1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Çalışan Öğretmen Mağdur Olacak
Çalışan Öğretmen Mağdur Olacak

Çalışan Öğretmen Mağdur Olacak

Bayram haftasında çalışan öğretmenler mağdur olacak. 22-28 Ekim tarihleri arasında sevk yada raporlu olan öğretmenle çalışan öğretmen aynı kefeye koyulacak. Her ikisi de ek ders alamayacak. Bu durum MEB’in ek ders yönetmeliğinin çarpıklığından kaynaklanıy

A+A-

 

22 – 26 Ekim arasında sadece 2 gün ders işlenecek. Bayram tatili dolayısıyla Çarşamba gününden itibaren 3 iş günü tatil olması nedeniyle öğretmenlerimiz Pazartesi ve Salı günü ders başında olacak.
Ek ders yönetmeliğinde öğretmenlerimizin ek ders hesaplamaları hafta bütünlüğü dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Öğretmenlerimiz öncelikle maaş karşılığını doldurmakta ve daha sonra ek derslerini hak etmektedirler.
Buradan hareketle Pazartesi ve Salı günü derse giren öğretmenlerimiz 12 saat derse girmekte ve 10 saate 1 saatte derse hazırlık ve planlamadan ek ders alarak iki gün full derse giren bir öğretmenimiz toplamda 13 saat ders görevi yapmış olmakta ve bu ders saatleri de maaş karşılığı sayıldığı için ek ders alamamaktadır.
Derse Girende Girmeyende Ek Ders Alamayacak
Bakanlığın ek ders yönetmeliği baştan aşağı sakat ve mağduriyet yaratan bir düzenlemeden oluşmaktadır. Bayram tatilini birleştirmek isteyecek binlerce öğretmenimiz o hafta iki gün rapor alacaktır. Rapor alıp hiç derse girmeyen öğretmende ek ders alamayacak, derse giren öğretmenimiz de hiç ek ders alamayacaktır. Bu durum çok saçma bir uygulamanın tezahürü olarak mağduriyet yaratacaktır.
Bakanlığın öğretmenlere 4 gün sevk hakkı ne kadar saçmalık idiyse , ek ders hesaplamasında hafta bütünlüğü uygulaması da o kadar saçma bir uygulamadır.
Bakanlığımızın ek ders yönetmeliğini acil olarak düzenlemesi, ek ders hesaplamasında öğretmenlerimizin maaş karşılığı ve ek derslerinin haftanın günlerine eşit şekilde paylaştırma usulüyle; öğretmenlerimizin sevkli yada raporlu olduğu günler tahakkuk ettirilen ek derslerin kesilmesi uygulamasına tekrar dönülmesi mağduriyetleri giderecektir.
Sonuç olarak; MEB’de Bayram haftası 22 ve 23 Ekim günlerinde okullarımızda rapor ve sevk patlaması yaşanacaktır. İdarecilerimize kolay gelsin.
 
Not: İdareciler için herhangi bir mağduriyet oluşmayacaktır.
 
Mustafa Yılmaz
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.