1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU HABERLERİ

  4. 2022'ye kadar kamu projelerine yer yok
2022'ye kadar kamu projelerine yer yok

2022'ye kadar kamu projelerine yer yok

2020-2022 dönemi yatırım programı hazırlıklarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre kalkınma potansiyelini destekleyici iktisadi ve sosyal altyapı yatırımlarına öncelik verileceği ifade edildi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, 2020-2022 dönemi yatırım programı hazırlıklarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Genelgede, makroekonomik istikrarı korumak, üretimi artırmak ve toplumun refah düzeyini yükseltmek için On Birinci Kalkınma Planı'nın uygulamaya konulduğu anımsatıldı. Plan döneminde temel hedef olan sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek üzere, kamu harcamalarında tasarruf yapmak, enflasyonu düşürerek, fiyat istikrarını korumak, yurtiçi tasarrufları artırmak, cari işlemler açığını azaltmak, kamu mali dengelerini ve mali disiplini daha da güçlendirmek ve böylece makroekonomik ve finansal istikrarı korumak temel öncelikler olarak belirlendi.

Bu hedef ve öncelikler çerçevesinde, kamu hizmetlerinin hız ve kalitesinin artırılması için kamu yatırımlarına ayrılan kaynakların gelecek dönem için hedeflenen politikalara azami oranda katkı sağlayacak şekilde tahsisi ve verimli kullanımının temel ilke olacağı belirtilen genelgede, şu ifadelere yer verildi: "Kamu yatırım harcamalarından azami düzeyde tasarruf edilirken kalkınma potansiyelini destekleyici mahiyetteki iktisadi ve sosyal altyapı yatırımlarına öncelik verilmeye devam edilecektir. Kamu yatırım öncelikleri özel sektörün yenilikçi ve üretken yatırımlarını ve ticareti destekleyecek mahiyette belirlenecek, iş, üretim, yatırım ve yaşam ortamını iyileştiren nitelikli altyapı yatırımlarına öncelik verilecektir. Kamu yatırımlarına ayrılan kaynaklar bir taraftan öncelikli sosyal ihtiyaçları giderecek ve üretken faaliyetleri destekleyecek nitelikteki altyapı alanlarına yönlendirilirken, yatırımların maliyet etkin, verimli ve zamanında gerçekleştirilmesine ve yatırım harcamalarının en kısa zamanda ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürülmesine azami özen gösterilecektir." Proje bazında ödenek teklif ve tahsislerinde, devam eden öncelikli projelerden en kısa sürede tamamlanabilecek olanlara öncelik verileceği belirtilen genelgede "Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2020 Yılı Yatırım Programı'na yeni proje alınmayacaktır. Ancak Kamu Özel İşbirliği'yle (KÖİ) (hazine garantili) devam eden projelerin yapımına devam edilecek. Mevcut kamu sabit sermaye stokundan azami kapasitede yararlanılması için gerekli bakım ve onarımlara ü-önem verilecek, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına ve ekonomide katma değer artışına doğrudan hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyecektir" ifadelerine yer verildi.

KÖİ'LER DEVAM EDECEK

Genelgede, bütün kuruluşların 2020 yılı yatırım programı hazırlıkları ile ilgili olarak bundan sonraki süreçte, belirtilen hususlar ile 2020-2022 Dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberi'nde belirtilen öncelikleri, esasları ve yatırım tavanlarını dikkate almaları istendi. Ayrıca, genelgede "2020 Yılı Yatırım Programı'na yeni proje alınmayacaktır" denildi. Ancak bu madde, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) ile yapılan projleri kapsamıyor. Hali hazırda devam eden çok sayıda KÖİ projesi mevcut. 1915 Çanakkale Köprüsü ve şehir hastaneleri projeleri KÖİ kapsamında devam edecek projelerden.

Karar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.