1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SİYASET

  4. Kılıçdaroğlu: Asgari ücreti neden 2200 lira yapmadılar?
Kılıçdaroğlu: Asgari ücreti neden 2200 lira yapmadılar?

Kılıçdaroğlu: Asgari ücreti neden 2200 lira yapmadılar?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Asgari ücreti açıkladılar 2020 lira yaptılar, neden 2200 yapmadılar? Efendim 'Kılıçdaroğlu susar mı?' dediler. 'Susar mı?' hayır. Bütün belediyelerimizde net 2200 lira maaş ödeyeceğiz.

A+A-

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, "Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir yeni yıla girmek istiyoruz. İşsizlik, yoksulluk nedeniyle insanların intihar etmediği bir yeni yıla girmek istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak ezilenlerin, yoksulların yanındayız" dedi.

Ezilenlerin, yoksulun, emekçinin yanında olduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ne Saray'dan medet umarız ne Saray çevresinden. Bizim tek umudumuz Türk milletidir" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki sözleri nedeniyle sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında soruşturma açılmasına tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, Akpınar ile Gezen'e "Sanatçı müsveddesi" diyen Erdoğan'a, "Anayasa sana tarafsız olman gerektiğini söylüyor. Sen tarafsız mısın? Müsvedde diyor bir de. Müsveddenin ne olduğunu öğrenmek istiyorsan aynaya bak gerçek müsveddeyi göreceksin"sözlerini sarf etti.


'GÜCÜN ÖNÜNDE EĞİLİNE SANATÇI DENMEZ'

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:


- Hristiyan vatandaşlarımızın Noel yortusu da kutlu olsun. Kimliği ne olursa olsun ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. 81 milyon aynı ülküyle yürüyecek. Hedefimiz budur.

Demokrasi insanların düşüncelerini özgürce açıkladıkları rejimin adıdır. Demokrasi özgür medyanın olduğu, gücü eleştirdiği rejimin adıdır. Demokrasilerde aykırı kişiler vardır. Onların başında sanatçılar vardır.

Sanatçılar özleri itibariyle demokrasi ve insan haklarını savunurlar. Sanatın 7 dalında sanatçılar boy gösterir ama onlar gücün önünde eğilmezler. Gücün önünde eğiline sanatçı denmez. Sanatçı dik ve onuruyla durur.

'MÜSVEDDENİN NE OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İSTİYORSAN AYNAYA BAK'


- Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'e yapılanları kabul etmiyoruz. Seni herkes eleştirebilir. Haddini bileceksin. Orada beni daha çok eleştirdiler, ben bir şey diyor muyum? Bir yanlışımız vardır elbette dile getirilir. Ama siz buna tahammül edemiyorsunuz.


Anayasa sana tarafsız olman gerektiğini söylüyor. Sen tarafsız mısın? Müsvedde diyor bir de. Müsveddenin ne olduğunu öğrenmek istiyorsan aynaya bak gerçek müsveddeyi göreceksin.

Kenan Evren'den senin ne farkın var? O zaman da aydınlar tutukluydu, bu zaman da. O zaman da parayı veren dışarı çıkıyordu, bugün de. Demokrasi konusunda aşık atılamayacak tek parti var, o da Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Karanlığın olduğu yerde aydınlık olmaz. O mum ışığını yaşatmak bizim görevimizdir.

'ASGARİ ÜCRETİ NEDEN 2200 LİRA YAPMADILAR?

- 2019 yılı bütçesi AKP ve MHP'nin oylarıyla kabul edildi. Bu bütçe vatandaşa bir şey getirmiyor. Tefecilere yarayan bütçedir. Beni üzen milliyetçilikle yola çıkanların tefecilere hizmet etmesidir.


Asgari ücreti açıkladılar 2020 lira yaptılar, neden 2200 yapmadılar? Efendim 'Kılıçdaroğlu susar mı?' dediler. 'Susar mı?' hayır. Bütün belediyelerimizde net 2200 lira maaş ödeyeceğiz. Yeni kazanacağımız belediyelerde de 3 aylık farkı çalışanlara vereceğiz.

Hiçbir işçinin kılına dokunmayacağız, işini yaptığı sürece her işçi çalışacak siyasi düşüncesi ne olursa olsun. Kazanacağımız bir belediyede bir işçimiz işten çıkarılırsa o işçi gelsin beni bulsun.

'SANA EFULİ, EJDER MEYVESİ YETİŞTİREMİYORUZ'

Bu bütçe çiftçiye 5 kuruş bile getirmiyor. Tam tersine çiftçinin 154 milyar lira AK Parti hükümetlerinden alacağı var. Kanuna göre ödenmesi gereken bu parayı 2006 yılından beri ödemediler.


- Çiftçinin traktörü hacizli dediğim zaman 'çiftçiye traktör yetiştiremiyoruz' diyordu. Ne yetiştiremiyoruz biliyor musun, ben sana söyleyeyim. Sana efuli yetiştiremiyoruz, ejder meyvesi yetiştiremiyoruz.

Malatya'da traktörüyle beraber kendini yakan bir çiftçi vardı. O çiftçi Japon çiftçisi mi?

Esnafın durumu daha da felaket. Esnafa hiçbir şey vermiyor ama vergi ve sigorta primini alıyor. Arkaya arkaya af getiriyorlar. Esnafta para mı var ne ile ödeyecek? Suriyeli dükkan açar, hiçbir şey ödemez. Kendi esnafımız vergi yükü altında ezilir.

'İŞSİZ ORDUSU ARTIYOR'


- Esnafın derdini kilosu 4 bin liralık çay içen adam anlar mı? 2019 bütçesi işsizliğe çare üretmiyor. Tam tersine işsiz ordusu artıyor. 16 yılda işsizliği yüzde 20'lere çıkardılarsa bunların yatacak yerleri yok. İşsizlik ancak fabrika açarak, üretimi artırarak çözülür.

275 bin taşeron işçi var. Taşeron işçi olarak çalışan kardeşlerime sesleniyorum; eğer kadro istiyorsanız, oyunuzu vereceğiniz parti halkın partisi, sizin partisidir Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

Kahramanmaraş'ta 1000 kişi geçici işçi alınacak, 11.000 başvuru var. Tekstil şehri, işsizlikle boğuşuyor.

'NETANYAHU'YA KIZIYORSAN DAMADINI İSRAİL'E NEDEN GÖNDERDİN?'

- Bu kibir abidesine sormak isterim. Sen bu kadar İsrail'e, Netenyahu'ya kızıyorsan, damadını niye gönderdin İsrail'e? Doların da ötesinde bir durum var. Al takke ver külah yola devam ediyorlar. Bunu aydınlatacak olan bizleriz.

'Kılıçdaroğlu'nu susturabilir miyiz' diye arka arkaya dava açıyorlar. Sen değil senin feriştahın gelse Kılıçdaroğlu'nu susturamaz.

İkinci 100 günlük planlarını açıkladılar. Bir tane fabrika kuracağız yok. Çiftçiyi destekleyeceğiz yok. 30 tane obezite merkezi açacakmış. Nerede? Saray ve çevresinde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler