1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YURT DIŞI EĞİTİM

  4. Almanya’da üniversite eğitimi nasıldır?
Almanya’da üniversite eğitimi nasıldır?

Almanya’da üniversite eğitimi nasıldır?

Üniversite hayatı, öğrencilik yıllarının en önemli dönemidir. Bu dönemden sonra gelecek olan hayat, insanın asıl yaşadığı ve sorumluluklarının başladığı dönemdir. Bu yüzden bu dönemi iyi değerlendirmek gerekir, gerekli araştırmaları yapmak, hangi ülkede..

A+A-

Üniversite hayatı, öğrencilik yıllarının en önemli dönemidir. Bu dönemden sonra gelecek olan hayat, insanın asıl yaşadığı ve sorumluluklarının başladığı dönemdir. Bu yüzden bu dönemi iyi değerlendirmek gerekir, gerekli araştırmaları yapmak, hangi ülkede daha rahat okunabileceğini değerlendirmek ve buna göre karar vermek gerekir. Türkiye’de lise yıllarından itibaren üniversiteye hazırlık yapılması gereklidir, sınavın zor olması herkesin istediği gibi bir bölümü kazanmasına engel olmaktadır. Özellikle de sınav sisteminin her dönem değişmesi, öğrencilerin kafasını fazlasıyla karıştırıyor ve bu da ilerleyen dönemlerde eğitimde istediği noktaya ulaşmasını engelliyor öğrencilerin. Öğrencilik, gerçekten de üzerinde durulması gereken ve hassasiyetle geçirilmesi gereken bir dönemdir. Yani klasik olarak öğrencilik yapmak veya herhangi bir yerden başlamak doğru değildir hele ki söz konusu üniversite eğitimi ise çok daha dikkatli davranmak gerekir. Ülkemizden her sene binlerce kişi farklı ülkelerde eğitimini almak için başvuruda bulunuyor. Amerika, İngiltere, İrlanda, Kanada ve Almanya gibi ülkeler, bu alanda en çok tercih edilen yerlerdir. Elbette bu ülkelerin popüler olmasının nedenleri vardır. Öncelikle eğitim kalitesinin yüksek olması, kültürel anlamda zengin yerler olmaları ve iş imkanlarının daha fazla olması gibi birçok neden, öğrencilerin buralarda eğitim görmek istemelerine neden oluyor. Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin de kendilerine göre birçok haklı yönleri vardır. Her ne kadar “Almanlar soğuktur” düşüncesi hakim olsa da uluslararası öğrenciler açısından zengin olması bu soğukluğu ortadan kaldırmaya yetiyor.

Almanya’da hayat şartları

Bir öğrenci bir ülkeyi seçmeden önce ülkenin hayat şartları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Öyle ki gittiğinde maddi anlamda herhangi bir zorluk yaşanmasın ve eğitim hayatı rahat geçsin. Bu nedenle bir öğrencinin araştırmalarına başlarken önceliği hayat şartlarına vermesi gerekir. Almanya, neredeyse Türkiye kadar yakın ve neredeyse hiç yabancılık çekilmeyen bir ülkedir. Gerek medya gerekse de çevremizden mutlaka birkaç insanın bu ülkede yaşaması bu algıya kapılmaya neden olmaktadır. Ama işin iç yüzünü de öğrenmek gerekir. Gerçekten de sıcak ve samimi ortamlara sahip midir, konaklama konusunda cazip seçenekleri var mıdır, hayat şartları pahalı ı gibi sorulara cevap bulmadan tercih yapmak kesinlikle doğru değil. Almanya’da üniversite okumak isteyen bir öğrenci, yıllık harç masrafları konusunda rahat edebilir, çünkü eğitim masrafları tahmin ettiğinizden daha düşüktür. Özellikle de Amerika, Kanada ve İngiltere gibi çokça tercih edilen ülkelerle kıyaslandığında çok daha düşük rakamların çıktığını görebilirsiniz. Ama bir de burada önemli olan bir diğer konu da kişisel masraflardır. Almanya, modern olmanın yanında ekonomik olarak da güçlü bir ülkedir. Parası, Türkiye’nin parasından daha değerlidir ve bu da ekonomik anlamda özgürlüğünü tam olarak elinde tutulmasını gerektiriyor. Yani eğitim masraflarının yanında kişisel masrafları da hesaba katmak gerek. İşin açıkçası, maddi anlamda yeterli olmak gerekiyor.

Konaklama seçenekleri

Almanya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin ikinci olarak araştırmaları gereken konu konaklama seçenekleridir. Burada üniversite okuyanlar genellikle kiralık ev tutarlar, hem maliyetin daha düşük olmasından hem de daha rahat ve konforlu olmasından dolayı bu seçenek daha aktiftir fakat bunun yanında yurtta konaklama seçenekleri de değerlendirilebilecek tercihler arasında yer almaktadır. Kısaca Almanya’da üniversite okumak için ülke hakkında genel bilgilere sahip olmak ve okul tercihini isabetli şekilde yapmak gerekiyor. Bu konuda yurtdışı eğitim danışmanlarımız ile görüşerek veya https://www.itebs.com.tr/almanyada-universite-egitimi sayfasından en net bilgilere ulaşabilir, kayıt için yapmanız gerekenleri öğrenebilir ve eğitiminize başlamak için hazırlık yapabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.