1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB HABER

  4. Karabük İl Milli Eğitim'de "Kalite" Farkı!
Karabük İl Milli Eğitim'de "Kalite" Farkı!

Karabük İl Milli Eğitim'de "Kalite" Farkı!

Türk Akreditasyon Kurumu tarafından Türkiye'de ilk kez bir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, ISO 14001:2015 Çevre Yönetimi Sistemi Belgesi ile ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi Sistemi Belgesi verildi

A+A-

Karabük İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün ISO 9001 Kalite Yönetimi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belge Takdim töreni gerçekleştirildi.

Karabük Halk Eğitimi Merkezi 15 Temmuz Şehitleri Salonunda gerçekleştirilen törene Valimiz Sayın Fuat GÜREL ve eşi hanımefendi Özlem Aras GÜREL, Karabük Belediyesi Başkan Yardımcısı Seher BERKER, İl Emniyet Müdürü Sırrı TUĞ, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Karabük Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sakin EREN, il protokolü, müdürlüğümüz yöneticileri ve personeli, okul müdürleri ile basın mensupları katıldı.

Tören Şube Müdürümüz Erdal ÜNGÖREN'in Kalite Yönetimi sunumuyla başladı. Sunumun ardından tören Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Karabük Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sakin EREN'in konuşmasıyla devam etti.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU yaptığı konuşmada: "Bilmeliyiz ki nasıl biz bizden evvelki neslin tercihleriyle yüz yüzeysek, bugün seçimlerimizle yazacağımız hikâyemiz de bizden sonraki nesilleri etkileyecek. Bizden sonraki nesle güzel bir dünya ve kültür bırakmak için denizde bir katre misali böyle bir çalışmayı başlattık.

Hem danışmanlık almak hem de dış bir gözle fotoğrafımızın çekilmesi bizim için iyi bir fırsattı.  Zemini bilmeliydik ki yol alalım, inşa ve ihya edelim. Hayaller hedefe, hedefler gerçeğe dönüşsün.

Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunu şiar edinerek bölgemizin 2014-2023 Batı Karadeniz Bölge Planında yer alan "Bağımlı Ekonomik Yapısını Kırmış ve Yaşam Kalitesini Yükseltmiş Bir Bölge Olmak" vizyonu ışığında, Kapasitemiz nedir? Farklarımız, noksanlıklarımız, imkânlarımız, ihmallerimiz neler?  İnsan kaynağımız nedir? Daha iyi nasıl yapabiliriz? Kriz olmadan riski nasıl yönetebiliriz? Neyi hedefliyoruz? Bir stratejimiz var mı? Neleri öngörebiliyoruz? Bu soruların cevabını bulmak ve bir yerden başlamak için Müdürlüğümüzde Kalite Yönetimi çalışmalarını başlattık. 

Karabük geçmişten günümüze başarılı bir kent. Fakat zaman değiştikçe, insan değişiyor, müfredat değişiyor, materyaller, yöntem ve metotlar değişiyor, ölçme ve değerlendirme değişiyor, sorunlar ve çözümler değişiyor. Bizim de bu kentin bu başarı hikâyesinin devam etmesi için zamana ayak uydurmamız ve gelecek için strateji üretmemiz ve plan yapmamız gerekli.

Biliyorduk ki 'İki günü eşit olan ziyandadır.'

TÜBİTAK Projelerindeki başarımızdan Erasmus Plus Projelerindeki başarıya, Sıfır atık projesindeki duyarlılıktan,  Hanımefendinin özel projesi Karabük'ün çocuklarını mutlu eden Gülümse Karabük Projesine, Beyaz Bayrak Projesindeki 6 Kat başarıdan Beslenme Dostu Projesine, Öğretmen Akademisi Çalışmalarından, Yönetici Akademiye, Spor Müsabakalarından Kültürel faaliyetlere, Açılan Z- Kütüphanelerden yeni yapılan Tasarım Beceri Atölyelerine, onarımlardan yeni inşaatlara, Üniversitemiz, Kardemir, Ticaret Odası ve diğer kuruluşlarla yapılan protokollere birçok güzel çalışmayı birlikte gerçekleştirdik.

Bütün bunlar hepsi aslında bir Yap-Boz'un parçaları. Bugün ise bunu taçlandırmak ve okullarımıza örnek olmak istedik.

Modern yönetim anlayışının gereklerinden yola çıkarak, zamanı ve kaynakları etkin kullanmak, israf etmemek, yaptığımız işi bir standarda oturtmak, şeffaf olmak, olumlu değişim ve gelişime açık olmak, en önemlisi de kurum kültürü oluşturmak istedik.

Sizlerin bize verdiği destek ile Kalite Çalışmalarına başladık. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının Teknik Destek programından faydalanmak suretiyle:

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi,

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

Belgelerimiz Türkiye Akreditasyon Kurumu tarafından onaylandı ve kurumumuz tescillendi.

Ayrıca işimiz bu belgeleri almakla bitmiyor. Her yıl denetime tabi tutulacağız, yeni değişiklikler işlenecek ve topyekûn uyumluluk süzgecinden geçirilecektir.

Kurumumuz bu üç belgeyi birlikte almıştır. Şu anda ülkemizde bu üç belgeyi birlikte alan ve hepsine sahip hiçbir il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü yoktur. Hatta bu belgelerden birine sahip olan ise bir elin parmaklarını geçmemektedir." dedi ve kalite yönetimi çalışmalarında emeği geçenlere teşekkür etti.

Valimiz Sayın Fuat GÜREL ise: "Günümüz Türkiye'sinde bunlar geride kaldı. Kalite, Çevre ve İş sağlığı-Güvenliği Yönetimi Sistemi herkesin önemsediği, kurumlarımızı bu standartlara göre yönlendirmemiz gereken kurallar olarak açık ve seçik önümüzde durmakta. Kurumlarımızı bunlara göre dizayn edeceğiz, belgeleri alabilirsek bizim de dışarıdaki bir göz tarafından da denetlenmemiz sağlanacaktır. Diğer kurumlarımıza örnek olacağını düşünüyorum. İnşallah kısa sürede bu çalışmalar içine girilir. Genelde Türkler olarak biraz rahatız ama hizmet etmekte rahat davranmamak lazım. Hassasiyet içerisinde olmak, empati yaparak vatandaşın en hızlı şekilde hizmeti almasını sağlayacak yöntemleri karşımıza koymak lazım. Vatandaş bir kuruma gittiğinde süreçleri bilmiyorsa, ne zaman hizmetin yapılacağını bilmiyorsa o kurumda sorun var demektir." dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Kalite Belgelerinin takdimi gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüze ISO 9001 Kalite Yönetim Belgesini Valimiz Sayın Fuat GÜREL, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesini Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Seher BERKER ve ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesini BAKKA Karabük Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sayın Sakin EREN takdim etti.

Törenin akabinde Güzel Sanatlar Lisemiz Öğrencilerinin canlı müzik sunumu eşliğinde katılımcılara kokteyl gerçekleştirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.