1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU HABERLERİ

  4. Çalışan yeni anneye 2020'de en az 7 bin 470 TL.
Çalışan yeni anneye 2020'de en az 7 bin 470 TL.

Çalışan yeni anneye 2020'de en az 7 bin 470 TL.

Çalışan anneler için devlet desteği her yıl arıyor. Yapılan en önemli ödemeler arasında ‘çocuk parası’, ‘doğum yardımı’, ‘süt ve emzirme parası’, ‘yarım gün çalışma desteği’ ve ‘kreş yardımı’ olarak ortaya çıkıyor.

A+A-

Çalışan anneler için devlet desteği her yıl arıyor. Yapılan en önemli ödemeler arasında ‘çocuk parası’, ‘doğum yardımı’, ‘süt ve emzirme parası’, ‘yarım gün çalışma desteği’ ve ‘kreş yardımı’ olarak ortaya çıkıyor. Yeni doğan çocuk yardımı için başvuru Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara yapılıyor. Özellikle kadınlar arasında çalışan anneler hem ev işlerini hem çalıştıkları firmalarda verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirerek ülke ekonomisine ve ev ekonomisine destek veriyor. Peki çalışan anneye doğum yardımı, çocuk süt ve emzirme parası kreş yardımı ne kadar, nasıl alınır? İşte detaylar.

Annelere yapılacak çocuk, doğum ve süt parası gibi ödemeler ocak itibarıyla asgari ücret artışına ve enflasyona göre zamlanacak. Ocak itibarıyla doğum yapacak annelerin eline en az 7.470 lira geçecek... Doğum yapan tüm annelere çocuk parası veriliyor. İlk çocukta 300, ikincide 400 ve üçüncüde 600 lira ödeniyor. Bu ödemeler sabit ve son 2 yıldır değişmedi. 2020'de ek bir düzenleme olursa artacak. Annelere verilen destekler hem ailenin yükünü azaltıyor hem de nesillerin çoğalmasında büyük bir teşvik sağlıyor. İşte çalışan annelere devletin verdiği çocuk parası, doğum yardımı, süt ve emzirme parası, kreş yardımı detayları…

SGK yönetimi belirliyor

Yeni doğan çocuk yardımı için başvuru Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara yapılıyor. TC kimlik numarasıyla 'aile.gov.tr'den de başvuru imkanı var. Bu para tüm annelere ödeniyor. Doğum yapan kadınlara 2019 yılı için 180 lira 'emzirme ödeneği (süt parası)' veriliyor. Anne sigortalı değilse para, sigortalı babaya veriliyor. Bu tutarı ocak itibarıyla SGK Yönetim Kurulu bir önceki yılın enflasyonuna göre belirliyor.

.

Yüzde 12 civarı artış

Merkez Bankası, enflasyonun yılsonunda yüzde 12 civarında olmasını bekliyor. Süt parasında yapılacak artışın da yüzde 12 civarında olacağı düşünülürse 2020'deki ödeme 202 liraya çıkacak. Başvuru, SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine yapılıyor. 5 yıl zaman aşımı süresi var. Bağkurlu anneler de süt parası alabiliyor. Emzirme ödeneği bir kereliğine veriliyor.Doğumda rapor parası

Anneye yapılan en yüksek tutarlı ödeme doğum (rapor) parası. Maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor. En düşük yani asgari ücretle çalışan anneye şu anda 2.020 liralık maaş üzerinden yapılan ödeme 6.367 lira. Maaş arttıkça ödeme de artıyor. Asgari ücretin ocak itibarıyla yüzde 12-17 arasında artacağıyla ilgili öngörüler var.

Buna karşılık işçi kesiminin talepleri de 3.200 liraya kadar çıkıyor. Biz de olası rakamlara göre yeni tutarları hesaplayıp TABLO'da yer verdik. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranın yatıp yatmadığı doğum izni biter bitmez 'turkiye.gov.tr'den kontrol edilebiliyor.

.

TÜM ANNELERE ÇOCUK PARASI DESTEĞİ VERİLİYOR

Türkiye'de iş hayatı içerisinde çocuk dünyaya getiren bütün annelere devlet ilk başta çocuk parası desteği veriyor. Doğum yapan tüm annelere devlet ilk çocukta 300, ikincide 400 ve üçüncüde 600 lira destek sağlıyor. Bu desteği ailelerin alması için gerekli şartlar bulunuyor. Bu şartların ilki Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara başvuru gerçekleştirmek olarak gösteriliyor. Yeni doğan çocuk yardımı için başvuru TC kimlik numarasıyla 'aile.gov. tr'den de başvuru yapılıyor.

SÜT PARASI İLE ANNELER DAHA GÜÇLÜ OLUYOR!

Devlet çocuk dünyaya getiren bütün kadınlara çocuk parası vermesinin yanı sıra doğum yapan kadınlara 178 lira 'emzirme ödeneği (süt parası)' veriyor. Bu ödeneği de devlet anne sigortalı değilse para, sigortalı babanın hesabına yatırılıyor. Süt parasına başvuru ise yine çocuk parasında olduğu gibi devlet kurumları aracılığıyla gerçekleştiriliyor. SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine gerçekleştirilen başvuru sonrasında doğum yapan annelere 178 lira 'emzirme ödeneği (süt parası)' veriliyor. Devletin vermiş olduğu bu süt parası ile anneler daha da güçlü oluyor.

.

EN DÜŞÜK DOĞUM PARASI 6367 LİRA

Annelere verilen destekler hem ailenin yükünü azaltıyor hem de nesillerin çoğalmasında büyük bir teşvik sağlıyor. Çocuk parası ve süt yardımının ardından devlet aynı zamanda çalışan annelere doğum (rapor) parası veriyor. Çalışan annelerin aldığı doğum rapor parası ise maaşa göre farklılık gösteriyor. 112 gün üzerinden hesaplanan doğum rapor parası en düşük ödemesi 6367 lira olarak yapılıyor. Maaş arttıkça ödeme de artış daha fazla oluyor. Doğum rapor parası doğum yapan annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına devlet tarafından yatırılıyor.

Kaynak : Takvim

2019'da en çok satan SUV modelleri

2019'da en çok satan SUV modelleri

2019 yılı Kasım ayı sonunda otomobil satışları toplamı 316 binin üzerine çıktı. 11 aylık otomobil satışları içerisinde sedan modeller yüzde 50’nin...

31 bin liraya sıfır araba! Otomobilde yıl sonu kampanyaları

31 bin liraya sıfır araba! Otomobilde yıl sonu kampanyaları

Araba almak isteyenler için markalar her ay çeşitli kampanyalar düzenliyor. Kasım ayı kampanyalarında ise peşinatla araba sahibi olunabiliyor....

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.