Koncuk'tan Bakan Avcı Yorumu

Koncuk'tan Bakan Avcı Yorumu

Yeni hükümete ilişkin, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sosyal medya hesabından açıklama yaparak, yeniden Milli Eğitim Bakanı olan Nabi Avcı’ya taleplerini sıraladı. 

Koncuk, yönetici atamalarında mülakatın kaldırılması, yargı kararlarının uygulanmasını isteyerek, “Şayet Sayın Avcı kazanılan bu davaların uygulanmasına engel olanları engellemezse MEB'e olan güvensizliği asla ortadan kaldıramayacaktır” dedi.

Koncuk, Avcı’nın diplomaya bağlı alan değişikliği ve ilçe emri uygulaması konularında da tavır koyması gerektiğini kaydetti. 

Genel Başkan şunları kaydetti: 
Milli Eğitim Bakanlığı’na Sayın Nabi Avcı yeniden atandı. Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. 
Sayın Avcı'nın tekrardan Bakan olmasını önemsiyorum. Neden önemsiyorum? Çünkü her bakan değiştiğinde MEB'de her şey sil baştan değişiyor. 

Bu açıklamam Sayın Avcı'nın hatası yoktur demek değildir. Sayın Avcı döneminde pek çok hata yapılmıştır. Bunlardan en önemlisi yönetici atamalarında yaşanan adam kayırma ve aleni torpildir. 
Şimdi Sayın Avcı'ya düşen en önemli görev MEB'de aleniyet kazanmış, adam kayırmacılığın önüne geçmek olmalıdır. 

Bunun için şunlar yapılmalıdır: Yönetici atamalarında mülakat tamamen kaldırılmalı, gerek yöneticilerin gerekse şube müdürlerinin kazandığı davalar mutlaka uygulanmalıdır. Şayet Sayın Avcı kazanılan bu davaların uygulanmasına engel olanları engellemezse MEB'e olan güvensizliği asla ortadan kaldıramayacaktır. 

Sadece bunları yapmak yeterli değildir. Sayın Avcı diplomaya bağlı alan değişikliği, ilçe emri uygulaması konularında da tavır koymalıdır.

Bunlarla birlikte eğitim çalışanlarını mutlu edecek, görev tanımı ve görevde yükselmede yaşanan problemler de en kısa sürede çözülmelidir. 

Sayın Bakan mahrumiyet bölgelerinde zorunlu görev süresini tamamlamış ama tayin imkanı bulamamış öğretmenlere yönelik çalışmalar da yapmalıdır. 

Sayın Avcı artık MEB'de paralel yönetim haline gelmiş olan sendikanın MEB'de, taşra teşkilatında huzuru bozmasına fırsat vermemelidir.

MEB ve tüm kurumlarda esas paralel yapı, bu malum sarı sendikadır. Bunlar sendikacılığı iğdiş ettiği gibi çalışma barışını da bozmuştur.

Tabi 4+4+4 siteminden kaynaklı problemler hala bitmiş değildir. Sistem masaya yatırılmalı ve eksiklerinin nasıl giderileceği tartışılmalıdır.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum