1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Memur Emeklilerinin Sorunları Meclis Gündeminde
Memur Emeklilerinin Sorunları Meclis Gündeminde

Memur Emeklilerinin Sorunları Meclis Gündeminde

MEMUR EMEKLİLERİNİN SORUNU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

A+A-

Türkiye Kamu-Sen’in kamu görevlilerinin haklarının geliştirilmesi için yürüttüğü mücadele her boyutuyla kamuoyu nezdinde karşılık bulmaya devam ediyor.  Özellikle Konfederasyonumuzun toplu sözleşme süreçlerinde ve kamu görevlilerini ilgilendiren kanun çalışmalarında, sorunların çözümü noktasında sunduğu öneriler milletvekilleri tarafından da dikkate alınarak Meclis çalışmalarında kaynak haline geliyor.

Son olarak 2012 ve 2013 yılı toplu sözleşme görüşmelerinde dile getirdiğimiz ve 2013 yılı Temmuz ayında yasalaşan 6495 sayılı Torba Kanun çalışmalarına önerge olarak sunduğumuz, memur emeklilerine bağlanacak maaşların belirlenmesinde memurların ek gösterge rakamlarına göre tespit edilen özel hizmet tazminatı oranlarının artırılması teklifimiz, Artvin milletvekili Sayın Uğur Bayraktutan tarafından yeniden düzenlenerek kanun teklifi haline getirildi. Bu aşamada AKP milletvekillerinin ve Hükümetin memur emeklilerinin sorunlarına nasıl yaklaşacağı ise sorunun çözümü için asıl belirleyici etken olacak. Bu teklif bir bakıma iktidarın sorunları çözme konusundaki samimiyetinin test edilmesi için de bir gösterge niteliği taşıyor. Bilindiği gibi komisyonlarda iktidar partisi üyelerinin ağırlıklı olması nedeniyle, AKP milletvekilleri istemedikleri kanun önergelerini reddederek gündemden düşürebiliyorlar.

Sayın Bayraktutan’ın teklifinde ek göstergesi 2200 ile 3600 arasında olan kamu görevlisi emeklilerine bağlanacak tazminat oranının %70’den %110’a; ek göstergesi 2200’ün altında olan ya da ek göstergeden yararlanamayan diğer personelin %40 olan tazminat oranının ise %90’a yükseltilmesi öngörülüyor. Teklifin yasalaşması halinde ek göstergesi 2200 ile 3600 arasında olan memur emeklilerinin emekli maaşlarına yaklaşık 292,6 TL; daha düşük ek göstergesi olanlarla ek göstergesi olmayanların maaşlarına 365,7 TL artış yansıması söz konusu olacak. Konfederasyonumuzun öngördüğü değişiklik daha geniş çerçeveli olsa da, memur emeklilerinin maaşlarının insan onuruna yaraşır bir seviyeye getirilmesi için,  5434 sayılı Emekli sandığı Kanununun değişik ek 70inci maddesinin (b) bendindeki ek gösterge rakamlarına karşılık gelen oranların yükseltilmesi önerimizin de Meclis gündeminde tartışmaya açılmış olması son derece önemli bir gelişmedir.

Hatırlanacağı üzere hali hazırda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmekte olan torba kanun tasarısı için de onlarca kanun teklifi hazırlayarak milletvekillerine sunmuş ve bu tekliflerin bir kısmının önerge olarak tasarıya eklenmesine öncülük etmiştik.

Görüldüğü gibi Türkiye Kamu-Sen, memurlarımızın ve emeklilerimizin haklarının korunup ilerletilmesi noktasında tam bir çözüm odağı işlevi görmektedir. Sorunların tespitinin ve dile getirilmesinin yanı sıra çözümünün de nasıl sağlanacağına yönelik olarak yürüttüğümüz teknik çalışmalar, bugün TBMM gündeminde önemli bir yer teşkil etmektedir.

Sivil toplum olgusuna eyyamcı yaklaşımları dışlayarak geliştirdiğimiz bilimsel sendikacılık sonucunda kamu görevlilerinin birçok sorununun çözümünde odak noktası olmanın gururunu yaşarken, Artvin milletvekili sayın Uğur Bayraktutan’a ve hazırladığımız kanun önergelerini teklif haline getirerek Meclis’e sunan tüm milletvekillerine, kamu görevlilerinin sorunları ve çözümü için gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz.      

 

TÜRKİYE KAMU-SEN’İN MEMUR EMEKLİLERİNİN SORUNU İÇİN ÖNERDİĞİ KANUN TEKLİFİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA

 

Devlet Memurları Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na aşağıdaki maddenin eklenmesini arz ve teklif ederim.

“MADDE- 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun değişik ek 70inci maddesinin (b) bendinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

-Ek göstergesi 8400 ve daha yüksek olanlarda %240’ına,

-Ek göstergesi 7600 (dahil) – 8400 (hariç) arasında olanlarda %200’üne,

-Ek göstergesi 6400 (dahil) – 7600 (hariç) arasında olanlarda %190’ına,

-Ek göstergesi 4800 (dahil) – 6400 (hariç) arasında olanlarda %160’ına,

-Ek göstergesi 3600 (dahil) – 4800 (hariç) arasında olanların %140’ına,                          

-Ek göstergesi 2200 (dahil) – 3600 (hariç) arasında olanların %110’una,                          

 

-Diğerlerine %80’ine           

tekabül eden miktarı, emeklilik keseneğine ve kurum karşılığına tabi tutulur.”

ARTVİN MİLLETVEKİLİ UĞUR BAYRAKTUTAN’IN MEMUR EMEKLİLERİNİN SORUNU İÇİN VERDİĞİ KANUN TEKLİFİ

TÜRKİYE CUMHURİYETİ EMEKLİ SANDIĞI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 08.06.1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun değişik ek 70 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendindeki “Ek göstergesi 2200 (dahil) - 3600 (hariç) arasında olanlardan %70 ine” ibaresi, “Ek göstergesi 2200 (dahil) - 3600 (hariç) arasında olanlarda %110 una” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- 08.06.1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun değişik ek 70 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendindeki “Diğerlerinde %40 ına,” ibaresi, “Diğerlerinde %90 ına” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.