1. HABERLER

  2. SINAVLAR

  3. KPSS

  4. Koncuk: KPSS'de 8 hatalı soru var
Koncuk: KPSS'de 8 hatalı soru var

Koncuk: KPSS'de 8 hatalı soru var

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk: - "KPSS'deki 'Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nde yer alan coğrafya soruları kamuoyunun vicdanını yaralamıştır. Bu sorular tartışmalıdır. Hatalı sorular ivedilikle iptal edilmelidir"

A+A-

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 21.07.2015 tarihinde yaptığı basın açıklamasıdır.

GENEL BAŞKAN KONCUK: HATALI COĞRAFYA SORULARI İPTAL EDİLMELİDİR.

12 Temmuz 2015 tarihinde yapılan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinde yer alan Coğrafya soruları hatalı. Hem de öyle böyle hatalar değil. Sorularda KPSS’ye yıllarca emek harcayan, atanmak için dişinden tırnağından artırarak kurslara giden, meslek aşkı ile yanıp tutuşan öğretmenlerin heveslerini kıracak, umutlarını yok edecek, hakkını gasp edecek türden hatalar yapıldı.

Şöyle ki; sınava giren coğrafya öğretmenleri bazı soruların hatalı olduğunu gördü. Yapılan incelemede Türk Coğrafya Kurumu; 2, 7, 24 ve 33 numaralı sorulara itiraz etti. Bunun akabinde yapılan bir incelemede daha 8 soruda hata saptandı. ÖSYM Başkanlığı’na yazı yazılarak, yanlış soruların olduğu belirtildi; görüş ve öneriler sıralandı.

Buna göre; 2, 6, 7, 10, 18, 24, 25, 33 numaralı sorularda hata var. Soruların gerek içeriği, gerekse imla ve ifadesinin son derece kısır olduğu; yanlış soruların bulunduğu, coğrafyanın asıl amacına yönelik soruların çok az sayıda olduğu; ülkemizin coğrafi özelliklerini belirten sorulara gereken önemin verilmediği iddia edilmektedir. Konuyla ilgili sendikamıza da çok sayıda şikâyet ulaşmıştır.

Türk Eğitim-Sen olarak soruyoruz:

Öğretmenlerin alan bilgisini ölçmeye yönelik uygulanan bu testi sadece bir kişi mi hazırlamıştır? Hazırlanan sorular komisyon tarafından incelenmemiş midir?

Sınav ve yerleştirme inceleme masrafları karşılığı olarak 5 TL, sınav sonuç belgesi için 10 TL, sınav sorularına itirazda incelenmesi istenen her soru için 20 TL, soru kitapçığını görmek ve cevap kâğıdının incelenmesi için 50 TL ödenmesini isteyen, soruları yayımlamaktan imtina eden ÖSYM, bakalım söz konusu hatalı sorular olunca nasıl bir tutum sergileyecektir?

ÖSYM bu kadar itiraz, bu kadar hatalı soru karşısında üç maymunu mu oynayacak, yoksa gereğini yaparak, hatalı soruları iptal mi edecektir?

Hazırladığı sorular bakımından da tartışmalı bir kurum haline gelen ÖSYM, kendine ne zaman çeki düzen verecektir?

ÖABT Coğrafya soruları kamuoyu vicdanında derin yara almıştır. Bu sorular tartışmalıdır. Hatalı sorular ivedilikle iptal edilmelidir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

EK-1

EK-2

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.