1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB 'Sınav Odaklı Olmayan Müfredat' hazırlığında
MEB 'Sınav Odaklı Olmayan Müfredat' hazırlığında

MEB 'Sınav Odaklı Olmayan Müfredat' hazırlığında

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sisteminde yeni bir adım atıyor. MEB 'Sınav Odaklı Olmayan Müfredat' hazırlığında. Peki, sınav odaklı olmayan müfredat ne demek?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul türlerinin azaltıldığı ve sınav odaklı olmayan müfredat dönüşüm programını aralık ayının sonuna kadar tamamlayacak.
28445 Sayılı Mükerrer Resmi Gazete'de Yayımlanan 2013 Yılı Programı'nın "Eğitim Sistemi'nin Geliştirilmesi" bölümünde düşünme, algılama ve problem çözme yeteneği gelişmiş, yeni fikirlere açık, özgüven ve sorumluluk duygusuna sahip, demokratik değerleri ve milli kültürü özümsemiş, farklı kültürleri yorumlayabilen, paylaşıma ve iletişime açık, sanat ve estetik duyguları güçlü, bilgi toplumu gereklerini haiz bireyler yetiştirmenin amaçlandığı belirtildi.

Eğitim sisteminde kaliteyi yükselten bir dönüşüm programı uygulanacağı vurgulanan bölümde, eğitim yönetimi, öğretmen yetiştirme süreçleri, müfredat ve eğitim ortam ve araçlarının bu dönüşüm sürecini destekleyecek şekilde güçlendirileceğinin altı çizildi.

Buna göre, MEB, aralık ayı sonuna kadar müfredat dönüşüm programını tamamlayacak. Maliye Bakanlığı ile harekete geçilecek çalışmada, orta öğretimde okullar arasındaki başarı farklılığını asgari düzeye indirmek amacıyla okul türleri azaltılacak.

Genel ortaöğretim ve mesleki ve teknik orta öğretim, okul türü yerine program çeşitliliğine göre yeniden yapılandırılacak. Bu yapılandırmada öğrencilerin sistemin dışına çıkmasını azaltacak şekilde farklı eğitim kademeleri arasındaki geçişlerin kolaylaştırıldığı, başarısızlıkların telafi edilebildiği, anlaşılır ve özendirici bir sistem yaklaşımı benimsenecek.

İlk ve orta öğretimdeki öğrenciler için yönlendirme faaliyetleri ve sosyal aktiviteler artırılacak ve etkinleştirilecek. Çalışmayı MEB, İŞKUR, TOBB ve İşçi ve İşveren Sendikaları Konfederasyonları birlikte yürütecek.

Öğrencilerin ruhsal ve fiziksel gelişimleri ile becerilerini artırmaya yönelik sportif, sanatsal ve kültürel aktivitelere katılımı artırılacak. Ayrıca mesleklerin tanıtımı amacıyla işyeri gezileri, kendi alanında uzman kişilerin okullarda öğrencileri bilgilendirmesi ve kariyer günleri etkinlikleri geliştirilecek. Okul binaları kolay erişilebilir, yeterli oyun, spor ve kültürel alanlara sahip fonksiyonel mekanlar olarak inşa edilecek.

FARKLI ÖĞRENME YETİSİNİ MERKEZE ALAN REHBERLİK HİZMETİ
İçerik ve işlevselliğin ön plana alındığı, çağın şartlarıyla uyumlu müfredatların hazırlanması ve güncellemelerin yapılması sağlanacak. MEB'in sorumluluğunda yürütülecek çalışmalara TÜBİTAK, YÖK, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları destek verecek.

Yenilikçiliği ve araştırmacılığı esas alan müfredat programları geliştirilecek ve ülke geneline yaygınlaştırılacak. Mevcut öğretim ve rehberlik programlarının içerikleri yenilenecek ve yeni derslerin öğretim programları hazırlanacak. İlk ve orta öğretimdeki derslerin öğretim programlarını değerlendirme çalışmaları yürütülecek

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum