1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB Şube Müdürlüğü Kaosu
MEB Şube Müdürlüğü Kaosu

MEB Şube Müdürlüğü Kaosu

MEB Şube Müdürlüğü Kaosu

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1709 şube müdürleri ataması mahkemeler tarafından ( Danıştay 2-5- Ankara Bölge idare Mahkemesi 1.kurul,Diyarbakır Bölge İdare mahkemesi, Ankara 7.idare mahkemesi , Ankara 9.idare mahkemesi, Ankara 4 .idare mahkemesi Ankara 17. idare- Ankara Bölge, Kastamonu, Bursa, Yozgat idare mahkemeleri) iptal edildiği ve atamaların yeniden aritmetik ortalama ile yapılması gerektiği Sayın Müsteşarımız, Sayın Bakanımız, Sayın Başbakanımız hatta Sayın Cumhur başkanımız’ında bilgisi dahilindedir. 

 Eğitim camiasının binlerce üyesi ve sınavı kazanan 5900 şube müdürü adayı bu iptali beklerken bakanlık yetkililerinin anlamsız suskunluğu,Yargı tarafından iptal edilmiş atamaları koruma içgüdüsü, Yüce Meclisimize hukuksuz yasa çıkarma girişimleri atanan ve atanamayan binlerce Şube müdürü ve adayının ve ailelerinin yüreklerini hukuk kararlarına rağmen yaralamaktadır. Bu hukuksuzluğu, kişiye özgü kanun çıkarma girişimlerini, mahkeme kararlarını yok sayma ,uygulamama tavrınızı bırakıp,şube müdürlerinin artık çığlığa dönen feryadını duyarak Devlet büyüğümüz olarak adaleti tesis edeceğinizden kuşkumuz yoktur.

 

Bu malum konu yüz binlerce eğitim camiasının takibindedir. Sayın Başbakanımızın da her zaman belirttiği gibi "Hiç kimse hukuktan üstün değildir. Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devletidir."

Bu konu Özelde 5900 Şube Müdürü adayını, Genelde ise Milli Eğitim camiasını ve tüm Türk Milletinin içini kanatmakta ve derinden yaralamaktadır.

Hatırlatmak gerekirse MEB 1709 Şube Müdürü kadrosu için ÖSYM ye yazılı sınav yaptırmış ve sınava 40 000 civarında öğretmen katılmış sınavda 70 barajını  geçen 5900 kişi sözlü mülakata alınmış ve mülakat sonrası Mülakat sınavını geçen 3287 kişi arasından atamalar 16.04.2014 tarihinde sadece sözlü / mülakat puanı esas alınarak 1709 şube müdürü ataması yapılmıştır.

Daha henüz tercihler yapılmadan 40 gün önce 06.03.2014 tarihinde Danıştay 5.dairesi Başbakanlığın Görevde yükselme Çerçeve Yönetmeliğinin Sadece sözlü(Mülakat) sınavı sonuçlarına göre atama yapması maddesinin yürütmesini durdurmuştur. Aynı şekilde Danıştay 2.dairesi Milli Eğitim Bakanlığı Görevde yükselme yönetmeliğinde, Sadece sözlü(Mülakat) sınavı sonuçlarına göre atama yapması maddesinin yürütmesini durdurmuştur.

 Danıştay sözlü sınavın yazılı sınavı tamamlayıcısı olduğunu belirterek yazılı sınav sonuçlarının da değerlendirmeye alınması gerektiğine hükmetmiştir.

 Ancak sayın bakanlık yetkilileri atama dayanağı iptal edilen yönetmelikle yapılan ve hiç yapılmamış yok hükmünde olan 1709 atamayı iptal etmemekte ve yargı kararlarına karşı  anlamsız bir şekilde direnç göstermektedir

Türrkiye’nin dört bir yanına atanan 1709 şube müdürü arkadaşlardan mahkeme kararları vb. nedenlerle hiç göreve başlamamış, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olmuş veya başka kuruma geçmiş, aile düzenlerinin bozulması, psikolojilerinin bozulması, belirsizlik ve mahkeme kararları nedeniyle istifa etmiş yüzlerce arkadaş bulunmaktadır.

1709 kişiden şu anda bir fiil görev yapan 1000 civarında şube müdürünün kaldığı söylenmektedir .Bu arkadaşlarımızın, bir çoğunun da aileleri ve çocukları görev yaptıkları yerlerde yanlarında değildir.Aile bütünlükleri ve psikolojileri bozulmuştur.Yargı kararlarıylan hukuksuz duruma düşmüş her gün belirsizlik içinde ne zaman atamaların iptal edileceğini beklemekten iş barışı ve iç huzurları da kalmamıştır

Ayrıca anılan yargı kararları ve değiştirilen yönetmelik gereği yazılı ve sözlünün aritmetik ortalaması ile yenilenecek bir atamada atanabilmeyi ya da şu anki yerlerinden daha iyi yerlere atanabilmeyi haklı olarak bekleyen binlerce şube müdürü ve adayı vardır.

Bu çözümsüzlüğü ve anlamsız inatlaşmayı 5900 şube müdürü adayına ve görevde kalan 1000 civarında şube müdürüne ,eşlerine, çocuklarına ve ailelerine reva görmeyin.

Yaklaşan genel seçimler öncesi Bu yargı kararlarını uygulayın 1709 şube müdürü atamasını iptal ederek yeniden tercih alarak atamaları yenileyin

 Bu şube müdürlüğü kaosunun bu hale gelmesinin sorumlusu onlar değil bu işi kökten yargı kararları doğrultusunda çözmeyen ,her geçen gün çözümsüzlüğe iten siz devlet büyüklerinin ve yetkililerinin sorumluluğudur.

 Pekala Çözüm nedir? Çözüm Yazılı sınavı geçen 5900 şube müdürü adayı; Bakanlığımızdan 1709 atamayı Türk Milleti adına karar veren bağımsız mahkemelerin kararları doğrultusunda iptal etmelerini ve 1709 atamaya ek olarak rotasyon sürecinde emekli olan ,1709 atamaya açılmayan ve halen görevlendirme olarak çalışılan yaklaşık 1000 civarında şube müdürü kadrosuyla birlikte 1709 atamayı 2709 veya daha fazla olarak tercihe açmalarını ve en kısa zamanda yeniden tercihler alınarak atamaların yenilenmesidir.

 

Şayet 1709 kadro arttırılamıyorsa; aritmetik ortalama ile tekrar yapılacak yeni atama sürecinde atanamayacak yaklaşık 200 civarında şube müdürü(Bakanlığımız bu sayıyı net olarak bilmekte) ve mülakatı geçerek atama bekleyen binlerce şube müdürü adayı için halen görevlendirme olarak çalışılan yaklaşık 1000 civarında şube müdürü kadrosu açılarak en kısa zamanda 2. Bir atama yapılabilir.

             Sayın Bakanımız Nabi AVCI Bir çok ulusal televizyon kanalında ve Yüce Meclisimizde atamaların iptal kararına karşı Yargı kararlarını uygulayacaklarını ve gereğini yapacaklarını 77.000.000 a beyan etmişlerdir.

               Şube Müdürlüğü Mülakat Mağdurları Platformu

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum