1. HABERLER

  2. SINAVLAR

  3. ALES giriş belgeleri internette
ALES giriş belgeleri internette

ALES giriş belgeleri internette

ÖSYM, 11 Kasım Pazar günü yapılacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi giriş belgelerini yayınladı. Adaylar, T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile http://ais.osym.gov.tr internet adresinden belgelerini edineb

A+A-

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Sınava giriş belgeleri adayların adreslerine ayrıca gönderilmeyecek.

Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorunda. Ancak belgenin arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalı. Sınava giriş belgesinin arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunan adayın sınavı geçersiz sayılacak. Giriş belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacak.

Sınava giriş belgelerinin dışında adayların fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurması gerekiyor. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli sayılmayacak. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olması gerekiyor, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. kimlik numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalı. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak, sınava alınsa bile geçersiz sayılacak.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.