1. HABERLER

  2. Yönetici Atamaları Bir An Önce Yapılmalıdır!
Yönetici Atamaları Bir An Önce Yapılmalıdır!

Yönetici Atamaları Bir An Önce Yapılmalıdır!

Yönetici Atamaları Bir An Önce Yapılmalıdır!

A+A-

Milli Eğitim Bakanımız Ömer DİNÇER yapmak istediği ve bunu genelgelerle belirttiği gibi işi vekillikle değil, işin ehli kişilerle yürütmek istediğini her zaman dile getiriyor. Ancak bunlar çoğu zaman sözler de ve yazılan emirlerde kalıyor.

Bir çok İl Milli Eğitim Müdürlüğü genelgelere rağmen hala görevlendirmelere ve vekaletlere devam ediyor.Okul müdürleri, müdür yardımcıları,şube müdürleri vekaleten görevlendiriliyor.Bu elbette ki Milli Eğitim Müdürlerinin işine geliyor.Çünkü vekaleten görev yapıldığı için, görevine son verme yetkisi bakanlıkta değil il veya ilçede oluyor.
İşte bu yüzden binlerce sınav puanı olan yönetici adayı görev beklemektedir. Ancak bu kadar bekleyen yönetici adayı varken sizin yaptığınız görevlendirmeler, vekaletler asla destek görmeyecektir.
14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 88 inci maddesi
30/4/1992 tarihli ve 3797 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilât ve Görevleri Hakkında Kanunun 56 ncı maddesi ile
Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik ele alındığında ;
Atama yetkisi
MADDE 17 – (1) İller arası yer değiştirme suretiyle atamalar hariç olmak üzere bu Yönetmelik kapsamındaki eğitim kurumlarının her kademedeki yöneticileri valiliklerce atanır.
Atama ve yer değiştirme dönemleri
MADDE 23 – (Değişik: 09.08.2011/28020 RG) (1) Bu Yönetmeliğin;
a) 18 inci, 19 uncu ve 20 nci maddeleri kapsamında seçme sınavı sonucuna göre müdürlük, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına yapılacak atamalar ilgili yılın ocak-şubat aylarında yapılır. Bu bent kapsamında yapılacak atamalar Valiliklerce gerekli görüldüğü hallerde kadro imkânları ve ihtiyaç çerçevesinde ocak ve şubat ayları dışında da, gerçekleştirilir.”
Yukarıda belirtilen dayanak kanun hükümlerinden de anlaşıldığı üzere; valilikler ihtiyaç olduğu zaman atama yapma yetkisine sahiptir. Özellikle şubat ayının beklenmesine gerek yoktur. Bir çok mahkeme kararı işin ehli kimseler tarafından yapılması gerektiğini belirtmekle birlikte Bakanımızın sözleri de bunu doğrular niteliktedir.

Buradan Milli Eğitim Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz, hiç bir iş vekaleten veya görevlendirme ile sağlıklı olarak yönetilemez. 4+4+4 eğitim sistemi ile bütün illerimizde sayısı yüzleri bulan yönetici açığı oluşmuştur.


Milli Eğitim Bakanlığı olarak yeni bir genelge ile bekleyen yönetici adaylarını göreve atamak, sizin elinizdedir. Sizden genelge veya emir gelmediği sürece İl Milli Eğitim Müdürlükleri yönetici atamalarını yapacak gibi durmuyor.
Yönetici atamada ;
Bartın, Siirt ve Kastamonu illeri örnek alınmalı ve ihtiyaç hasıl olduğunda diğer iller de biran önce sınava dayalı yönetici atama duyurusunu yapıp atamaları gerçekleştirmelidir.

Bu doğrultuda; Milli Eğitim Bakanlığı’nı sınav puanı ile yöneticiliği hak etmiş kişilere görev vermeye çağırıyoruz.
Rafet URAL

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.