güncellemeler bekliyordu. Ancak kurulan sistemin üzerine konulan yeni bir tuğla bulunmamaktadır.
 
ÖZEL SEKTÖRDEKİ MEVZUAT TAKİP PROGRAMLARI NEDEN POPÜLER
 
Başbakanlık Mevzuat modülü sadece güncellemeye endeksli olarak tasarlanmıştır. Veritaban yapısında sorgulamaya imkan verecek bir yapı düşünülmemiştir.
 
Oysaki özel sektördeki mevzuat takip programlarının veritabanları ise, sadece mevzuat güncellemeye değil aynı zamanda güncellenen mevzuat içinde arama yapmaya imkan verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede bir kanun içinde hem madde bazında hem de kelime bazında daha gelişmiş aramalar yapmak mümkün olabilmektedir.
 
Yine özel takip programlarında, güncellenen mevzuatın geçmişi tutulmaktadır. Örneğin 657 sayılı Kanunun 124. maddesinde bir değişiklik yapıldığında, bu maddenin eski hallerine tek tek ulaşmak mümkün olabilmektedir. Bu sayede kanun koyucunun zaman içinde hangi değişiklikleri yaptığı takip edilebilmektedir.
 
HAKİM VE SAVCILAR DAHİ ÖZEL PROGRAM KULLANIYOR
 
Başbakanlık mevzuat sistemi, ihtiyaca cevap vermediğinden Adalet Bakanlığı özel bir mevzuat takip programı hizmeti veren şirketle anlaşmıştır. Yani hakim ve savcıların yukarıda yer verdiğimiz ve karşılanamayan mevzuat takip talepleri, özel firma aracılığı ile temin edecektir.
 
BAŞBAKANLIK MEVZUAT TAKİP İŞİNİ BIRAKMALI
 
Başbakanlık, bir fayda maliyet analizi yapmış mıdır bilmiyoruz. Ancak mevzuat takip işinin özel sektörden hizmet satınalma yoluyla karşılanması ve Başbakanlık Mevzuat biriminin de, bu yeni dönemde denetleyici ve düzenleyici konuma geçmesi daha yararlı olacaktır.
 
 
memurlar.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.