1. HABERLER

  2. Ek göstergeler artacak haberi doğru mu?
Ek göstergeler artacak haberi doğru mu?

Ek göstergeler artacak haberi doğru mu?

Takvim Gazetesinin bugünkü ek gösterge haberi, tam olarak pes dedirtti

A+A-

Takvim Gazetesi, bugün, ilk sayfasında şu başlıkları kullandı:

- Emekliye ek gösterge zammı
- Memur ve emeklinin ek göstergesi Ağustos'ta artacak
- Toplu sözleşmeyle emeklinin ikramiye ve maaşına zam gelecek
- Daha önce emekli olanlar da bu artıştan yararlanacak...

PEKİ BUNLAR DOĞRU MU?

Haberi iç sayfadan okuyunca şunları görüyoruz... Ağustos'ta yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinde, yetkili konfederasyon normal zammın dışında ek göstergelerde de artış isteyecek..

Bunu okuyunca pes dememek mümkün değil...

Zira, ek gösterge artışı her toplu sözleşme döneminde istenir. Bu talebin "Ek gösterge artışı geliyor... Bu artış, polis, öğretmen, şube müdürü, doktor vb. herkesi etkiliyor.... Emekliler de ek gösterge artışından yararlanacak" şeklinde sunulması doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü hatırlanacağı üzere 2014 yılı toplu sözleşmeleri, zararla kapatılmıştı. Normal, hak edilen, enflasyon karşısındaki kaybı telafi eden bir zam dahi koparılamazken, ek gösterge artışının alınacağı söylemek, bu yönde bir beklenti oluşturmak doğru değildir.

İŞTE TAKVİM'DE YER ALAN EK GÖSTERGE ZAMMI GELİYOR HABERİ

Bütün kamu görevlilerinin ek göstergeden yararlanması ve ek göstergelerin artırılması gündemde. Konu, toplu sözleşmede karara bağlanacak. Çıkacak karar hem mevcut maaşı hem de emekli olunca alınacak aylığı ve ikramiyeyi artıracak.

Emekliye zam müjdesi! Memurların ve memur emeklilerinin gözü şimdiden toplu sözleşmelerde. Ağustos'ta yapılması planlanan toplu sözleşmede sadece 2016 ve 2017 zamları belirlenmeyecek, ayrıca kamu çalışanlarına ve emeklilere önemli kazanımlar getirecek talepler karara bağlanacak. Masadaki taleplerden biri de bütün kamu görevlilerinin ek göstergeden yararlanması ve ek göstergelerin artırılması...

ÖZELLİKLE ÖĞRETMEN İSTİYOR

Ek göstergelerin artırılması, en çok emekli maaşını ve ikramiyesini etkiliyor. Memurların emekli aylığını; derecesi, kademesi, hizmet süresi ve ek göstergesi belirliyor. Etkisi en çok olan ise ek gösterge. Ek göstergesinin artmasını isteyenlerin başında öğretmen, polis, doktor, mühendis, müfettiş, şube müdürü, genel müdür yardımcısı ve öğretim üyesi gibi görevlerde bulunanlar geliyor. Mevcut sistemde, şube müdürlerinin emrindeki memurların, örneğin mühendislerin ek göstergeleri daha yüksek. Yardımcı hizmetlerin ek göstergesi yok.

DENGESİZLİK GİDERİLECEK

Ek gösterge en son 1995'te artırılmıştı. Ek göstergelerin artmasına yönelik beklentiler 20 yıldır gündemde. Yapılacak düzenlemeyle ek gösterge dengesizliğinin giderilmesi, göstergelerde artış yapılması ve tüm kamu görevlilerinin ek göstergeden yararlanması bekleniyor. Konu, toplu sözleşme masasında öncelikli talepler arasında yer alacak. Ağustos'ta yapılacak toplu sözleşmede uzlaşma sağlanırsa, kamu görevlilerinin hem mevcut maaşında hem de emekli olunca alacağı maaş ve ikramiyede artış sağlanacak. Özellikle öğretmen, polis, şube müdürü gibi kamu görevlilerinin yüzü gülecek.

EMEKLİLER DE YARARLANACAK

Toplu sözleşmede ek göstergenin tüm kamu görevlilerine uygulanması ve artırılması konusunda anlaşma sağlanırsa, düzenlemenin geriye dönük uygulanması da gündeme gelecek. Bu durumda sadece şu an çalışanlar değil, emekli olmuş olanlar da yeni düzenlemeden yararlanabilecek. Emekli olmuş kamu görevlilerinin maaşları artacak

www.memurlar.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.