1. HABERLER

  2. Eğitimde Kalite ve Başarı Sorunu Var
Eğitimde Kalite ve Başarı Sorunu Var

Eğitimde Kalite ve Başarı Sorunu Var

ÖĞRETMEN YETİŞTİRME POLİTİKASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

A+A-

Sendika Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında eğitim sisteminin kalite ve başarı sorununu değerlendiren Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı; Fatih Projesine, akıllı tahtalara, tabletlere, modern okul binalarına, donanımlı laboratuarlara, çağdaş spor salonlarına yapılan milyarlarca lira yatırıma paralel olarak öğretmen yetiştirme politikasına, öğretmenin maaşına, hizmet içi eğitimine de para, emek ve zaman harcanması gerektiğini söyledi.

 
Milli Eğitim Bakanlığında devrim niteliğinde önemli  çalışmalar yapıldığını ve kimi reformları ilgi ve dikkatle takip ettiklerini söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, basın toplantısında şunları söyledi;
 
EĞİTİMDE DAHA YAPILACAK ÇOK İŞ VAR
Çağın en önemli bilgi ve iletişim teknolojisi bilgisayar ve internetin ulaşmadığı bir okul hemen hemen kalmadı. Hatta hemen her okula teknoloji sınıfı kuruldu. Müfredat yapılandırmacı bir anlayışla güçlendirildi. Çocukların estetik gelişimi düşünülerek eğik el yazısına geçildi. MEBBİS, e-okul ve uzaktan eğitim çalışmaları gayet başarılı. Derslik başına düşen öğrenci sayısı oldukça düştü. Öğretmen  atamalarında şeffaf bir sürece ulaşıldı. Fakat yapılan onca yenilik, reform ve devrimlere rağmen eğitimde asıl istediğimiz noktaya gelemediğimizi düşünüyorum.
 
ÖĞRETMEN YETİŞTİRME POLİTİKASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
Milli Eğitim Bakanlığının hazırlayacağı stratejik planlama dahilinde; halihazırda görev yapan 800 bin öğretmenin kendi alanlarında yüksek lisans yapmasını, mesleki motivasyon ve destek için teşvik politikaları hazırlamasını, 2014 yılı itibariyle eğitim fakültelerine öğrenci seçerken seçme kriterlerini geliştirerek öğretmenliğe sevgi, ilgi ve yeteneği olan adayların seçilmesini sağlamasını, öğretmenlerin özlük, mali ve demokratik haklarını iyileştirecek temel adımlar atmasını ve neye mal olursa olsun öğretmenliğin cazip ve çok saygın bir meslek haline getirilmesinin muhakkak surette sağlanması olmazsa olmaz bir gereklilik olarak görülmelidir.
BAŞARILI EĞİTİM, KALİTELİ ÖĞRETMENLE MÜMKÜNDÜR
Türkiye’de eğitimin başarılı olması, kaliteli öğretmenler ile mümkündür. Öğretmenlerimize diğer mesleklere kıyasla iyi bir maaş verilse bile eğitimde başarının diğer önemli etkenleri olan; öğretmenliğe duyulan saygı; öğretmenlik mesleğine seçilme süreci ve çalışma koşulları da çağdaş dünyanın standartlarına kavuşturulmalıdır. Dolayısıyla ülkemizde “başka bir şey olamadım bari öğretmen olayım” süreçleri acı bir hatıra olarak geçmişte kalacaktır.

ÖĞRETMENLİK SAYGIN VE PRESTİJLİ HALE GETİRİLMELİDİR
Artık Türkiye’de öğretmenlik bölümüne seçilmek çok başarılı ve prestijli bir konuma ulaşmak anlamı taşımalıdır. Öğretmenlerimiz zor bir mesleğe seçilmiş olmanın getirdiği bir tatmin duygusu yaşamalıdır. İdeal bir ülkede yaşamıyoruz ve belki de Türkiye’de çok az insan sevdiği mesleği yapıyor. Ama illa ki sevgiyle yapılması gereken bir meslek varsa o da öğretmenliktir. 6 yaşında bir çocuk, hayatının en önemli dönemini ve büyük bir zaman dilimini öğretmeniyle geçiriyor. Öğretmenine dair her şey hayatını şekillendiriyor. Yaptığı işe sevgi duyan, değer veren bir öğretmen çocukta zengin zihinsel pencereler ve sonsuz aydınlıkta kapılar açabiliyor. Eğitim ve öğretimde yaratıcı ve yenilikçi bir ruh ön planda tutulmalı, öğretmenlere de yaratıcı taraflarını ortaya koyma fırsatının verilmesi de çok önemlidir.
 
TOPLUMU ÖĞRETMENLER DÖNÜŞTÜREBİLİR!
Bu politika sayesinde; mesleğe ve insana duyulan saygının, kazanılan parayla ölçüldüğü bir toplumu dönüştürmek dahi mümkün olabilecektir. Çünkü ülkemizde toplumu pozitif anlamda değiştirecek, müspet yönde dönüştürecek olan en proaktif camia öğretmenlerdir. Mesleği çok seven ve yeteneği olan kişiler öğretmenliği seçmişse, maddi boyut birinci plana oturtmayacak, çocuk ve ebeveyni öğretmenini sevecek, rol model alacak, hayatta tatmin duygusunun parayla değil erdem ve ahlakla elde edildiğini görebilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum