1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. Maçlarda görevli polise, 3 kat harcırah verilecek
Maçlarda görevli polise, 3 kat harcırah verilecek

Maçlarda görevli polise, 3 kat harcırah verilecek

TBMM Genel Kurulunda hafta içinde kabul edilen kanun teklifine göre, en üst profesyonel futbol ligi kulüplerinin müsabakalarında görevlendirilecek polislere iki kat harcırah değil 3 kat harcırah verilecek.

A+A-

TBMM Genel Kurulunda, hafta içinde,, sporda şiddetin önlenmesi amacıyla, bir kanun teklifi kabul edildi.

Kabul edilen kanun teklifinde, maçlarda görevlendirilecek emniyet mensuplarına verilecek harcırahlar ve kumanyalarda düzenlenmiştir.

Kabul edilen yasal düzenlemeye göre;

1- En üst profesyonel futbol ligi kulüplerinin müsabakalarında güvenliğin sağlanması amacıyla genel kolluk görevlilerinden, görevde olmayanlar da görevlendirilebilecek. Bu halde daha önce, görevlendirildikleri müsabaka ile sınırlı olarak verilen 2 kat harcırah 3 katına yükseltilmiştir.

2- Yeni bir düzenleme olarak, müsabaka güvenlik amirleri ile yardımcılarına federasyon temsilcisine ödenen miktar kadar ödeme yapılması, gözlemci kolluk görevlilerine ise seyahat ve konaklama giderleri ile günlük harcırah üç katı olarak ödenmesi kararlaştırılmıştır.

3- Yine yeni bir düzenleme olarak kumanya bedellerinin de ilgili spor kulüplerinin alacağından öncelikle mahsup edilmesi benimsenmiştir.

4- İl veya ilçe spor güvenlik kurulları tarafından belirlenen özel güvenlik görevlisi sayısının yarısını, yüksek riskli müsabakalarda ise üçte ikisini geçmeyecek sayıda ve bunların yerine genel kolluk görevlisi bu şekilde görevlendirilebilecektir.

İŞTE DÜZENLEMENİN KARŞILAŞTIRMALI MADDE TABLOSU

ESKİ HÜKÜMYENİ HÜKÜM
(3) Spor kulüpleri, bu Kanunda yer alan yükümlülüklerini yerine getirmek amacıyla özel güvenlik hizmeti satın alabilir. En üst profesyonel futbol ligi kulüplerinin müsabakalarında güvenliğin sağlanması amacıyla genel kolluk görevlilerinden, görevde olmayanlar da görevlendirilebilir. Bu görevlendirme, ilgili kulübün başvurusu ve federasyonun talebi üzerine, müsabakanın yapılacağı yerdeki yetkili kolluk birimince yapılır. Bu kolluk görevlilerine, görevlendirildikleri müsabaka ile sınırlı olarak günlük harcırah miktarının iki katı kadar ödeme yapılır. Bu miktar, federasyon tarafından doğrudan kolluk görevlilerinin hesabına yatırılır. Federasyon, ödeyeceği para miktarını ilgili spor kulübünün alacaklarından öncelikle mahsup eder. İl veya ilçe spor güvenlik kurulları tarafından belirlenen özel güvenlik görevlisi sayısının üçte birini geçmeyecek sayıda ve bunların yerine genel kolluk görevlisi bu şekilde görevlendirilir."(3) Federasyonlar ve spor kulüpleri, bu Kanunda yer alan yükümlülüklerini yerine getirmek amacıyla özel güvenlik hizmeti satın alabilir. Müsabakada görevlendirilecek özel güvenlik görevlilerinin kimlik bilgileri müsabakanın başlangıç saatinden en geç kırk sekiz saat önce ilgili kolluk birimine bildirilir. En üst profesyonel futbol ligi kulüplerinin müsabakalarında güvenliğin sağlanması amacıyla genel kolluk görevlilerinden, görevde olmayanlar da görevlendirilebilir. Bu görevlendirme, ilgili kulübün başvurusu ve federasyonun talebi üzerine, müsabakanın yapılacağı yerdeki yetkili kolluk birimince yapılır. Bu kolluk görevlilerine, görevlendirildikleri müsabaka ile sınırlı olarak günlük harcırah miktarının üç katı kadar ödeme yapılır. Müsabaka güvenlik amirleri ile yardımcılarına federasyon temsilcisine ödenen miktar kadar ödeme yapılır. Gözlemci kolluk görevlilerine ise seyahat ve konaklama giderleri ile günlük harcırah üç katı olarak ödenir. Bu miktar, federasyon tarafından doğrudan kolluk görevlilerinin hesabına yatırılır. Federasyon ödeyeceği para miktarı ile müsabakada görevli genel kolluğa verilen kumanya bedelini ilgili spor kulübünün alacaklarından öncelikle mahsup eder. İl veya ilçe spor güvenlik kurulları tarafından belirlenen özel güvenlik görevlisi sayısının yarısını, yüksek riskli müsabakalarda ise üçte ikisini geçmeyecek sayıda ve bunların yerine genel kolluk görevlisi bu şekilde görevlendirilir."
  

Kabul edilen kanun teklifini görmek için tıklayınız.

Kanun teklifindeki 4. maddenin, madde gerekçesini görmek için tıklayınız.

kaynak: memurlar.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.