1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Eğitimciler Fatih Projesi'ni istemiyor
Eğitimciler Fatih Projesi'ni istemiyor

Eğitimciler Fatih Projesi'ni istemiyor

Aktif Eğitimciler Sendikası Başkanı Osman Bahçe, 2011’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın, personeline yönelik yaptığı anket sonuçlarını açıkladı. Fatih Projesi’yle ilgili yapılan ankette eğitimcilerin yüzde 81’inin tablet uygulamasını istemediğini belirtti.

A+A-

İstanbul’da yapılan 31. Abant Toplantısı’nda konuşan Osman Bahçe, Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi’yle (Fatih Projesi) ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2011’de kendi personeline yönelik yaptırdığı anketi açıkladı. Bahçe, Türkiye’de teknolojinin kullanılmasına destek sağalan bu projenin eğitimde bir numaralı ihtiyaç olmadığına dikkat çekti. Bakanlığın yaptırdığı anket sonuçlarından bir kısmını açıklayan Bahçe, “Tablet dağıtımı kısmı hariç akıllı tahta ve destek üniteleri uygulamalarında yüzde 80 beğeniliyor. Eğitimcilerin yüzde 81’i tablet uygulamasını uygun görmüyor. Öğrencilerin tamamı tablet uygulamasına evet der gibi düşünülse de öğrencilerin de yüzde 54’ü tablet uygulamasını tasvip etmediğini söylemiş. Öğrencilerin ankete verdiği bazı cevaplar ilginç. Öğrencilerin bir kısmı, ‘Çantamda tablet varken teneffüse çıkamıyorum, ya çalınırsa’ diye cevap vermiş ankete. Öğretmenlerin bir düğmeyle kontrol edemediği tablet sisteminin ne kadar eğitsel olacağı, pedagojik olacağı ise başka bir tartışmanın konusu. İhtiyaç ve maliyet analizleri yapılmadan, verilen kararların bir süre sonra çocukların ve gelecek nesillerin vicdanında mahkum olacağını da kabullenmek lazım.” diye konuştu.

Eğitim politikalarının belirlenmesinde, eğitimde köklü değişiklikler yapan uygulamaların hayata geçirilmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar olduğuna değinen Bahçe, şöyle devam etti: “Şu ana kadar problemlerin çözümünde kilitlenmemizin sebebi doğru teşhisi baştan yapmamak. Eğitim politikalarının ve köklü eğitim düzenlemelerinde, karar vericilerin çözmek istediklerine dair sorunları, çözülmesi gereken şekliyle çözme iradesini beyan etmeleri ve ortaya koymaları lazım. Eğitimle ilgili yapılan düzenlemelerde kamuoyunun sebebini, gerekçesini anlayamadığı, kamuoyunun ikna olmadığı hiçbir düzenleme nihayetinde başarılı olamıyor. Beraberinde yıkımlar, başarısızlıklar ve mutsuzluklar getiriyor.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum