1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU HABERLERİ

  4. Erdoğan da katıldı! İşte kıdem tazminatı zirvesinden detaylar...
Erdoğan da katıldı! İşte kıdem tazminatı zirvesinden detaylar...

Erdoğan da katıldı! İşte kıdem tazminatı zirvesinden detaylar...

Başkan Erdoğan, kıdem tazminatında yeni sayfa açacak sistem için işçi ve işverenleri bir araya getirdi. 2022’de yaşama geçecek sistemle, kıdem tazminatı alanların oranı % 100’e çıkacak

A+A-

Beştepe’de zirve... Kıdem tazminatına yeni model

Başkan Erdoğan, kıdem tazminatında yeni sayfa açacak sistem için işçi ve işverenleri bir araya getirdi. 2022’de yaşama geçecek sistemle, kıdem tazminatı alanların oranı % 100’e çıkacak

TAZMİNATTA YENİ SAYFA AÇILIYOR

Emeklilikte ikramiye, işsiz kalındığında güvence olan kıdem tazminatında milyonları kucaklayan yeni bir sayfa açılıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 2022'de yaşama geçirileceğini duyurduğu kıdem tazminatında yeni model için tarafları buluşturdu. Kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) ile birleştirilerek karma model oluşturulması planlanıyor.

İKİ BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

Bunun için Kıdem Tazminatı Fonu kurulacak. TES "karma ve tercihli" olmak üzere iki bölümden oluşacak. Yeni sistemdeki teşviklerle 30 günlük kıdem hakkı 31 güne çıkıyor. Tercihli sistemde, işçi, işveren ve devletin katkı sunduğu plan olacak. Tamamlayıcı emeklilik sistemine devlet yüzde 1 oranında katkı verecek. Bugün yüzde 8'lerde olan kıdem alanların oranı yüzde 100'e çıkacak.

CUMHURBAŞKANI KATILDI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan dün saat 15.00'te Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile beraberindeki TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİSK Başkanı Özgür Burak Akyol, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ile Beştepe'de bir araya geldi. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı reformu tüm boyutlarıyla değerlendirildi.

KARMA VE TERCİHLİ SİSTEM

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, Karma Tamamlayıcı Emeklilik Planı ve tercihe bağlı olmak üzere iki bölümden oluşacak.

HÜKÜMET REVİZE ETTİ

Hükümet, yeni modeli işçi ve işveren temsilcilerinden gelen geri bildirimlerle revize etti. Tercihe bağlı bölümde çalışan, işveren ve devletin katkı sunduğu bir sistem uygulanacak. Çalışanlar istedikleri zaman karma sisteme ya da tercihli sisteme geçebilecek. Tercihli sistemin ileriye dönük getirisi daha fazla olacak ancak ona geçmek istemeyenler karma sistemde kalacak. Kıdem tazminatı düzenlemesi 1 Ocak 2022'de yürürlüğe girecek. Bu süreçte sosyal taraflarla görüşmeler devam edecek.

Hazal Ateş - Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.