1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB HABER

  4. MEB Yüz Yüze Eğitim Programını Açıkladı! Okul Öncesi ve 1. Sınıflar
MEB Yüz Yüze Eğitim Programını Açıkladı! Okul Öncesi ve 1. Sınıflar

MEB Yüz Yüze Eğitim Programını Açıkladı! Okul Öncesi ve 1. Sınıflar

Covid-19 salgını nedeniyle Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel öğretim kurumlarında yapılacak eğitimlere ilişkin hususlar ilgi (a) yazıyla bildirilmiştir. Ancak Covid-19 salgınının seyrindeki güncel gelişmeler nedeni ile okulların yüz yüze eğitime...

A+A-

Covid-19 salgını nedeniyle Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel öğretim kurumlarında yapılacak eğitimlere ilişkin hususlar ilgi (a) yazıyla bildirilmiştir. Ancak Covid-19 salgınının seyrindeki güncel gelişmeler nedeni ile okulların yüz yüze eğitime açılmasına ilişkin olarak aşağıdaki açıklamaların  yapılmasına  ihtiyaç duyulmuştur.

Buna göre;

Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül 2020 tarihlerinde sadece 1 (bir) gün okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda uyum programı, yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilecektir.

Yüz yüze uyum eğitimlerinin hangi gün olacağı okul yönetimince planlanacaktır.

Okulun fiziki şartları da dikkate alınarak ihtiyaç duyulması halinde, sosyal mesafe kuralına uygun şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacaktır. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günler birbirinden farklı olacaktır.

Okul öncesi eğitime ve ilkokul 1’inci sınıfa başlayan öğrencilerimizin okullardaki yüz yüze eğitime katılması zorunlu olmayıp velinin isteğine bağlı olacaktır.

Okul öncesi eğitimde günde otuzar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle uyum eğitimi yapılacaktır.

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül – 2 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan hafta ve devamında okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 2 (iki) gün olmak üzere günde otuzar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle eğitim yapılacaktır. Diğer taraftan okul öncesi eğitimde 21 Eylül 2020 tarihine kadar eğitime yüz yüze devam eden kurumlarda bu tarihten itibaren de aynı planlama doğrultusunda eğitime devam edilecektir.

Okul öncesi eğitimde yerleşim yerinin genel şartları, çocukların hazır bulunuşluk düzeyleri ve ihtiyaçları da dikkate alınarak eğitim programının gelişim alanları, kazanım, gösterge ve kavramlar bazında her öğretmen tarafından kendi sınıfına özgü biçimde ele alınması sağlanacaktır.

İlkokul 1’inci sınıflarda her biri otuzar dakikalık 5 ders saati süreyle uyum eğitimi yapılacaktır.

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül – 2 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ilkokul 1’inci sınıflarda haftada 2 (iki) gün Ek-1’de yer alan ilgi (ç) yazı eki Çizelge doğrultusunda yüz yüze eğitim yoluyla dersler işlenecek, ders saatleri arasında onar dakikalık dinlenme süresi verilecek olup okul müdürlükleri tarafından teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar yapılacaktır.

İlkokul 1’inci sınıflarda ilgi (c) Çizelge’de yer alan diğer dersler ve ders saatleri uzaktan eğitim yoluyla canlı ders, EBA TV ve EBA portal uygulamalarıyla işlenecektir.

İlkokul 1’inci sınıf derslerine ilişkin öğretim programlarındaki bütün kazanımların yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla bir bütün şeklinde işlenmesi sağlanacak ve derslerin işlenmesi sırasında Bakanlığımızca yayınlanan basılı ve dijital içeriklerden yararlanılacaktır.

Covid-19 salgını ile ilgili hijyen tedbirlerinin eksiksiz ve zamanında gerçekleşmesi

sağlanarak ilgi (b) Kılavuza uygun olacak şekilde il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ve okul yönetimi tarafından gerekli tüm önlemler alınacaktır.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Ziya SELÇUK

Bakan

101_sayfa_1-001.jpg101_sayfa_2-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.