1. HABERLER

  2. SINAVLAR

  3. KPSS

  4. Dava Kazanan Okul Müdürlerine Engel
Dava Kazanan Okul Müdürlerine Engel

Dava Kazanan Okul Müdürlerine Engel

Dava Kazanan Okul Müdürlerine Engel Çıkarılıyor

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine ilişkin Yönetmelik kapsamında Okul Müdürlerinin değerlendirmesi sonucu görevden alınmasına ilişkin açılan davalarda ülke genelinde bir çok üyemiz yürütmeyi durdurma kararı almıştır. Söz konusu yürütmeyi durdurma kararının gerekçesinde, kişiler hakkında yapılan değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı, yöneticilik görevinde başarısız sayılmalarını haklı kılan somut bilgi ve belgelerin idare tarafından sunulamadığı belirtilmiştir. Bilindiği üzere yargı kararının idareye tebliğinden itibaren en geç 30 gün içinde uygulanması yasal bir zorunluluktur. Ancak, yürütmeyi durdurma kararının uygulanması sürecinde, bazı İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince yargı kararı gereği yeniden değerlendirme yapılacak müdürlerden kendilerine olumlu puan verilmesini gerektirecek somut bilgi ve belgelerin ayrı ayrı dosyalanarak teslim edilmesi istenmiştir. Bir başka deyişle, değerlendirme formu üzerinden yapılacak değerlendirmede, yöneticilik görevinde başarılı olup olmadığını ispat yükü usule aykırı biçimde tamamen söz konusu müdürlere yüklenmeye çalışılmaktadır. 

Mahkeme kararından da açıkça anlaşılacağı üzere, değerlendirmenin objektif ve somut gerekçelere dayandığını ispatla mükellef olan taraf idaredir. Kaldı ki, yürütmeyi durdurma kararının verilmesinin sebebi, yapılan değerlendirmenin objektifliğini ispata yarar somut bilgi ve belgelerin idare tarafından mahkemeye sunulamamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Kendisinden bu şekilde belge istenen müdürlerimiz için itiraz dilekçesi ve örnek suç duyurusu dilekçesi Genel Merkezimizce hazırlanmış olup ektedir.   

Kendisinden belge istenen kişiler ile ilgili itiraz dilekçesi örneği:

 

.........MÜDÜRLÜĞÜNE

…… İli ……….. İlçesi ......Müdürlüğünde, müdür olarak görev yapmakta iken,eğitim kurumu müdürlerinindeğerlendirilmesi sürecinde puanım 75 puanın altında kaldığı için bulunduğum okulda yöneticilik görev sürem uzatılmamıştır. Bu işlemin iptali istemiyle açtığım davada, …….. İdare Mahkemesinin 2014/…… E. Sayılı ve …….tarihli kararı ile;tarafım hakkında yapılan değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı, yöneticilik görevimde başarısız sayılmamı haklı kılan somut bilgi ve belgelerin idare tarafından sunulmadığı  gerekçesiyle dava konusu değerlendirme işleminin yürütmesi durdurulmuştur.

Yargı kararının kurumunuza tebliğinden itibaren en geç 30 gün içinde uygulanması yasal bir zorunluluktur. Ancak, yürütmeyi durdurma kararının uygulanması sürecinde, tarafıma tebliğ edilen ……..tarihliyazınızla, kurum amirleri tarafından yapılacak değerlendirme kriterleri ile ilgili olarak tarafımca hazırlanacak somut bilgi ve belgelerin ayrı ayrı dosyalanarak teslim edilmesi tarafımdan istenmekte, idareye ait olan ispat yükü tarafıma yüklenmeye çalışılmaktadır.

Mahkeme kararından da açıkça anlaşılacağı üzere, hakkımda yapılan değerlendirmenin objektif ve somut gerekçelere dayandığını ispatla mükellef olan taraf idaredir. Yürütmeyi durdurma kararının verilmesinin sebebi, yapılan değerlendirmenin objektifliğini ispata yarar somut bilgi ve belgelerin kurumunuz tarafındanmahkemeye sunulamamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Yukarıda izah edilen nedenlerle, yargı kararı gereği yeniden yapılacak olan değerlendirmede, yöneticilik görevimde başarılı olup olmadığıma ilişkin somut bilgi ve belgelerin kurumunuzca araştırılarak, mahkeme kararının gerekçeleri doğrultusunda işlem yapılması hususunda gereğini saygılarımla arz ile talep ederim.

 

AD/SOYAD

 

Belge verme zorunluluğu idareye ait olduğu halde kendisinden belge istenen kişiler ile ilgili suç duyurusu dilekçe örneği:

….. NÖBETÇİ CUMHURİYET SAVCILIĞINA

 

MÜŞTEKİ                            :……

Adres:………..

SANIK                                  : ……..Milli Eğitim Müdürü

                                               Adres:………..

 

SUÇ KONUSU                    :Görevi kötüye kullanma

 

SUÇ TARİHİ                       :…………..

 

AÇIKLAMALAR               : 

 

…… İli ……….. İlçesi ......Müdürlüğünde, müdür olarak görev yapmakta iken, 652 sayılı KHK’ya eklenen Geçici 10. Madde gereği, görev sürem 4 yılın üzerinde olduğu için 14.06.2014 tarihinde yöneticilik görevimre’sen sona erdirilmiştir. Akabinde görev süremin görev yapmakta olduğum eğitim kurumunda uzatılması için ilgili yönetmelik ekinde yer alan (EK-1) değerlendirme formu üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda….. (75 puanın altında) puan aldığım için bulunduğum okulda yöneticilik görev sürem uzatılmamıştır. Bu işlemin iptali istemiyle açtığım davada, …….. İdare Mahkemesinin 2014/…… E. Sayılı ve …….tarihli kararı ile dava konusu değerlendirme işleminin yürütmesi durdurulmuştur. Yürütmeyi durdurma kararının gerekçesinde ise, tarafım hakkında yapılan değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı, yöneticilik görevimde başarısız sayılmamı haklı kılan somut bilgi ve belgelerinidare tarafından sunulmadığı belirtilmiştir.

Bilindiği üzere yargı kararının idareye tebliğinden itibaren en geç 30 gün içinde uygulanması yasal bir zorunluluktur. Ancak, yürütmeyi durdurma kararının uygulanması sürecinde, …………Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tarafıma tebliğ edilen yazıda, kurum amirleri tarafından yapılacak değerlendirme kriterleri ile ilgili olarak tarafımca hazırlanacak somut bilgi ve belgelerin ayrı ayrı dosyalanarak teslim edilmesi istenmiştir. Bir başka deyişle, değerlendirme formu üzerinden yapılacak değerlendirmede, yöneticilik görevinde başarılı olup olmadığımı ispat yükü usule aykırı biçimde tamamen tarafıma yüklenmeye çalışılmaktadır. 

Mahkeme kararından da açıkça anlaşılacağı üzere, hakkımda yapılan değerlendirmenin objektif ve somut gerekçelere dayandığını ispatla mükellef olan taraf idaredir. Kaldı ki, yürütmeyi durdurma kararının verilmesinin sebebi, yapılan değerlendirmenin objektifliğini ispata yarar somut bilgi ve belgelerin idare tarafındanmahkemeye sunulamamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Değerlendirme formunda yer alan sorulara tarafımla ilgili olumsuz cevapların verilmesinin ardındaki somut nedenler ortaya konamadığı gibi, başarısız olduğumu ispatla mükellef olan idare tarafından, yargı kararının uygulanması sürecini zorlaştırmak adına usule aykırı şekilde tarafımdan bilgi ve belge istenmesi görevi kötüye kullanılması suçunu teşkil etmektedir. Sanık idare yetkilisi, yöneticilik görevimde başarısız sayılmamı gerektirecek somut dayanaklar bulamadığı için hakkımda yapılacak yeni değerlendirmede başarısız sayılma durumuna karşılık; ileride açılması muhtemel bir davada kendisine haklı gerekçeler oluşturmak adına hukuka aykırı taleplerde bulunmaktadır.Yargı kararını 30 gün içinde uygulamakla mükellef olan idare tarafından, kararın uygulanması süreci kasıtlı olarak zorlaştırılmakta ve uzatılmaktadır.

Sanığın ……… Müdürü sıfatıyla işlemiş olduğu ve Türk Ceza Kanunu 257. Maddesi kapsamında “Görevi kötüye kullanma” suçunun kapsamına giren fiilinden dolayı cezalandırılması gerekmektedir.

HUKUKİ SEBEPLER        : TCK md 257vsilgili mevzuat

HUKUKİ DELİLLER        :…….. İdare Mahkemesinin 2014/…… E. Sayılı ve …….tarihli kararı, değerlendirme formu,…….Müdürlüğünün………. tarihli yazısı, vs yasal deliller

 

SONUÇ VE TALEP                       :Yukarıda izah edilen nedenlerle,sanığıngörevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılmasınısaygılarımla arz ile talep ederim.

MÜŞTEKİ

AD/SOYAD

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum