1. HABERLER

  2. İkinci Öğretimde Fazla Mesai Ödemesi
İkinci Öğretimde Fazla Mesai Ödemesi

İkinci Öğretimde Fazla Mesai Ödemesi

İkinci Öğretimde Çalışanların Fazla Mesailerinin Ödenmesine Devam Edilmelidir

A+A-

666 sayılı KHK ile, yükseköğretim kurumlarının ikinci öğretim yapan birimlerinde görevli öğretim elemanları ile idari personele yasal çalışma saati bitiminden sonra fiilen yaptıkları fazla çalışma süreleri için saat ücreti ödeneceğine dair 3843 sayılı Kanun’un 12. maddesi yürürlükten kaldırılmıştı. Yine 666 sayılı KHK gereği, söz konusu fazla çalışma ücreti ödemesi, 31.12.2012 tarihinde sona erecektir.

Fazla çalışma ücretinin bu suretle kaldırılmasının çok sayıda sakıncası bulunmaktadır. Üniversitelerde örgün eğitim gören öğrencilerin yarıya yakını ikinci öğretim çerçevesinde öğrenim görmekte olup bu tür kurumlarda dersler saat 17.00’den 23.00’e kadar devam etmektedir. Bu nedenle de gerek eğitim-öğretime hazırlık ve eğitim-öğretim süreci için gerekli faaliyetler gerekse de eğitim kurumlarının öğrenciye dönük idari faaliyetleri nedeniyle olağan mesai saatleri haricinde 17.00-23.00 saatleri arasında 657 sayılı Kanun’a tabi personelin fazla çalışma yapmak durumunda kaldığı aşikârdır.

Maliye Bakanlığı’na ve Başbakanlığa başvuruda bulunarak, fazla çalışma ücreti ödenmesine dair 3843 sayılı Kanun’un 12. maddesinin yürürlükten kaldırılmayarak uygulanmasına devam edilmesi yönünde düzenleme yapılmasını istedik. Yine aynı şekilde YÖK Başkanlığı’na da başvuruda bulunarak, aynı yönde Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulmasını talep ettik.

 

Başbakanlığa Gönderdiğimiz Yazı

Maliye Bakanlığına Gönderdiğimiz Yazı

YÖK'e Gönderdiğimiz Yazı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.