1. HABERLER

  2. MEMURLARI ŞİKÂYET MODASI
MEMURLARI ŞİKÂYET MODASI

MEMURLARI ŞİKÂYET MODASI

MEMURLARI ŞİKÂYET MODASI

A+A-

Çok değil daha 10 yıl öncesine kadar devlet memurunu şikayet etmek, memura hakaret etmek herkesin iki kere düşündüğü bir olaydı. Çünkü devleti temsil eden memuru, çatık kaşlı, emredici, tepeden bakan, bireyi korkutan konumundaydı. Büyüklerimizden “Allah devlet kapısına düşürmesin” sözlerini duymayanımız yoktur.Çünkü devlet kapısında azarlanan, haksız yere nezarete atılan, devletin memuru tarafından dövülen, devletten alacağını isteyemeyen kişilerin hikayeleri dilden dile anlatılır dururdu.Önemli olan devletin hukuku idi, bireyin hukuku sonra gelirdi.Hukuki noktada hala sıkıntılar tam giderilebilmiş değildir.Örneğin, devlete olan borcumuzu zamanında ödemesek hemen devlet faiz uygular.Ancak devletten alacağımız gecikse yine aynı meblağ alınır.Kısacası dünkü devlet daha buyurgan, vatandaşına karşı daha sertti.

Zaman içerisinde yavaş yavaş devlet bireyini önemser hale geldi. Bireye, devletin hizmetkar olduğu hissettirildi. Devlet ürettiği hizmeti Birey için yaptığını özellikle her aşamada vurguladı. Bununla ilgili Bilgi edinme kanunu çıkarıldı. Artık devletin yaptığı iş ve işlemlerle ilgili bilgi almak çok kolaylaştı. Kamuya ait kurumlar bilgi edinme birimleri oluşturdu. Elektronik ortamlarda bilgi edinme ve memuru şikayet hatları kuruldu. BİMER diye halkın kolayca şikayet ve müracaat edebileceği oluşumlar hizmete sokuldu.Bunların hepsi de demokratik toplum olmanın, şeffaf yönetim sergilemenin ve bireyi önemsemenin olmazsa olmazlarıydı.Vatandaşlarımız bu tür şikayet ve müracaat kanallarını her geçen gün daha çok kullanmaya başladı.Ancak bu seferde iş tersine döndü.Düne kadar devletten ve devletin memurundan çekinen birey gitti, devlete ve memuruna hakaret eden, iftira eden, bazen küfreden, bazen de şiddet kullanan bireyler gelmeye başladı.Devlet memurunu şikayet etmek her geçen gün artarak çoğalmaya başladı.Devlette memuru ile ilgili bir şikayet olduğu zaman amirleri tarafından şikayet konusu ile ilgili inceleme ve soruşturma başlatılır.Artık bu şikayetlerden dolayı hemen her gün inceleme ve soruşturma yapılmaktadır.Şikayet edenlerin iddiaları ispat zorunluluğu olması gerekirken tam tersi olmakta şikayet edilen iddiaların asılsız olduğunu ispat ile uğraşmaktadır.Çamur at izi kalsın sözü tamda burada ete kemiğe bürünmektedir.Şikayet etmek çok kolaydır, insanda ALLAH korkusu yoksa akşama kadar yüzlerce memur hakkında şikayet başvurusu yapabilir.

Memurları şikayet modası sadece sivil vatandaşların memuru şikayeti şeklinde değil, memurun amirini şikayeti şeklinde de hızla yayılmaktadır. Öyle memurlar var ki her hafta birkaç şikayet dilekçesi yazarak amirlerini, çalışma arkadaşlarını şikayet etmeyi hayatının bir parçası haline getirmiştir.Bu tip kamu çalışanları bulunduğu ortamda çalışma atmosferini bozmakta, bir süre sonra kendisi hakkında da işlem yapılarak görev yeri değiştirilmektedir.Bu da bir çözüm olmamakta, ancak yeni gittiği yerde bir süre idare edilebilmekte sonra orada da aynı şeyler devam etmektedir.Bu durumda olan, hakkında klasör dolusu inceleme soruşturma bulunan memurlara verilen küçük cezalar da diğer çalışanların adalet duygusunu zayıflatmaktadır.

Şikayet yolu aslında memurlar için maaşsız müfettiş kabilindedir. Ancak mesnetsiz şikayetler kişinin gururu ve haysiyetiyle oynamaktır. Yapılan inceleme ve soruşturmalarda asılsız olduğu anlaşılan şikayetlerde şikayet sahibinin cezalandırılması artık kaçınılmaz olmuştur. Her önüne gelen hakkında şikayette bulunan, bunu hayatının bir parçası haline getiren bilgisayar müdavimleri türedi.Nasıl olsa kendine bir yaptırımı olmuyor.Ayrıca yapılan inceleme ve soruşturmalarda muhakkiklerin çalışmaları hem devletin zamanını çalmak, hem de iş kaybı anlamına geliyor.Amir konumunda olan memurların dolapları inceleme görevlendirmeleriyle dolu.İşini mi yapacak, inceleme soruşturma dosyası mı hazırlayacak?

Bu hususla ilgili 657 sayılı devlet memurları kanununun 25. Maddesi gayet açık.Fakat bu maddenin çalıştırılması şikayet mekanizması kadar kolay olmuyor.Kanununun ilgili maddesi aynen şöyle:

Madde 25 - Devlet memurları hakkındaki ihbar ve şikayetler, garaz veya mücerret hakaret için, uydurma bir suç isnadı suretiyle yapıldığı ve soruşturma veya yargılamanın tabi olduğu kanuni işlem sonucunda bu isnat sabit olmadığı takdirde, merkezde bu memurun en büyük amiri, illerde valiler, isnatta bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını Cumhuriyet Savcılığından isterler.

Dikkat edilirse madde metninin son cümlesi emredici olup takdir hakkı tanımamıştır…..İllerde valiler, isnatta bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını cumhuriyet savcılığından isterler, denilerek takdir yetkisini kaldırmıştır.Ama bu yol sıkça işletilen bir yol olmadığından asılsız şikayetlerin önüne geçilememektedir.

Devlet memurlarının daha huzurlu çalışabilmesi, şeref ve haysiyetinin korunması, muhakkik görevlendirilerek diğer memurun zamanını çalmak ve devletin iş kaybını önlemek için 657 sayılı kanunun 25. Maddesinin asılsız her şikayet için uygulanması artık elzem bir hale gelmiştir.

Rafet Fener

Ueyder Başkan Yardımcısı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.