1. HABERLER

  2. Kaç bakan değişecek?
Kaç bakan değişecek?

Kaç bakan değişecek?

Bomba gibi düşen bakan çocuklarını da kapsayan “rüşvet operasyonu”, yerel seçimlerde aday gösterilen bakanlar için yapılacak kabine revizyonunun önemini arttırdı.

A+A-

Nuray BABACAN/ Turan YILMAZ

AY SONUNU BEKLEMEYECEK

Siyasi kulislerde, Başbakan Tayyip Erdoğan'ıncuma günü TBMM Genel Kurulu'nda sonaerecek 2014 Bütçe Yasa Tasarısı görüşmelerin ardından yapacağı revizyonun kapsamınıngenişlediği konuşuluyor. Erdoğan'ın 26 AralıkPerşembe günü Çankaya Köşkü'ndeki olağan haftalık görüşmesinin ardından 27 Aralık'ta "mübarek cuma" günü yapacağı iddia edilen kabine revizyonunun bir hafta öne çekildiği iddia ediliyor.

REVİZYON ERKENE ALINDI İDDİASI

İddialara göre, Erdoğan, yarın Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yapacağı görüşmede, kabine revizyonu ve yolsuzluk operasyonuyla ilgili görüşme yapacak. Kabine revizyonuna ilişkin taslak listeyi sunacak. Açıklamayı da cuma günü bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonrahaftasonu yapabileceği konuşuluyor.

MUHALEFET ISRARCI

TBMM kulislerinde ilk olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in "Oğulları ve kendisiyle ilgili yolsuzluk iddiaları ortaya atılan bakanların istifa etmesi gerekiyor" açıklamasının ardından, bütçe görüşmeleri boyunca, "yolsuzluk operasyonu ve rüşvet iddiaları" gündeme geldi. Muhalefet sözcüleri, hükümeti eleştirirken, adı geçen bakanlar Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler'insoruşturmanın selameti açısından istifa etmesi gerektiğini dile getirdiler.

AK PARTİDE İKİ YORUM

AK Partililer iki günden bu yana olaylar ilgili yorum yapmakta zorlanırken, olayı iki açıdan değerlendiriyorlar. Operasyonu yapan polis ve savcıların "cemaatin ekibi" olduğu yorumlarının yanı sıra üç bakanın görevden alınması gerektiğini dile getirenler de bulunuyor. Kulislerde iki görüş çarpışıyor; Bir grup, önümüzdeki günlerde yapılacak kabine revizyonunun bu üç bakanı da kapsaması gerektiği, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bu yapması durumunda seçimlerde daha rahat hareket edeceğini dile getiriyorlar. Bir grup ise "Bu küresel ayağı olan bir itibarsızlaştırma, Başbakanı da hedef alabilir. Bu nedenle koruma refleksiyle hareket ederek, derhal görevden alma yolunagitmez" değerlendirmesi yapıyor.

KABİNE REVİZYONU

Kabine revizyonunda yerel seçimlerde Hatay'da aday gösterilen Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yerine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ veya Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop'un, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın yerine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın, Gaziantep için aday gösterilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in yerine Fazilet Dağçı Çığlık veya Halide İncekara'nın adı geçiyor. İsmet Yılmaz'dan boşalan Milli Savunma Bakanlığı'nın yanı sıra son operasyonlarda oğulları gözaltına alınan Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar, Muammer Güler'in yerine ise Mahir Ünal, Nurettin Canikli, Haluk İpek ve Ahmet Aslan'ın ismi gündeme geliyor.

 
Hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.