1. HABERLER

  2. ULAŞIM-İŞ SENDİKASI KURULDU
ULAŞIM-İŞ SENDİKASI KURULDU

ULAŞIM-İŞ SENDİKASI KURULDU

BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU'NA BAĞLI ULAŞIM-İŞ SENDİKASI KURULDU

A+A-

 

1 Haziran 2011 Salı günü, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'na bağlı Ulaşım-İş Sendikası kurulmuş ve konfederasyon binasında bağlı sendikaların yöneticileri ve üyelerinin katılımıyla bir basın açıklaması düzenlenmiştir. Açıklamaya Eğitim-İş adına Genel Mali Sekreter Onur Gündüz, Genel Örgütlenme Sekreteri Mustafa Karaçizmeli ve Genel Eğitim Sekreteri Barış Düdü katılmışlardır.

Ulaşım-İş Sendikası Genel Başkanı Adem Çalışkan, yaptığı basın açıklamasında şu sözlere yer vermiştir:

" Sendikalar, çalışanların kendi hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek üzere oluşturulan, sınıfsal ve toplumsal örgütlerdir. Sendikalar çalışanların ekonomik örgütü olarak toplu sözleşmeler yapmanın yanı sıra toplumsal ve siyasal yaşamın içinde demokrasinin sınırlarını geliştirmeye ve çalışanların haklarını güvencede tutmaya çalışırlar.

Ülkemizde de örgütlü emek mücadelesi bir asırdan önce başlamıştır. Kötü çalışma koşulları ve ücret adaletsizliği nedeniyle 1870’li yılların sonunda başlayan grevlerde özellikle demiryolu çalışanlarının rolü büyüktür."

Sendikal hakların, sendika kurma, grev ve toplu sözleşme yapma hakları olmak üzere ayrılmaz bir bütün olduğunu vurgulayan Çalışkan konuşmasına şu sözlerle devam etmiştir:

"Sınıf ve kitle sendikacılığı ilkesini savunduğunu iddia eden yapı ne yazık ki süreç içinde bazı siyasi parti ve grupların güdümüne girmiş, bu ilişkiler sayesinde oluşturulan yönetimler hızla tabanın istek ve beklentilerinden uzaklaşmıştır. Bu öyle bir uzaklaşmadır ki örneğin en son 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa referandumunda; grev hakkı olmayan bir sözde toplu sözleşme düzenine açıkça hayır diyememiştir.

İşte bu durum karşısında ulaştırma emekçilerinin sendikal haklar mücadelesini sürdürmek için, evrensel değerlere bağlı ve samimi bir çatıya ihtiyacı vardı. Bize bu çatıyı Birleşik kamu-İş ve üye sendikaları sunmuştur. Bu günden itibaren ulaştırma emekçileri, sendikal haklar mücadelesini bu çatı altında ve Ulaştırma Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası adıyla sürdürecektir.

Evet, bu gün Ulaştırma Hizmet Kolunda faaliyet yürütmek üzere yeni bir sendika kuruyoruz. Ancak sendikamız yeni diye kimse bu mücadeleyi yeni sanmasın. Bu mücadelenin kökleri 1800’lü yıllara dayanmaktadır.

Bu gün sendikamızın kurucusu olan, yarında üyesi olacak arkadaşlarımızın çoğunluğu onlarca yıldır sürmekte olan emek mücadelesinin zaten birer neferidirler. O mücadele sırasında edindikleri birikimleri bugünde yeni kurulan sendikamıza taşımışlardır. Bu nedenle, kısa sürede iş kolumuzda önemli bir konuma geleceğimize ve kitleselleşeceğimize olan inancımız tamdır.

Bu mücadelede Birleşik Kamu-İş’in sendikamıza, sendikamızın da Konfederasyonumuza güç katacağına inanıyoruz.

Yeni kurulan sendikamız Ulaştırma Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası, Ulaşım-İş, Sınıf ve Kitle sendikacılığını savunacak ve iş kolumuzda çalışan herkesi ayrımsız kucaklayacaktır. Ancak, işbirlikçi bir anlayışla kişisel çıkarları uğruna çalışanların aleyhine davranışta bulunanlar ile Atatürk İlke ve Devrimlerini hazmedemeyen, Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmayan, ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğünü ilke edinemeyen ve demokratik anlayışa sahip olmayan kişi ve anlayışlara aramızda yer verilmeyecektir.

Sendikamızın kuruluşunu siz değerli basın mensupları aracılığı ile kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. "

 

Kurucular Kurulu Adına
   Adem ÇALIŞKAN        


Geçici Yönetim Kurulu:
Adem ÇALIŞKAN
Gülser GÜLEBAY
Taki ŞAHAN
Nevzat ÖZER
Suavi KARAGÖZ
Veli KARAMAN
Ali Mustafa YILDIRIM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.