1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Genel Başkan İsmail Koncuk'tan 19 Mayıs Mesajı
Genel Başkan İsmail Koncuk'tan 19 Mayıs Mesajı

Genel Başkan İsmail Koncuk'tan 19 Mayıs Mesajı

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Dolayısı ile Yaptığı Basın Açıklamasıdır.

A+A-

Eşsiz vatanımızın düşmanlar tarafından işgal edilmesinin ardından, Türk milletinin sinesinde alevlenen özgürlük ve bağımsızlık ateşi, Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkmasıyla birlikte, tüm vatan coğrafyasını kuşatmıştır.

 

19 Mayıs 1919’da baskılar, yokluklar ve imkânsızlıklar içinde başlayan bu kutlu mücadele, milletimizin, bağımsızlığı uğruna tüm varlığından vazgeçme iradesini de ortaya koymuştur. 19 Mayıs 1919 günü Samsun’da harekete geçen milli bilinç, tüm Anadolu’nun işgale karşı direnişe geçmesiyle sonuçlanmıştır.

 

Milli mücadelenin organize bir hal aldığı bu tarihte, yok olmak üzere olan bir halkın hep bir ağızdan haykırdığı “Ya istiklâl ya ölüm!” parolası, vatan topraklarının bütün olumsuzluklara ve yokluklara rağmen Türk milleti tarafından bir kez daha fethedilmesini sağlamıştır. Ecdadımız, kanlarıyla bir milletin tarihini yeniden yazarken, tarihin akışını değiştirmiş; şeref ve haysiyetin milletlerin tarihinde ne denli büyük öneme sahip olduğunu tüm dünyaya hatırlatmıştır.

 

Ne yazık ki bugün, ülkemizin göz göre göre bir rejim krizine doğru sürüklendiğini, 96 yılda hiç olmadığı kadar bölünme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Siyasi kutuplaşmalar, kin ve nefret yüklü söylemler eşliğinde, ülke içindeki iktidarını muhafaza etmek isteyen bir takım güçlerin, milli irade söylemiyle tek adamlığa; “Daha fazla demokrasi” diyerek, yasama, yürütme ve yargıyı tek bir makama bağlamaya; sistem değişikliği ile ülkemizin üniter yapısını yok etmeye; açılım, kardeşlik, barış gibi hamasetle bebek katillerine itibar kazandırmaya soyunduğu karanlık bir süreci yaşıyoruz.   

 

Her fırsatta “Milli irade” diyerek yollara dökülenlerin bu faaliyetlerinin amacının, 19 Mayıs 1919 günü ortaya konulan ve Türk milletinin gerçek anlamda ifade ettiği milli iradeyi yok etmek olduğu apaçık ortadadır. Bu nedenle milli mücadelemiz, bu mücadele sonucunda ağır bedeller ödeyerek kurduğumuz Cumhuriyetimiz ve bu süreçte elde ettiğimiz kazanımlarımız, ülke bütünlüğümüze kastedenlerin hedefi konumundadır.

 

Ülkemizin birlik ve beraberlik içinde daha güzel yarınlara ulaşması ve bütünlüğümüze kastedenlere karşı konması için bizlere düşen, 19 Mayıs 1919 günü milli mücadele için her bir ferdin yüreğinden fışkıran millet olma bilincine ve birlik ruhuna sahip çıkmak olacaktır.

 

Bütün bu yaşananlar dikkate alındığında, 19 Mayıs 1919’da fiilen başlayan destansı mücadele sonrası etle tırnak gibi ayrılmaz bir bütün haline gelen millet ve devlet mekanizmasının,  uygulanan yanlış politikalar neticesinde bugün farklı mecralara savrulmaya çalışılması, hükümetlerin milletin hissiyatını anlayamayarak, kendisini eleştiren herkese bedel ödetme sevdasına kapılması; devletimiz ve milletimiz için önü alınamaz bir parçalanma ve sonrasında bu coğrafyayı yeniden fethetmek için, yeni ve ağır bedeller ödemek zorunda kalacağımız tehlikeli bir süreci doğurabilir.  

 

Bu noktada vatanımıza, bayrağımıza, dilimize sahip çıkma, demokrasimizi koruma, ayrık otlarını, bölücüleri, hırsızları ve arsızları hayatımızdan temizleyerek yarınlarımızı bir ve beraber olarak inşa etme zorunluluğumuz bulunmaktadır. Bu bakımdan 19 Mayıs 1919 tarihini genç bedenlerin yüreğinde hissetmesini, gençlerimizin 19 Mayıs coşkusunu, gururunu yaşamasını sağlamak çok önemlidir.

 

Bu bakımdan 19 Mayıs 1919’la başlayan dönemde elde ettiğimiz en büyük kazanımlarımız olan özgürlük, demokrasi ve Cumhuriyetimizin yansıttığı ışığın; toplumsal, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel olarak ilelebet milletimizin geleceğini aydınlatmasını diliyorum.

 

Allah bizleri bir daha bu coğrafyayı yeniden fethetmek zorunda bırakmasın diyor, başta geleceğimiz gençlerimiz olmak üzere tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlarken, bizlere bu kazanımları hediye eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını sonsuz rahmet ve minnetle anıyorum.

 

İSMAİL KONCUK

GENEL BAŞKAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.