1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU HABERLERİ

  4. İmzalar atıldı! Kamu lojmanına özel kredi
İmzalar atıldı! Kamu lojmanına özel kredi

İmzalar atıldı! Kamu lojmanına özel kredi

İmzalar atıldı! Kamu lojmanına özel kredi

A+A-

Mortgage, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, kamuya ait lojmanların ihale yoluyla satışında ev kredisi kullandırılmasına yönelik protokol imzaladı. İşte kamuya ait lojman satışları hakkında ki son gelişme...

120 AY % 0,95 FAİZ

Protokol kapsamında, kamuya ait lojmanların ihale yoluyla satışında konut kredisi kullandırılıyor. Aylık yüzde 0.95 faiz oranıyla 120 ay vadeli kredi imkanı sunuluyor. Kişiye özel ödeme planından da yararlanılabilen kampanya kapsamında, konut kredisi kullanmak isteyenler, banka şubesi veya bankaların web siteleri üzerinden başvuruda bulunabiliyor.

LOJMAN SATIŞLARI NASIL OLACAK?

Memura lojman satışları, kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulması mümkün bulunan kamu konutları kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulduktan sonra satışa konu edilebilecek.

Üzerinde kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmamış kamu konutu bulunan taşınmazlar ise üzerindeki yapılarla birlikte bir bütün olarak satılabilecek.

Lojmanlar öncelikli olarak memurlara verilecek. İhalelerde istekli çıkmadığı, isteklilerin belgeleri veya teklifleri uygun görülmediği takdirde kamu konutu ivedilikle tekrar ihaleye çıkarılacak. İhale bedelinin peşin olarak ödenmesi durumunda ihale bedeline yüzde 10 indirim uygulanacak.

Memurlara ikamet ettiği kamu konutunu satın almak istemesi halinde ise 5, 7 ve 10 yıl süreli ödeme imkânı da verilecek.

Memur, ihale bedelini 5 yılda ödemek istemesi halinde, yüzde 20'si peşin kalan tutarı 60 ay, 7 yılda ödemek istemesi halinde yüzde 25'i peşin kalan tutarı 84 ay, 10 yılda ödemek istemesi halinde ise yüzde 30'u peşin kalan tutarı 120 ay olmak üzere TÜFE oranında artışlarla taksitli ödeme yapabilecek.

Memura lojman satışı, TÜFE en fazla yüzde 12 olarak hesaplanacak. Borç bakiyesi ve aylık taksitler, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez Türkiye İstatistik Kurumu'nun aylık TÜFE değişim oranında artırılarak hesaplanacak.

Kaynak : Vatan

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.