1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Koncuk: Haklı Çıkmaktan Memnun Değiliz!
Koncuk: Haklı Çıkmaktan Memnun Değiliz!

Koncuk: Haklı Çıkmaktan Memnun Değiliz!

Genel Başkan İsmail KONCUK yeni enflasyon rakamları karşısında, toplu sözleşmeyi değerlendirdi.

A+A-

Genel Başkan İsmail KONCUK yeni enflasyon rakamları karşısında, toplu sözleşmeyi değerlendirdi. 

HAKLI ÇIKMAKTAN MEMNUN DEĞİLİZ

2014-2015 Toplu Sözleşme dönemi hakkında çok yazıldı, çizildi. Türkiye Kamu Sen,  yapılan bu toplu sözleşmeyi kayıp dönem olarak ilan etmiştir, hatta daha da ileri gidilerek memur ve emeklilerin masada pazarlandığını da ifade etmiş ve toplu sözleşme sonuçlarına dikkat çekmeye çalışmıştır.

Tüm memurların da bildiği üzere Hükümet tarafı masaya önce 3+3 zam teklifi ile gelmiş ama yetkili konfederasyonun başarılı başkanı, bunun kabul edilemeyeceğini söylemiştir. Tabi ki, Türkiye Kamu Sen adına ben de, 3+3 ün, memur sendikalarına eylem alanlarını işaret etmek olduğunu söylemiş ve masadaki tüm sendikaları eyleme davet etmiştim. 3+3 elbette kabul edilemezdi, çünkü bu teklifi yapılacak eylem ve etkinliklerle 4+4’e, hatta 5+5’e çıkarmak işten bile değildi.

Biz Ramazan Bayramı sonrasında yeni bir teklif umudu taşırken, baskın bir kararla, kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerle, toplu sözleşme heyetinin bulunmadığı ortamlarda yapılan fiskoslarla malum konfederasyonun başkanı 2014 yılı için 123 TL’ye, 2015 yılı için ise 3+3 e imza attığını ve bu rakamın tarihi bir başarı olduğunu açıklamıştı.

Biz Türkiye Kamu Sen olarak o tarihlerde yaptığımız onlarca açıklamada, 123 TL nin bir çok sebeple, reddedilen 3+3 zam teklifinin dahi altında kalacağını açıklamış, memur ve emeklilerimizin 730 gününün çalındığını söylemiştik. Bu açıklamayı yapmamızdaki en önemli dayanağımız, düşünmeden imzalanan toplu sözleşmede 2014 yılı için enflasyon farkı uygulamasının olmaması idi.2014 ve 2015 yılllarının seçim yılları olduğu, ekonomik gidişatımızın  kötü olduğu düşünüldüğünde, enflasyon rakamının çift haneli rakamlara çıkması neredeyse kaçınılmazdı. Böyle bir ortamda, enflasyon farkını göz ardı etmek, tam bir beceriksizlik, iş bilmezliktir.

123 TL’nin ortalama memur maaşlarındaki getirisi yüzde 5.2 civarındadır. Şayet, bizim de, daha fazlasını alabilmek mümkün olduğu için az bulduğumuz, 3+3 zamma imza atılmış olsaydı.2014 yılının 5. Ayında dahi 1.96’lık enflasyon farkı alacağımız  oluşacak, 1 Temmuz’da ise muhtemelen bir yüzde 3 daha zam almış olacaktık. Yani tüm memur ve emekliler 1 Temmuz’da toplamda muhtemelen yüzde 6 zam almış olacak, 31 Aralık’ta gerçekleşecek yüksek enflasyon sebebiyle de tüm memurların, 2014 yılında toplamda yüzde 10-12 veya daha fazla zam alması imkan dahilinde olacaktı.

Şimdi ah vah etmenin zamanı değil diyebilirsiniz, ancak bu anlayışa pirim verildiği sürece, daha kaç yıllar boyunca ah vah edeceğimiz de meçhuldür. Haklı çıkmak bizi mutlu etmiyor, çünkü hep birlikte kaybettirildik ama haklı çıkmanın da, haksız olmanın da, bu toplumda mutlaka bir karşılığı olmalıdır. Aksi takdirde, bilmeyenler, bilenlerden, teslim olanlar, mücadele edenlerden daha kıymetli olacaktır.

Türkiye Kamu Sen Genel Merkezi, 2014 yılında enflasyon farkı verilmesi ile ilgili defalarca açıklama ve TBMM Dikmen kapısı önünde eylemler yaparak, torba yasada düzenleme yapılmasını istemiştir. Malum konfederasyonun beceriksizce, acemice yaptığı toplu sözleşmeyi, Hükümet bir fırsat olarak görmemelidir. Her yaptığı açıklamada, memur ve emeklileri enflasyona ezdirmedik açıklaması yapan Sayın Başbakan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bakalım şimdi ne diyecek? Gelin, hep birlikte kulaklarına haykıralım, Ey Başbakan, Ey Maliye Bakanı memur ve emekli enflasyon altında eziliyor, NEREDESİNİZ?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.