1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Ahmet Gündoğdu'dan Yeni Anayasa Açıklaması
Ahmet Gündoğdu'dan Yeni Anayasa Açıklaması

Ahmet Gündoğdu'dan Yeni Anayasa Açıklaması

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, herkesin 'benim anayasam' diyeceği bir anayasaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

A+A-

 

Memur Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı ve Akil İnsanlar Heyeti Marmara Grubu Üyesi Ahmet Gündoğdu ile Sekreter Levent Korkut, Bursa'da sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile biraya geldi.

Çözüm sürecini konusundaki düşüncelerini açıklayan Ahmet Gündoğdu, şöyle konuştu: "Biz 76 milyon Türkiye’yiz. Bu gemi su alırsa Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Laz, Çerkez hep birlikte zarar edeceğiz. Bu ülkenin Kürtlük ya da Türklük adına ortaya çıkan, insani değerleri devre dışı bırakan her illegal yapılanması bu millete top yekun zarar vermiştir. Belki de, Türk Ergenekonunu da Kürt Ergenekonunu da bitirince Türkiye rahat edecek diyebilmeliyiz, demeliyiz diyorum. Onun için şöyle bir cümle kuruyorum, Kürt kardeşlerimiz, Jitem'in, Ergenekon'un yaptığı katliamların faturasını Türk kardeşlerine, Türk ırkına çıkarmayacak, Türk kardeşlerim de PKKterör örgütünün yaptığı katliamları Kürt kardeşlerine, Türk ırkına çıkarmayacak. Eğer bunu başarabilirsek, sanırım sorundan beslenenlerin Bayram ettiği, milletin ağladığı bir tablodan, çözümden, geleceğin açık olmasından, ölümlerin gitmesinden, yavrularımızın acı haberinin sona ermesinden top yekun bu millet kar elde edecek."

"Vatan Bölünmez' Diye Milleti Bölme Gayretine Girenler"

Memur Sen olarak sürece 36 maddelik raporla destek verdiklerini hatırlatan Gündoğdu, şöyle devam etti:

"Kırmızı çizgimizi şehitlerimiz, şehit yakınlarımız ilan ettik. Hz. Mevlana'nın metaforumunu çok önemsiyorum. Vatanın bölünmezliği, milletin bölünmezliği, birlikte yaşama çok önemli. Onun için birinci ayağımız şehitlerimiz, vatanın bölünmez bütünlüğü, bayrağımız ve devletimizin oluşturduğu sabit değerlerimiz dediğimiz değerlerin üzerinde. Diğer ayağımız ise bu ülkenin huzuru, kalkınması, eğitim ve ekonumik olarak gelişmesi üzerinde dönmeye devam etmektedir. Ayrıca bizim değerlerlerimizde, şehitliği, 'şehitlere ölüler demeyin, onlar diridirler' diyen medeniyet değerimizin tüm hükümleri ile kavgalı olanlar bugün 'vatan bölünmez' diye milleti bölme gayreti içine giriyorsa, milletin buna müsaade etmeyeceğini çok iyi biliyoruz."

"Başkanlık Sistemi İle Süreç Arasında Bir Bağlantı Yok"

Kendilerine çok sorulan sorulardan birisinin 'başkanlık sistemi gelirse ne olacak' olduğunu belirten Gündoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben bu süreçle başkanlık sistemi arasında bir bağlantı göremiyorum. Başkanlık sistemi var mı yok mu? Bu ülkenin ilinin 30 çalışanlı il müdürünü bile Cumhurbaşkanı atıyor. Bizde zaten başkanlık sistemi var. Ama başkanlık sistemine hiç geçilmese, hep geçilse de bu ayrı bir kategori. Bu zaten mecliste konuşulacak. Nitelikli çoğunluk 367, referanduma gidiş 330."

"Herkesin 'Benim Anayasam' Diyeceği Bir Anayasa"

367 bile olsa Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın söylediği gibi millete götürme durumunun olacağına dikkat çeken Gündoğdu, "Dolayısıyla isyan ve inkar politikalarından vazgeçip sorunla yüzleşildiğinde, siyasiler bunu milletin önüne getirecekse istemiyorsak haykırır ve bunun geçmesini engelleriz. Ama bizim öteki oluşturmadan, 'benim ülkem', 'benim milletim', 'benim vatanım' diyen herkesin 'benim anayasam' diyeceği bir yeni anayasaya ihtiyacımız var. Devletin eşit yurttaşlıkta bütün vatandaşlarına eşit yaklaşımına ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Grubu Sekreteri Levent Korkut ise Türkiye'de herkesin paylaş ortak değerlerin azlığına dikkat çekti. Günlük olaylarda ortak değerlerden hareketle ortak çözümler geliştirilmesinin önemine değinen Korkut, bunun nedeninin Türkiye'nin uzun yıllardır yaşadığı vesayetçi sistemler olduğunu kaydetti. Korkut, Türkiye'de ilk defa Akil İnsanlar Heyeti'nin, farklı görüşlerden gelen insanlar olarak belli bir konuda ortak payda oluşturduğunu dile getirdi.

Çözüm süreci kapsamında Bursa'da bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu sokakta bir vatandaş 'sizi sonuna kadar destekliyoruz. Bu süreç selametle sonlansın. Hepimiz kardeşiz. Ayrımız gayrımız yok' dedi. Genel Başkan Gündoğdu, biran önce bu terör sorunundan kurtulmamız şart olduğunu söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.