1. HABERLER

  2. İsteğe bağlı yer değişiklikleri öncelikli olmalıdır…
İsteğe bağlı yer değişiklikleri öncelikli olmalıdır…

İsteğe bağlı yer değişiklikleri öncelikli olmalıdır…

İsteğe bağlı yer değişiklikleri öncelikli olmalıdır…

A+A-

“950 Şube müdürü normu il/ilçelere dağıtıldıktan sonra isteğe bağlı yer değişikliği için düğmeye basılmalıdır.”

Geçen hafta içerisinde Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM ile görüşme imkânı bulduk. Daha öncede Müsteşarımız, Sayın Emin ZARARSIZ Dernek yöneticilerini kabul etmişti. Öncelikle Derneğimiz yönetim kurulu üyelerinin, Bakanlığımızın en üst bürokratlarınca kabul görmesini önemsiyorum. Muhatap alınıp sorunlarımızın dinleniyor olması önemli. Bizlerde bu görüşmelerde mali ve özlük haklarımız ile ilgili problemlerimizi ifade etme imkânı buluyoruz.

Zorunlu yer değiştirme uygulaması ile ilgili en üst makamdan bilgiler aldık. Dernek olarak görüşlerimizi, Sayın ERDEM’e sunduk. Aslında bizim amacımız ilk atama, yer değiştirme ve görevde yükselmenin de içinde olduğu bir yönetmeliğin yayınlanmasını sağlamak. Bunlardan yalnızca bir tanesini temel alan bir yönetmelik, beklentileri karşılamaktan uzak olacaktır. Herhangi bir A yöneticisinin şu ya da bu ilde çalışıyor olması çok da önemli değildir. Önemli olan bu kadrolara kurumsal kimlik kazandırmak ise tek başına zorunlu yer değiştirme sorun çözmeyecektir. Bugün şube müdürlerinin görevde yükselmesinin bir kriteri yoktur. Yıllardır ilk atama yapılamamaktadır. Bu sorunların birlikte çözülesi gerekmektedir.

Zorunlu yer değiştirmenin gelecek yıla kaldığını artık biliyoruz. Bizim Dernek olarak teklifimiz; zorunlu yer değiştirmelerden önce isteğe bağlı yer değişikliklerinin yapılmasıdır. Bu arada 950 şube müdürü normunun hazırlıklarının bittiğini, son imza aşamasında olduğunu öğrendik. Yani kısa zamanda bu kadrolar dağıtılacak. Kadrolar dağıtıldıktan sonra geçici görevlendirmelerin yapılacağı kesin! İş yüklerine baktığımızda bu kadrolara ihtiyaç vardı. 45 bin öğrencisi olan yüzün üzerinde kurumu bulunan illerden büyük ilçelerde 2 şube müdürü ile işler yapılmaya çalışılıyor. İllerdeki iş yükü de bundan farklı değil. Bakanlığın taşrada şube müdürü kadrolarını arttırması doğru ve yerinde bir karar olmuştur. Artık norm fazlası yönetici çalışmayacaktır. Normlar dağıldıktan sonra ise geçici görevlendirmelerin yapılması doğal gibi görünüyor. Geçici görevlendirmeler de en büyük handikap DMK da kurum içi geçici görevlendirmenin nasıl yapılacağı ile hükümün olmamasıdır. Her ne kadar Bakanlığın bu konuda talimatları olsa da, bu talimatları MEMler kendi keyflerine göre değerlendiriyorlar. Hala kadrolu şube müdürlerinin görev yaptığı ilçe MEMlerde milli eğitim müdürlüğü görevi, geçici olarak okul yöneticilerine tevdi ediliyor.

Yeni şube müdürü kadrolarının ihdasından sonra isteğe bağlı yer değişiklikleri yapılmalıdır. İsteğe bağlı yer değişikliği uygulaması yapıldığında mağduriyet oluşmayacaktır. İsteğe bağlı yer değişikliğinden kimse şikâyetçi olmayacaktır. Münhal şube müdürü kadro sayısı, yeni eklenecekler ile birlikte 1700 aşacaktır. Bu kadrolar içerisinde çok rahat yer değişiklikleri yapılabilir. Zorunlu yer değiştirmeden önce böyle bir uygulama mağduriyetlerin önüne geçecektir. Hatta şunu da iddia edebilirim, böyle bir uygulama ile zorunlu yer değiştirmeye tabi şube müdürlerinin %50 sinin yer değiştirmesi anlamına gelecektir. Başka bir açıdan baktığımızda ise illere dağıtılacak kadrolar daha gelişmiş il/ilçelere dağıtılacağından, buralarda yeni şube müdür çalıştırmaktansa kıdemli şube müdürlerinin çalışması işlerin daha verimli yapılmasını sağlayacaktır. Ayrıca ilçe müdürlerinden bir kısmı da şube müdürü olarak yer değiştirebilir. Bu konuda ilçe milli eğitim müdürü arkadaşlarımızdan talepler almaktayız. İsteğe bağlı yer değişikliğinden sonra zorunlu yer değişikliğinin ve ilk atama şube müdürlerinin atamalarının yapılması yerinde olacaktır.

Davut ÇALIŞKAN

Ueyder Başkan Yardımcısı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.