1. HABERLER

  2. MEB’de Sınavsız Şube Müdürü Atanamaz
MEB’de Sınavsız Şube Müdürü Atanamaz

MEB’de Sınavsız Şube Müdürü Atanamaz

“ 950 Yeni şube müdürü kadrolarının illere dağıtılacağının konuşulduğu şu günlerde sınavsız şube müdürü atanacak söylentisi dolaşmaktadır.”

A+A-

Yeni şube müdürü kadroları yakın zamanda illere dağıtılacak. 950 yeni şube müdürü kadrosunun dağıtımının tamamlandığı imza için bakanlık makamına gönderildiğini biliyoruz. Haberler internet sitesinde yer aldıkça şube müdürü atamaları sınavsız mı olacak? Diye zihinler karıştırılıyor. İlçe milli eğitim müdürlerinde olduğu gibi 76. Maddeden atamalar yapılabilir mi? Atamalar ile ilgili bakanlığa dilekçeler verildiği yönünde internet sitelerinin birinde haberler yer aldı.


 
 
Mevzuatı incelediğimizde böyle bir atamanın sözkonusu olamayacağını görüyoruz. Atamanın sınırları yönetmelikle sınırlandırılmış durumda! MEB’ in Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği ortada dururken 76.maddeden atama yapmak imkansız. Kaldı ki başbakanlığın çerçeve yönetmeliği de var. Geçen günlerde internet sitelerinde Yargıtay Sekizinci Dairenin bir kararı yer aldı.2003 yılında sınavsız atanan 3 şube müdürünün atamasının iptal edilmesine karar verildi. Kaldı ki Türk Eğitimsen’in müracaatı ile geçmişte iptaller yaşanmıştı. Mevzuat ve yargı kararına rağmen 76.maddeden şube müdürü atamak mümkün değildir.
 
 
 
Sınavsız şube müdürü atanamaz mı diye sorduğunuzda şunu söylemek isterim. Bakanlığın ve Başbakanlığın görevde yükselme yönetmeliklerinden “şube müdürü” çıkarılır ve ilçe müdürleri gibi sınavsız atanacak kadrolar içerisinde sayılırsa ancak bu atamalar yapılabilir. Ya da MEB’e istisna getirilmesi lazımdır.
 

DMK nın 76. Maddesine bir bakalım;
 
Memurların kurumlarınca görevlerinin ve yerlerinin değiştirilmesi:

Madde 76 - (Değişik: 30/5/1974 - KHK/12;Aynen kabul:15/5/1975 - 1897/1 md.)

“Kurumlar, görev ve unvan eşitliği gözetmeden kazanılmış hak aylık dereceleriyle memurları bulundukları kadro derecelerine eşit veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde daha üst, kurum içinde aynı veya başka yerlerdeki diğer kadrolara naklen atayabilirler. “
 
………
 
Başbakanlık personeli görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğinde, şube müdürlüğü kadroları görevde yükselme grupları içerisinde yer almaktadır. Yani sınav ile yükselinen kadrolar arasında sayılmaktadır.
 
Görevde yükselme ve unvan değişikliğine tabi görev grupları
 
“Madde 5- Bu Yönetmelik kapsamındaki görevde yükselme ve unvan değişikliğine tabi kadrolar aşağıda belirtilmiştir.
 
Görevde yükselmeye tabi kadrolar;

a) Yönetim Hizmetleri Grubu
 
1) Genel Müdür Yardımcısı,
 
2) Daire Başkanı,
 
3) İşletme Müdürü, İşletme Müdür Yardımcısı,
 
4) Şube Müdürü,”
 
…….
 
Rotasyonun 2013 yılında yapılacağını düşündüğümüzde, önce 950 şube müdürü kadrolarının doldurulması çalışanlar içinde haksızlığa neden olacaktır.
 
Mustafa DÖNMEZ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum