1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB HABER

  4. MEB'den Okullara ''Yüksek Fatura'' Uyarısı
MEB'den Okullara ''Yüksek Fatura'' Uyarısı

MEB'den Okullara ''Yüksek Fatura'' Uyarısı

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 24.02.2021 tarihli ve ''Yüksek Fatura Tutarları'' konulu yazısı..

A+A-

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü

Sayı : E-92045992-841.01.01-21201894  24.02.2021

Konu : Yüksek Fatura Tutarları

..........................VALİLİĞİNE (İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi:

a) 14.01.2021 tarih ve 841.02.01-19189902 sayılı yazımız.

b) 27.01.2021 tarih ve 841.01.01-19745292 sayılı yazımız.

c) 12.02.2021 tarih ve 841.01.01- 20617770 sayılı yazımız.

Enerji kaynaklarımızın tasarruf anlayışı çerçevesinde verimli ve etkili kullanılması büyük önem arz etmektedir. Enerji tasarrufunun toplumun en küçük birimi olan aileden başlayarak bütün kesimlere yayılmasında okullarımızın uygulayacağı enerji politikalarının payı büyüktür. Okullarımız tüm paydaşlarıyla birlikte verimli ve etkili enerji kullanımını yaşam biçimi haline dönüştüren bir kurum kültürü ortaya koymalıdır. Enerji tasarrufu, enerji kaynaklarının daha rasyonel kullanılmasına, enerji üretim yatırımlarının artmasına ve enerji maliyetinin azaltılmasına imkân vererek hem ülke ekonomisine katkı sağlayacak hem de doğal yaşamın önünü açacaktır.

Bu doğrultuda; benzer kapalı alan büyüklüğüne sahip ve aynı iklim koşullarında yer almasına rağmen diğer okullara oranla faturaları yüksek gelen okullarımız tespit edilip ilgi (a), (b) ve (c) yazılarımızla kurumlarımızdan gerekçeli rapor istenilmişti. Genel Müdürlüğümüze gönderilen söz konusu raporlar detaylı bir şekilde incelenip analiz edilmiştir.

Bu itibarla; okullarımızın yerleşkesi, iklim koşulları ve faturaları karşılaştırıldığında gelen cevapların aynı ilde benzer şartlardaki okulların tüketim farklılaşmasının belirtilmesi hususunda tam ve yeterli düzeyde açıklama taşımadığı ve raporların büyük bir kısmında tasarruf tedbirlerine ne şekilde uyulduğunun belirtilmediği ayrıca ilave tedbir alınıp alınmayacağının da raporlarda yer almadığı tespit edilmiştir. İl-ilçe mili eğitim müdürlükleri ve okullarımızın tasarruf tedbirlerine gerekli özen ve hassasiyeti göstermeleri, faturaların sürekli takip edilmesi, tesisat kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması, mekanik arıza varsa en kısa sürede tamir yoluna gidilmesi, ayrıca yüz yüze eğitimin yapılmadığı zamanlara ait tasarruf oranları ile bu dönem ve sonrasına ilişkin alınacak tasarruf tedbirlerinin yer aldığı enerji dosyasının oluşturulması ve istenildiğinde gönderilmek üzere hazır bulundurulması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Mustafa KARLITEPE

Bakan a.

Daire Başkanı

DAĞITIM: B Planı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.