1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Eğitim İş Genel Başkanı Uşak ve Afyon'da
Eğitim İş Genel Başkanı Uşak ve Afyon'da

Eğitim İş Genel Başkanı Uşak ve Afyon'da

GENEL BAŞKANIMIZ UŞAK VE AFYON’DA ÇEŞİTLİ TEMASLARDA BULUNDU

A+A-

Genel Başkanımız Veli Demir ve Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz örgütlenme çalışmaları kapsamında Uşak ve Afyonkarahisar’da çeşitli temaslarda bulundular. 
        Demir, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Osman Kandemir ve Genel Özlük Hukuk Sekreterimiz Ömer Arslan’la birlikte Uşak’ta, Valiliğe, Milli Eğitim Müdürlüğüne ve okullara ziyarette bulundular. Geniş katılımlı üye toplantısının ardından Eğitim-İş Eşme Temsilciliği ziyaret edildi. 
        Uşak’tan Afyonkarahisar’a geçen Genel Başkanımız Demir, Gün FM’i ziyaret ederek, Güne Merhaba programının konuğu oldu.
        Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayına katılan Demir, eğitimle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
        Eğitim-İş’in ilkelerini açıklayan Demir, “Eğitim-İş ülkenin bütünlüğünü, ulus devleti, Atatürk ilke ve devrimlerini, bilimsel, laik, demokratik eğitimi, emeği asla tartıştırmaz. Bunlar bizim vazgeçilmezlerimizdir. Bizler Mustafa Kemal gibi düşünüyoruz. 1919’da Mustafa Kemal ortaklıkları kurumsallaştırmıştır. Bir yanında Mehmet Akif, bir yanında Diyap Ağa vardır. Bir yanında Nazım Hikmet vardır, bir yanında ise Yusuf Akçura. Kısacası Mustafa Kemal ortaklıkları kurumsallaştırmıştır. Farklılıkları değil, ortaklıkları öne çıkarmıştır. Mustafa Kemal, ortaklıkları kurumsallaştırdığı için Afyon’dan başlayan savaşla emperyalistleri dize getirmiştir. Bizler de ortaklıkları öne çıkarmak istiyoruz. Bu ortaklıklar emek ve ulusal değerlerdir” diye konuştu. 

“60 AYLIK ÇOCUĞUN OKULA ALINMASI DOĞRU DEĞİLDİR”

        Programda 4+4+4 eğitim sistemine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Demir, “Bu sistemle geleceğimiz adına yazık edilmiştir. Bu uygulama yanlıştır. 60 aylık çocuğun okula alınması doğru değildir. Dünya genelinde çocuklar en az 72 aylıkken okula başlıyor. Finlandiya’da çocuklar 84 aylıkken okula başlıyor. Bizde ise 60 aylık çocuk okula alınıyor. Bu yaştaki çocuklar psikolojik, duygusal ve fiziksel açıdan okula başlamaya müsait değiller. Uygulama yanlıştır. Çocuklarımız bu yeni sisteme hazır değildir. Yeni Milli Eğitim Bakanımızdan bu yasayı 72 aya çıkarmasını istiyoruz” diye konuştu. 

“SENDİKALAR MUHALİF ÖRGÜTLERDİR”

        Sendikaların muhalif örgütler olduğunu vurgulayan Demir, “Sendikalar kamu çalışanlarının özlük haklarını, mesleki haklarını, siyasi haklarını korumak ve geliştirmek adına vardır. Bunun için kurulmuşlardır. Sendikalar asla siyasal iktidara, siyasal partilere, sermayeye bağlı kalamaz, onların vesayeti altında çalışamaz” dedi.
        Programın son bölümünde eğitimdeki serbest kıyafet uygulamasını da eleştiren Demir, bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti. Yayın sonrası Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüştü. 
        Demir, Atatürkçü Düşünce Derneği ve siyasi partilerin il başkanlıklarının ardından, Şube Başkanı Ümit Kılçar ve ADD üyeleriyle birlikte Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği’ni (AGD) de ziyaret etti. 
        Ziyarette bir konuşma yapan Demir, YGS sonuçlarının Afyonkarahisar için üzüntü verici olduğunu ifade etti. Denizli, Isparta, Eskişehir, Burdur, Uşak, Konya, Kütahya ve Ankara gibi bölge illerinin ilk sıralarda yer almasına rağmen Afyonkarahisar’ın 52. sırada yer almasının endişe verici olduğunu dile getirdi. Eğitim sisteminde sürekli olarak değişiklikler getirilmesi nedeniyle büyük sıkıntılar meydana geldiğine dikkat çeken Demir, “Afyon’un bu derece kötü olmasında suçlu ne öğrenci ne de velilerdir. Afyonlu öğrencinin Uşaklı öğrenciye göre algılama farkı yoktur. Başka ülkelerde olsa sorumlular üzerine düşen vazifeyi yapardı. Ancak Afyonkarahisar’da sorumlular son sırada olmadığı için kendilerini sanırım mutlu hissediyorlar” dedi. 
        Tüm öğrencilerin Çanakkale ve Afyon’u görmeleri gerektiğini ifade eden Demir, “Çanakkale ulusumuz için önsöz ise Afyonkarahisar’da son sözdür. Öğrencilerimiz buraları ziyaret ettiği zaman ulusal bilinci daha da pekişecektir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.