1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. 30 Ağustos Birlik ve Beraberliğin Zaferidir
30 Ağustos Birlik ve Beraberliğin Zaferidir

30 Ağustos Birlik ve Beraberliğin Zaferidir

30 Ağustos Birlik ve Beraberliğin Zaferidir

A+A-

Bağımsızlık mücadelemizin en önemli adımlarından biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 91. yıldönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz.

Ağustos ayı; milletimiz için bir zafer ayıdır. Aziz milletimiz; Malazgirt, Kosova ve Mohaç zaferlerini de hep bu ayda kazanmıştır. Bu ayda kazanılan ve bugün kutladığımız 30 Ağustos zaferi ise; milletimizin yeniden dirilişidir. Şehit kanlarıyla sulanmış bin yıllık vatanımıza göz dikenlere verilmiş onurlu bir cevaptır.

Milletimizi esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı; kadınıyla, çocuğuyla, top yekûn verdiği bir savaş sonucunda kazanılan zaferin destanının yazıldığı gündür. Bu zafer, millet-ordu bütünleşmesiyle verilen varoluş mücadelesini nihai başarıya ulaştırırken, İstiklal Savaşı’nın temel hedefi olan, millet egemenliğine dayalı yeni bir devlete kavuşmamızın yolunu da açmıştır.

Kahraman vatan evlatları, ülke topraklarının dört bir tarafını işgal eden ‘düveli muazzama’ denilen işgal güçlerine karşı destansı bir var oluş mücadelesi vermiştir. Acı, yokluk ve sıkıntı içerisinde yürütülen bu bağımsızlık mücadelesinin en dikkat çekici boyutu kuskusuz Birinci Meclis’in şahsında oluşan milli iradeye olan inanç ve bağlılıktır.

Bugün de içinde bulunduğumuz zorlukları aşmak için yapılması gereken, birlik ve beraberliğimize giden yollarda kilit taşlarını sağlamlaştırmak, bunu bozmaya çalışanlara karşı güç birliği yapmaktır.

Bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü dünyaya haykıran bu zaferin mimari atalarımız gibi farklılıklarımızı çatışma ve gerginliklerin nedeni olarak değil milletimizi zenginleştiren, bizi birbirimize kenetleyen, birlik beraberliğimizi güçlendiren unsurlar olarak görmeliyiz. Tüm enerjimizi daha özgür, daha müreffeh, daha demokratik, daha kalkınmış bir Türkiye için harcamalıyız. El ele vererek dünyanın en saygın ve güçlü ülkeleri arasına girmeliyiz.

Bu duygularla milletimizin Zafer Bayramı’nı kutluyoruz. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.