1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Gündoğdu, Bosnalı Gençlerle Biraraya Geldi
Gündoğdu, Bosnalı Gençlerle Biraraya Geldi

Gündoğdu, Bosnalı Gençlerle Biraraya Geldi

Gündoğdu, Bosnalı Gençlerle Biraraya Geldi

A+A-

 

Memur-Sen, Ankara’da eğitim gören Bosnalı öğrencileri biraraya getirdi. Hacıbaba’da düzenlenen yemeğe Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Genç Boşnaklar Derneği Başkanı Enisa Kezo, Bosna Dayanışma Grubu Başkanı Dr. Bahadır İslâm, Memur-Sen Genel Yönetim Kurulu üyeleri ile bağlı sendikaların genel merkez yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programda konuşan Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, Aliya İzzetbegoviç’in gençleri ile Mehmet Akif Ersoy’un, Mehmet Akif İnan’ın gençlerini buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Eğitim-Bir-Sen’in toplantısı için gittikleri Saraybosna’da, bölgeye karşı gösterilecek ilgide geç kaldıklarını fark ettiğini belirten Gündoğdu, “Mehmet Akif Ersoy’un, kurtuluş savaşında yazdıkları bu ülke ve medeniyet değerlerimizin paydaşları açısından neyi ifade ediyorsa, Merhum Aliya İzzetbegoviç’in ortaya koyduğu tablo hepimiz için aynıdır” dedi. 

Bosna-Hersek’te savaştan yeni çıkılmasına rağmen bazı alanlarda öncü kazanımların elde edildiğine dikkat çeken Gündoğdu, bunlardan birinin de Bosna Savaşı’nda eşi şehit olan üç çocuk annesi Amra Babiç’in başörtüsüyle Visoko Belediye Başkanı seçilmesi olduğunu kaydetti. Babiç’in, eşinin şehit olmasından sonra yaptığı açıklamada, “Biz aslında Sırplarla aynı hayatı yaşıyorduk. Onlar, yaşamadığımız dinimize bile tahammül edemezken, biz yediğimiz yemeği, bize esir düşen Sırplara yediriyorduk. Buna karşılık onlar da bizim derimizi yüzüyorsa, bunun adı vahşettir. Biz, bu medeniyet değerlerimizi yaşatmalıyız” dediğini hatırlatan Ahmet Gündoğdu, yaşanan değişime dikkat çekti. 

Osmanlı’nın ortak mirasçıları olarak biz Bosnalıyız, siz Türkiyelisiniz. Ortak değerlerimiz ve ortak sorumluluklarımız var” diyen Gündoğdu, bu sorumluluğu ise Aliya İzzetbegoviç’in şu sözleriyle dile getirdi: “Kendimi dünyadaki İslam davasının bir neferi olarak telakki ediyorum. Çünkü İslam, benim için güzel ve asil olan her şeyin diğer adı. Dünyadaki Müslüman halklar için daha iyi bir gelecek vaadinin ya da umudun onlar için onurlu ve özgür bir hayatın, kısacası benim inancıma göre uğrunda yaşamaya değer olan her şeyin adıdır.”Bosna’da verilen mücadelenin, Çanakkale’de verilenden bir farkının olmadığını dile getiren Gündoğdu, Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale’de mücadele edenleri ‘Bedrin Arslanları’ ile aynı gördüğünü, Mehmet Akif İnan’ın ise, ‘Kim demiş her şeyin bitişi ölüm, destanlar yayılır mezarımızdan’ dediğini ifade ederek, “Bu salonda biraraya geldiğimiz sizleri, yeni destanlar yazmada, oluşturmada öncüler olarak görüyorum. Küresel sorunların çözümünde paydaş; burada iken Bosna’nın temsilcisi, buradan gideceğiniz ülkelerde Türkiye’nin ve Bosna-Hersek’in temsilcisi olmanızı bekliyorum” şeklinde konuştu.

Genç Boşnaklar Derneği Başkanı Enisa Kezo ise, Memur-Sen’i her etkinliklerinde yanlarında gördüklerini belirterek, bu destekten dolayı teşekkür etti. Kezo, bu yaklaşımın kendilerine moral ve güven verdiğini kaydederek, bu birlikteliğin farklı alanlarda sürmesinin her iki toplum açısından da önemli olduğunu vurguladı. Enisa Kezo, Ahmet Gündoğdu’ya destekleri için bir teşekkür plaketi verdi.

Bosna Dayanışma Grubu Başkanı Dr. Bahadır İslâm da, Memur-Sen’in böyle bir organizasyonla önemli bir işlevi yerine getirdiğine dikkat çekti. Dr İslam, değerlerin karşılıklı paylaşılması noktasında bu tür etkinliklerin gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

Yemeğe, Genel Başkan Ahmet Gündoğdu’nun yanı sıra Memur-Sen Genel Sekreteri Günay Kaya, Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, Memur-Sen Genel Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Halit Ortaköy, Memur-Sen Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Ahmet Kaytan, Genel Sekreterimiz Ahmet Özer, Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreterimiz Ramazan Çakırcı ve bağlı sendikaların bazı genel merkez yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.