1. YAZARLAR

  2. Hüseyin Kemal

  3. MEB’de Tecrübe Karşıtlığı
Hüseyin Kemal

Hüseyin Kemal

Hüseyin Kemal
Yazarın Tüm Yazıları >

MEB’de Tecrübe Karşıtlığı

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığında sanki tecrübeye tecrübeliye karşı bir hazımsızlık var. Bir organizmayı düşünün yabancı bir cisim vücuda girdiği vakit organizma onu yok etmeye, ilerlemesini engellemeye, dışarıya atmaya çalışır. Organizma misali MEB bünyesindeki tecrübeli yöneticilerini, öğretmenlerini dışlamaya, sistemin dışına çıkarmaya zorluyor sanki… Tüm ülkeler kamu yönetiminde tecrübeden tecrübeliden olabildiğince uzun yıllar yararlanmaya çalışırken MEB’in bu uygulamalarına anlam vermek mümkün değil.

MEB önce, Bakanlık merkez teşkilatındaki yıllarını eğitim yönetimine vermiş bürokratları görevden aldı. Şimdi onlar, Uzmanlık kadrosunda Kendilerine -havuz dedikleri- bir bina tahsis edilmiş bekletiliyorlar. Ne iş mi yapıyorlar? Hiçbir iş yapmıyorlar, yapamıyorlar.  Atıl bir durumda bekletiliyorlar. Sayıları da öyle azımsanacak kadar değil.  O binadan belki de iki tane MEB merkez teşkilatı çıkar.

Daha sonra; yıllarca eğitim kurumlarında, okullarda müdürlük yapanlar görevden alındı. Evlerine ocaklarına uzak okullara öğretmen olarak tayin edildiler. Bunun kapalı anlamı da şuydu: “hadi artık emekli olun”… Çoğunluğu 40’lı 50’li yaşlarda olan bu müdürler, tecrübelerinin doruğunda emekliliği düşünür oldular. Bazıları da emeklilik dilekçelerini verip,  özel sektörde tecrübelerini değerlendirmeyi gündemlerine aldılar. Şimdi sırada kanunla 4 yılını doldurmuş olmakla kadrolarını zaten yitirmiş olan eğitim kurumu müdür yardımcıları var. Onlar da yıların tecrübesini terk edip okullara öğretmen olarak atama isteme konumuna gelecekler, durum onu gösteriyor.

Peki ya öğretmenler, tecrübeli öğretmenler… Onlar bu süreçten nasiplerini almayacaklar mı? Şimdi o konuşuluyor. Kaldı ki Torba Kanun adıyla ünlenen Kanunda öğretmenlerin yer değişikliğinde de bahsediliyor. Rotasyon süresi Yönetmelikle belirlenecek. Ancak konuşulan o ki;  10-12 yılını doldurmuş öğretmenler il içinde rotasyona tabi tutulacaklar. Belki de bu süre 6-8 yıl bile olabilecek. Rotasyon uygulaması öğretmenler için ne anlama gelecek; “Artık emekli olun”… Yani öğretmenin de tecrübelisine ihtiyacı yok bizim Bakanlığın. Birçok tecrübeli öğretmen de o süreçte emekli olacak, bağına bahçesine dönecek.

Bu günlerde ilk defa müdürlüğe atanacakların başvuruları alınıyor. Birinci gün başvuru yapıldı her şey tamam ikinci gün başvuranlar bir baktılar ki, kırmızı bir yazı; “8 yılın üzerinde yapılan öğretmenliğe verilen puan yarıya indirilmiştir...”  Şaka gibi…

 Sekiz yılın üzerindeki tecrübeyi fark edememiş, gözden kaçırmışlardı anlaşılan. Neyse ki “hatalarından”  döndüler tecrübeyi, tecrübeliyi burada da çizdiler…

Ne diyelim bir gün siz de tecrübeli olacaksınız.  Umarım sizin tecrübenizi değerlendiren birileri çıkar…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum