Açlık sınırı 2.494 TL, yoksulluk sınırı ise 7.272 TL

Açlık sınırı 2.494 TL, yoksulluk sınırı ise 7.272 TL

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.494,7 TL, yoksulluk sınırı ise 7.272,9 TL olarak belirlendi.

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Ekim ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.494,7 TL, yoksulluk sınırı ise 7.272,9 TL olarak tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre Ekim ayında Eylül ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,95’lik bir artış yaşandı. Ekim ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 26,34 artışla kabak, yüzde 22,31 artışla salatalık, yüzde 19,68 artışla kavun, yüzde 16,74 artışla yumurta; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 30,94 azalışla limon, yüzde 13,17 azalışla patlıcan, yüzde 12,48 azalışla elma, yüzde 8,07 azalışla havuç madde fiyatlarında yaşandı. 

Aydınlanma madde fiyatında ise Ekim ayında Eylül ayına göre değişim yüzde 5,76’lık bir artış olarak gözlemlendi. Ekim ayında Eylül ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,58’lik bir artış gözlenirken; Ekim ayında Eylül ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 0,93’lük bir artış oldu. 

Giyim ve Sağlık Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı 

Ekim ayında Eylül ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 4,6’lIk bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Eylül ayına göre en göze çarpan değişimler yüzde 38,58 artışla erkek kazağı, yüzde 30,77 artışla kadın hırkası, yüzde 19,83 artışla bot madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Eylül ayına göre düşüş gözlemlenmedi. 

Ekim ayında Eylül ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 1,05’lik bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,93 artışla derece, yüzde 1,64 artışla tansiyon aleti fiyatlarında olduğu tespit edildi. 

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 1,45’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Eylül ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 3,23 artışla makyaj malzemeleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Eylül ayına göre yüzde 1,62 azalışla sabun madde fiyatında düşüş gözlemlendi. 

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 1,87’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Eylül ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 5,86 artışla pencere(pvc), yüzde 1,89 artışla musluk madde fiyatlarında olduğu gözlendi.  

Ulaşım Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı

Ekim ayında Eylül ayına göre ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,78’lik bir artış olduğu belirlendi. Eylül ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 5,89 artışla araçların tamir ve bakımına ödenen ücretlerde olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Eylül ayına göre yüzde 5,4 azalışla vapur ücreti şehir hatları madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi. 

Ekim ayında Eylül ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,6’lIk bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Eylül ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,17 artışla telefon onarımı; yüzde 0,82 azalışla telefon görüşme ücreti madde fiyatlarında olduğu gözlendi. 

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,58’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Eylül ayına göre değişimin yüzde 7,63 artışla tablet, yüzde 7,03 artışla tiyatro madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 24,42 azalışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 1,68 azalışla oyuncak fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.