1. HABERLER

  2. GSS borcu olanlara büyük müjde!
GSS borcu olanlara büyük müjde!

GSS borcu olanlara büyük müjde!

Genel Sağlık Sigortası(GSS) borcu olanlara büyük bir müjde geldi. Vatandaşa tebligatların gönderimi durduruldu. Prim borçlarını yıl sonuna kadar devlet ödeyecek.

A+A-

BAŞVURULAR YARIN SON BULUYOR
Gelir testine hiç başvurmayan vatandaşların yarın mesai bitimine kadar ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatta bulunmaları gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, gelir testine hiç başvurmayan vatandaşların yarın mesai bitimine kadar ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatta bulunmaları gerektiğini bildirdi.

Erdem, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ocak 2012'den itibaren çalışmayan, aylık-gelir almayan veya herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşların yaptıracakları gelir testi sonucunda, çıkan genel sağlık sigortası primlerini ödemeleri veya devlet tarafından karşılanması ile sağlık hizmetlerinden faydalanabildiğini belirtti.

10 Eylül 2014 tarihli ve 6552 sayılı yasa ile genel sağlık sigortası tescili yapılarak, gelir testine hiç başvurmayan vatandaşlara, gelir testine başvurma hakkı getirildiğini vurgulayan Bakan Erdem, aynı kanun ile 2014 yılı Nisan ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmemiş genel sağlık sigortası prim borcu olan vatandaşlara, borçlarını peşin veya 6, 9, 12 veya 18 taksitle, ikişer aylık dönemler halinde ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı tanındığına dikkati çekti.

Erdem, bugüne kadar, 304 bin 354 vatandaşın primlerini yapılandırmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna, 400 bin kişinin ise gelir testi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatta bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "6552 sayılı Kanun kapsamında gelir testi ve yapılandırma başvuruları devam etmekte olup, genel sağlık sigortası tescili yapılmış olup, gelir testine hiç başvurmayan vatandaşlarımızın en geç 30 Eylül 2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Böylece kişiler ne kadar borçlarının olduğunu bilmiş olacaklardır."

VE MÜJDE GELDİ
Dün haber merkezlerine düşen bu haberin ardından müjde bugün geldi. Gelir testi yaptırmayanlara yönelik borç tebligatlarının adreslerine gönderileği yönünde karar alınmıştı. Haber10'un son dakika ulaştığı bilgiye göre tebligatların gönderimi durduruldu. Yılbaşına kadar da Genel Sağlık Sigortası(GSS) borcu olanların prim borçlarını devlet ödeyecek. 

Kaynak: Haber10

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.